لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۲۷

تلاش گوگل برای نجات زبان های در حال انقراض


پروژه نجات زبان های در حال انقراض از سوی گوگل
شبکه تلويزيونی «سی ان ان» با اشاره به تازه ترين اقدامات وب سايت ها و موسسات نشر الکترونيکی می نويسد که در عصر فن آوری های ديجيتال و مدرن شايد تنها اميد به زنده نگاه داشتن اين زبان ها توجه موسسات بزرگ نشر و جمع آوری اطلاعات مثل گوگل باشد.

شرکت گوگل در روزهای اخير طرح جديدی را تحت عنوان « زبان های در حال انقراض » راه اندازی کرده و هدف آن زنده نگاه داشتن زبانهايی است که شايد در حال حاضر فقط چند هزار نفر با آن تکلم می کنند.

اين وب سايت جديد گوگل از روز پنجشنبه اول تيرماه کار خود را آغاز کرده و شامل ويدئوهايی در مورد مشخصات اين زبانها و نقشه راهنمايی است که مراجعان می‌توانند از آن استفاده کرده و با این وب‌سایت تعامل نیز داشته باشند. با گزينش هر نقطه ای از جهان که روی اين نقشه علامت گذاری شده می توان اطلاعات کاملی را در مورد زبانهای کمتر شناخته شده ولی رايج در اين مناطق را شناخت.

به عنوان مثال با گزينش نقاط مختلف در نقشه کشور هند می توان نمونه هايی از گويش و
حتی ترانه های محلی به زبانهای در حال انقراض در هند را شنيد که تعداد آنها کم هم نيست.

نمونه آن ترانه هايی به زبان « کورو» است که در بخش های محدودی از شمال شرقی هند رايج است. و يا می توان دست نوشته و اسنادی را به زبان رايج در بخشی از بوميان ساکن آمريکای شمالی ديد که تاريخ آن به قرن هجدهم باز می گردد و در حال حاضر اين زبان تقريبا منقرض شده است.

شبکه خبری سی ان ان از قول مديران اين طرح جديد موسسه گوگل می نويسد که جمع آوری اسناد و ثبت ويژگی های حدود سه هزار زبان و گويش مختلف که همه در مرز انقراض قرار دارند گام مهمی در راستای حفظ تنوع و غنای فرهنگی جهان است.

آيا نابودی زبان هايی که کمتر شناخته شده اند و جمعيت کمی با آنها تکلم می کنند بر زندگی اکثر مردم جهان تاثيری خواهد داشت؟ پاسخ به اين سئوال منفی است و حداقل در کوتاه مدت از بين رفتن اين زبان ها احتمالا تاثيری بر زندگی ما نخواهد داشت.

اما ترديدی نيست که بشريت به عنوان يک کليت و فرهنگ ، هنر و علوم از نابودی هر يک از اين زبانها آسيب خواهند ديد.

ضرب المثلی قديمی می گويد که هر زبان متفاوتی مثل يک روح انسانی ديگر است. ارزيابی های اخير نشان می دهند که حدود سه هزار زبان رايج در گوشه و کنار جهان که تقريبا معادل نيمی از کل زبانهای شناخته شده است تا سال ۲۱۰۰ از بين خواهند رفت.

يکی از اهداف اصلی اين طرح برقرار ارتباط بين تمام نهادها ، افراد و موسساتی است که هر يک به شکلی و در گوشه ای از جهان مشغول فعاليت برای پاسداری از اين زبانها هستند.
XS
SM
MD
LG