لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۲
تظاهرات روز چهارشنبه در مونترال و کبک در کانادا، دستگیری نزدیک به ۷۰۰ تن را در پی داشت. به گزارش روزنامه تورونتو استار، تظاهر کنندگان در اعتراض به افزایش شهریه دانشگاه ها طی سه ماه گذشته تجمعاتی داشتند اما روز چهارشنبه، گذشته پلیس صدها تن تظاهر کننده را بازداشت کرد.

تنها در مونترال شمار بازداشت شدگان به ۵۱۸ تن رسید. روزنامه تورنتو استار در گزارش خود نوشته است: «پلیس ضد شورش تمام بعد از ظهر در پیاده روها و کنار تظاهرکنندگان حضور داشت. هنگامی که معترضان به خیابان شربروک رسیدند، پلیس دستور تفرق داد.

این دستور به گفته دانیل لاکروازیه در پی حمله مسلحانه معترضان صادر شد. در همین حال تظاهر کنندگان از پیروی از دستور پلیس در هدایت معترضان در خیابان خودداری کردند.»

به گزارش روزنامه «مونترال گازت»، تظاهرات دیشب سی امین تظاهرات از این نوع بود و نزدیک به ۳۰۰۰ تن از معترضان دست به راه پیمایی و دادن شعار زدند. به گزارش این روزنامه تظاهرات پس از آنکه پلیس کوشید محدودیت‌هایی در مسیر حرکت تظاهرکنندگان ایجاد کند، از صورت مسالمت آمیز به خشونت و آشوب کشیده شد.

به نوشته «گاردین اکسپرس» همزمان با گردهمایی معترضان دراعتراض به تصمیم مقامات نسبت به افزایش شهریه به مقدار ۸۲ درصد طی پنج سال آینده، مجلس ایالتی کبک لایحه ۷۸ را در واکنش به این تجمعات به صورت شتابزده به تصویب رساند.

گاردین می‌نویسد این مصوبه محدودیت‌های شدیدی را علیه معترضان فراهم ساخته و هرگونه تجمع بدون اطلاع هشت ساعت پیش به پلیس غیرقانونی تلقی می‌شود.

مونترال گازت روز پنجشنبه گزارش داد «میشل کورشنس» وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که دولت و دانشجویان برای رسیدن به یک «تفاهم دقیق» برای پایان دادن به بحران اجتماعی کبک و بازفرستادن دانشجویان به کلاس های درس پس از ۱۰۲ روز اعتصاب آماده گفت و گو هستند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG