لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۲۰

داماش گیلان برد تا سپاهان قهرمان نيم‌فصل ليگ برتر شود


امیر قلعه نوعی، سرمربی تیم استقلال
آخرين ديدار نيم فصل ليگ برتر فوتبال ايران، حکم به قهرمانی سپاهان اصفهان داد. در شرايطی که استقلال مقابل ميزبان خود داماش گيلان به يک تساوی نياز داشت، شکست خورد تا قهرمانی نيم فصل را به سپاهان که مدافع عنوان قهرمانی است واگذار کند.

سپاهان و استقلال ۳۱ امتيازی هستند و با تفاضل گل در رده‌های اول و دوم قرار دارند. فولاد، ملوان، راه آهن و تراکتورسازی نيز با اختلافی ناچيز در رده‌های بعدی هستند.

ديدار داماش و استقلال از هفته هفدهم ليگ برتر قرار بود روز دوشنبه و همزمان با ساير رقابت‌ها برگزار شود. اما تعويق اين مسابقه به دليل لغو پرواز از تهران، باعث شد تا به سه شنبه موکول شود.

هم تيم داماش به اين ماجرا معترض بود و هم سپاهان. موضوعی که دوشنبه شب حدود يک ساعت از وقت برنامه پر بيننده تلويزيونی ۹۰ را به خود اختصاص داد.

سرانجام عصر سه شنبه و در ورزشگاه عضدی مملو از تماشاگر عضدی رشت، اين بازی با برگزار شد و در نهايت تيم داماش با يک گل استقلال را شکست داد تا حکم قهرمانی اصفهانی‌ها را صادر کند. در دقيقه ۴۰ ساموئل هافبک آبی‌پوشان از زمين اخراج شد.

در نيمه اول، داماش روی حرکات چاووشی و ابراهيمی می‌توانست به گل برسد اما رحمتی اجازه گلزنی به اين تيم نداد. در دقيقه ۴۴ ابراهيمی در موقعيت تک به تک توپ را به آسمان زد تا نيمه اول با وجود ۱۰ نفره شدن استقلال با تساوی بدون گل به پايان برسد.

در دقيقه ۸۵ بوبکر که به، بازيکن بورکينافاسويی و خوش تکنيک داماش با يک ضربه زيبا دروازه رحمتی را باز کرد. اين گل روی حرکت زيبای تيمی به ثمر رسيد. پاس دقيق جهانبخش ستاره تيم ملی جوانان به محمد آب شَک و پاس عمقی زيبای او به مهاجم سابق استراسبورگ، منجر به فروپاشی دروازه مهدی رحمتی کاپيتان استقلال شد.

بوبکر برای اولين بار در ترکيب تيمش قرار گرفته بود و آب شک نيز پس از چند ماه دوری به دليل مصدوميت، فرصت حضور در زمين را پيدا کرد.

داماش باز هم می‌توانست توسط چاووشی به گل برسد اما او موقعيت تک به تک را به زانوی رحمتی کوبيد. لحظاتی بعد و با اتمام وقت اضافی، استقلال از قهرمانی نيم فصل باز ماند و تيم داماش نيز با اين نتيجه ۲۲ امتيازی شد تا بالاتر از پرسپوليس در رده يازدهم بايستد.

برای داماش حسن رودباريان، مصطفی حاجتی، عليرضا نظيف کار، مرتضی ابراهيمی، محمد سياه (بوبکر که به)، ابوالفضل حاجی زاده(محمد آبشک)، محمدرضا مهدوی، عليرضا جهانبخش، هادی سهرابی، حسين ابراهيمی و افشين چاووشی (امين متوسل زاده) بازی کردند.

در تيم استقلال هم مهدی رحمتی، اميرحسين صادقی، پژمان منتظری، علی حمودی، جی لويد ساموئل، ميثم بائو (ميثم حسينی)، جواد نکونام، سياوش اکبرپور، خسرو حيدری، آرش برهانی و امين منوچهری به ميدان رفتند.

