لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۵۷

در آستانه بازگشت مورينيو چلسی فاتح ليگ اروپا شد


فينال رقابت‌های ليگ اروپا فوتبال به ميزبانی ورزشگاه آمستردام برگزار شد و تيم چلسی که در فصل قبل، ليگ قهرمانان اروپا را فتح کرده بود، امسال را هم با يک جام اروپايی ديگر به
پايان رسيد. آبی های لندن با برتری ۲ بر يک از سد بنفيکا گذشتند.

به اين ترتيب رافائل بنيتز که پس از جايگزينی روبرتو دی ماتئو فصلی کابوس وار را زير نگاه‌ها و شعارهای سرزنش آميز هواداران تيم لندنی سپری کرده بود، چلسی را با خاطره و پايانی خوش ترک خواهد کرد.

چلسی در ليگ برتر انگليس نيز رتبه سوم را در اختيار دارد اما برای راهيابی مستقيم به فصل آينده ليگ قهرمانان اروپا بايد در هفته پايانی نيز فاصله خود با آرسنال را حفظ کند.

چلسی ۷۲ امتياز دارد و آرسنال ۷۰ امتياز. نتيجه هر چه که باشد، بنيتز اعلام کرده پس از واپسين بازی رسماً از استمفورد بريج جدا خواهد شد.

بنفيکا در نيمه نخست دو فرصت خوب را توسط اسکار کاردوزو و نيکولاس گايتان از دست داد. در ادامه نيز تيم با تجربه حريف که جان تری و ادن هازارد را به دليل مصدوميت در اختيار نداشت، موقعيت گلزنی با شوت زيبای اسکار را از دست داد. سپس در فرصتی طلايی، شوت فرانک لمپارد را آرتور دفع کرد و مانع از فروپاشی دروازه تيمش شد.

نيمه نخست فينال ليگ اروپا با تساوی بدون گل به پايان رسيد. در نيمه دوم بازيکنان بنفيکا توسط رودريگو صاحب فرصت شدند اما اين توپ هم راهی به درون چارچوب نيافت. گلی که کاردوزو زد هم در موقعيت آفسايد بود.

سرانجام در دقيقه ۵۹ چلسی به گل رسيد. حرکت زيبای فرنادو تورس و جا گذاشتن دروازه‌بان باعث شد ال نينيو به راحتی دروازه بنفيکا را باز کند. اگر هواداران چلسی از بنيتز ناراضی بودند، دست کم تورس با آمدن مربی هموطنش به اين تيم احيا شد و آمار گل های زده خود را پس از ۸۱ بازی برای چلسی، به عدد ۱۴ رساند. آماری که قبل از حضور بنيتز، بسيار رقت بار بود و تناسبی با رکورد خيره کننده نقل و انتقالات برای جذب تورس از ليورپول نداشت.

نحوه به ثمر رسيدن گل تورس نيز آموزنده بود. پاس بلند پتر چک به خوان ماتا رسيد و در پی پاس او، فرناندو تورس شتاب گرفت تا فقط لوييزائو و آرتور را مقابل خود ببيند. لوييزائو تلاش کرد خطا کند اما تورس از او گذشت و پس از جا گذاشتن آرتور، با خونسردی و با ضربه‌ای که نشات گرفته از توانايی فنی او در ظرافت‌های اين رشته ورزشی است، از زاويه‌ای بسته گل زد.

ژرژ خسوس سرمربی بنفيکا، بلافاصله ليمای برزيلی و اولا جان هلندی را به ميدان فرستاد تا گل خورده را جبران کند. اتفاقاً۱۰ دقيقه پس از گل تورس، بنفيکا به گل تساوی رسيد. خطای هند آزپليکوئتا باعث شد کاردوزو از روی نقطه پنالتی گل مساوی را بزند.

در دقيقه ۸۲ بنفيکا با شوت کاردوزو، پيتر چک سنگربان اهل جمهوری چک باشگاه چلسی را وادار به هنرنمايی کرد. چک به زودی وارد دهمين سال حضور درخشانش در تيم لندنی خواهد شد.

در دقيقه ۸۸ شوت سنگين فرانک لمپارد به ديرک دروازه بنفيکا خورد و آه از نهاد هواداران چلسی برآمد. اما اين پايان کار نبود و در دقيقه ۹۳ چلسی به گل دوم و جام قهرمانی رسيد. پرواز برانيسلاو ايوانويچ مدافع گلزن چلسی در واپسين ثانيه‌ها، نتيجه را ۲-۱ به سود باشگاه رومن آبراموويچ همواره خبرساز، تغيير داد.

لحظاتی بعد اشتباه ايوانوويچ می‌توانست بازی را به وقت اضافه بکشاند. او فرصتی عالی در اختيار کاردوسو قرار داد اما گری کاهيل و پيتر چک توپ را دور کردند تا ديگر مانعی بر سر برپايی ضيافت قهرمانی چلسی باقی نگذارند.

پس از آن که پيوستن ژوزه مورينيو به منچستر يونايتد منتفی شد، احتمال بازگشت او به تيم سابقش بيش از هميشه قوت گرفت. پيتر چک دروازه‌بان اين تيم به خبرنگاران گفت بازيکنان چلسی از بازگشت مورينيو به تيمشان به شدت استقبال می‌کنند.

مورينيو که روزهای پرتنشی را در رئال مادريد سپری می‌کند ودر کسب عنوان قهرمانی لاليگا وليگ قهرمانان اروپا ناکام مانده، فاصله زيادی با نيمکت آبی پوشان لندن ندارد.

پيتر چک گفته: «با ژوزه موفقيت‌های زيادی داشتيم و مردم خاطرات زيادی از او دارند و او را به شدت تحسين می‌کنند. اگر دوباره بازگردد، داستان برای همه هيجان انگيز خواهد بود.»

فرانک لمپارد هم گفت بازگشت مورينيو اتفاق بزرگی برای ما خواهد بود. او سرمربی فوق العاده‌ای است. مورينيو اگر بزرگترين سرمربی دنيا نباشد، يکی از بزرگترين‌هاست. مطمئنم که سران باشگاه و هواداران از داشتن او خوشحال خواهند شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG