لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۰

پیشنهاد کمیته فیفا: جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر زمستان برگزار شود


کميته ويژه فيفا پيشنهاد کرد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برای اجتناب از گرمای شديد تابستان در ماه‌های نوامبر و دسامبر و در محدوده زمانی کوتاهتر برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بيانيه فيفا گفته شده است که اين کميته ويژه نتيجه‌گيری کرده است که اواخر نوامبر تا دسامبر – حوالی دی و بهمن ماه - «بهترين زمان ممکن» برای برگزاری رقابت‌های جام جهانی فوتبال در قطر است.

يک منبع آگاه همچنين به خبرگزاری فرانسه گفت بر اساس تاريخ‌های پيشنهاد شده، رقابت‌ها ۲۶ نوامبر شروع شده و بازی فينال ۲۳ دسامبر برگزار می‌شود.

تصميم نهايی در باره تاريخ برگزاری جام جهانی فوتبال در نشست ۲۸ اسفند ماه کميته اجرايی فيفا در زوريخ گرفته خواهد شد و به نظر می‌رسد به‌رغم مخالفت باشگاه‌های بزرگ اروپايی، کميته اجرايی فيفا اين تصميم را تاييد کند.

در صورت اجرای اين تصميم، این نخستین باری است که بازی‌های جام جهانی در زمستان و خارج از تقويم معمول و تابستانی نيمکره شمالی برگزار می‌شوند.

جروم والکه، دبيرکل فيفا پس از ديدار با اعضای کميته ويژه در دوحه، پايتخت قطر گفت: «تنها يک راه حل وجود دارد و آن هم نوامبر تا دسامبر است».

آقای والکه افزود: کميته ويژه تمام گزينه‌های ممکن از جمله برگزاری جام جهانی در ماه ژانويه و فوريه سال ۲۰۲۳ را بررسی کرده است.

وی افزود: «اين پيشنهاد مسلما دلخواه همه نيست. روشن است که برای همه اشکالات و امتيازاتی دارد اما تمام بحث‌ها به يک نتيجه رسيد و آن نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲ است».

سلمان بن‌ابراهيم آل‌خليفه، رييس کميته ويژه بررسی زمان برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ گفت اين کميته همچنين پيشنهاد کرده که زمان برگزاری مسابقات کوتاهتر شود. مسابقات جام جهانی برزيل در طول ۳۲ روز برگزار شد.

با اين حال مقامات فيفا گفتند برای کاهش تعداد کشورهای شرکت کننده از ۳۲ کشور پيشنهادی مطرح نشده است.

در بيانيه فيفا آمده است: «يکی از پيشنهادات مطرح شده در اين بحث‌ها، کاهش تعداد روزهای برگزاری مسابقات و همچنين محل برگزاری آنها است. تاريخ‌های پيشنهاد شده مورد حمايت شش کنفدراسيون منطقه‌ای فوتبال جهان است».

قطر، ميزبان مسابقات با اين تصميم موافق است و گفته است که می‌تواند مسابقات را در تابستان برگزار کند ولی از تصميم اکثريت «تبعيت می‌کند».

حسن ال صوادی، رييس کميته قطری برگزار کننده جام جهانی گفت: «ما هميشه به تصميمات جامعه فوتبال احترام می‌گذاريم و از هر تصميمی که کميته اجرايی بگيرد، پیروی می‌کنیم».

اظهار تاسف يوفا

باشگاه‌های بزرگ اروپايی که نگران تغييرات پر هزينه در جدول زمانی مسابقات قهرمانی اروپا هستند بدون درنگ مخالفت خود را با اين تصميم اعلام کردند.

ريچارد اسکادامور، رييس اجرايی ليگ برتر انگلیس که يکی از اعضای گروه کاری فيفا بود، با اشاره به خشم بازيکنان و باشگاه‌های اروپايی گفت: «خيلی ناراحت هستند، فکر می‌کنم اين واژه درستی برای بيان واکنش ليگ‌های اروپايی و به ويژه باشگاه‌های اروپايی است که بيشترين بازيکنان را به رقابت‌های جام جهانی عرضه می‌کنند».

او افزود: اتحاديه فوتبال اروپا با پذيرفتن اين تغيير در تقويم جام جهانی، به آنها «بی‌توجهی» کرده است.

فردريک تيريز، رييس ليگ فوتبال فرانسه و رييس ليگ فوتبال حرفه‌ای اروپا نيز با ابراز نگرانی از اين تصميم به خبرگزرای فرانسه گفت: «اين بدترين راه حل است. ما در نوامبر و بعد از ۱۳ تا ۱۴ مسابقه، بايد ليگ‌های اروپا را تعطيل کنيم و دوباره در ژانويه مسابقات را شروع کنيم. در اين دوره بازيکنان بازی نمی‌کنند، باشگاه‌ها پولی در نمی‌آورند، علاقمندان از مسابقات محروم می‌شوند و شبکه‌های تلويزيونی عصبانی می‌شوند».

جيم بويس، نماينده بريتانيا در فيفا گفت تصميم کميته ويژه برای تغيير تاريخ برگزاری مسابقات منطقی به نظر می‌رسد اما با تعيين ۲۳ دسامبر برای بازی فينال مخالف است.

فيفا با برگزاری رقابت‌ها در ژانويه و فوريه به علت همزمانی با بازی‌های المپيک زمستانی و همچنين با پيشنهاد باشگاه‌های اروپايی برای برگزاری جام جهانی در ماه‌های مه و ژوئن به علت گرمای شديد مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باشگاه‌های اروپايی می‌توانند برای خسارات مالی ناشی از وقفه اجباری در برگزاری مسابقات تقاضای غرامت کنند.

جام جهانی فوتبال به طور سنتی در ماه‌های ژوئن و ژوئيه برگزار می‌شود، اما دمای هوا در تابستان قطر به ۴۰ درجه سانتیگراد می‌رسد، در حالی که در نوامبر و دسامبر حدود ۲۵ درجه است.

XS
SM
MD
LG