قلعه‌نويی: تاکنون اين فحش‌ها را نشنيده بودم

سرمربی استقلال پس از دست دادن عنوان قهرمانی نيم فصل به خبرنگاران گفت: «مبارک داماشی‌ها باشد اما آقايان جو را خراب کردند و اين مسابقه از لحاظ رفتاری فوق‌العاده بد بود. من که بچه نازی آباد هستم تاکنون چنين فحش‌هايی را نشنيده بودم که تماشاگران در اين مسابقه به زيان آوردند.»

امير قلعه نويی در توضيح اين ماجرا گفت: سمت چپ جايگاه، تماشاگران باکلاسی نشسته بودند اما در سمت راست، حرف هايی زده می‌شد که جای تأسف دارد.

يکی از خبرنگاران درباره علت شکست اين تيم پرسيد و قلعه نويی در پاسخ گفت: در نيمه دوم آنها موقعيتی نداشتند ولی استنباط من اين است که اخراج ساموئل اشتباه بود و پنالتی صد در صد ما را نگرفتند. چيزی به نام قهرمانی نيم فصل نداريم ولی از ديشب همه ايران بسيج شدند که اين اتفاق بيافتد. جالب است ما در راه بوديم و داماش در حال استراحت، اما همه به ما تاختند.

در ادامه اين نشست خبری، جو جلسه تا حدودی متشنج شد. خبرنگاران گيلانی نسبت به صحبت‌های قلعه نويی که گفته بود «جو بدی راه افتاد»، واکنش نشان دادند. سرمربی استقلال ضمن ابراز تاسف برای يکی از خبرنگاران، در پاسخ گفت: به مردم اطلاعات درست بدهيد. همه اتفاقات به اين دليل بود که وقتی داماش باخت، جو منفی ادامه داشته باشد. چهار سئوال کارشناسی بپرسيد و به جوان ها اطلاعات درست بدهيد.

درخشان: چهره استقلال خدشه‌دار شد

حميد درخشان پس از پيروزی يک بر صفر تيمش در جمع خبرنگاران گفت: بازيکنانم را از نظر روحی برای يک بازی سخت آماده کرده بودم. مهم اين بود که بتوانيم از نظر تاکتيکی بر حريف غلبه کنيم، نقاط قوت حريف را کنترل و از نقاط ضعفش استفاده کنيم.

سرمربی داماش درباره اين که استقلالی‌ها معتقدند عليه آنها جوسازی شده، گفت: فدارسيون و مدير عامل استقلال تصميم‌ غلطی درباره اين باشگاه گرفتند و با به موقع نرساندن تيم به رشت، شخصيت اجتماعی استقلال را زير سئوال بردند تا چهره اين تيم را نزد مردم رشت خدشه‌دار کنند.

کاپيتان سابق تيم ملی فوتبال ايران با اشاره به بازيکن گلزن تيمش گفت: او از کشوری ديگر و با آب و هوايی متفاوت آمده و هنوز شرايط آشنايی با تيم را نداشت. اما فوتبال حرفه‌ای را می‌شناسد. به همين خاطر او را در نيمه دوم به ميدان فرستادم. در ابتدا کمی گيج بود ولی بعد از چند دقيقه خودش را پيدا کرد و با کنترل خوبش، گل سه امتيازی زد.

درخشان درباره اين که با استفاده از آب شک و بوبکر ريسک کرده است،‌گفت: قطعاً ريسک کردم، يک مربی بايد ريسک کند. اما اگر نتيجه نمی‌گرفتيم اولين سئوال‌ها اين بود که چرا آب شک و بوبکر را بازی دادی.

درخشان در پايان وعده داد که ضمن تلاش برای قهرمانی در جام حذفی، داماش را به جمع پنج تيم بالای جدول برساند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG