لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۴

قطع برق گسترده برای ۳۰۰ ميليون شهروند در شمال هند


گزارش ها حاکی است شمال هند دچار قطع گسترده آب و برق شده و تقريبا زندگی نزديک به ۳۰۰ ميليون شهروند را فلج کرده است. چنين قطع برقی در چند دهه گذشته در اين کشور، بی سابقه گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «سوشيلکومار شيند» وزير انرژی هند روز دوشنبه گفته حوالی ساعت دو بامداد به وقت محلی و به مدت نزديک به شش ساعت است که شبکه کل برق شمال کشور قطع شده و اختلالات زيادی برای کشور از جمله دهلی نو، پايتخت اين کشور ايجاد کرده است.

مسئولان راه و ترابری هند گفته اند برخی از قطارها به کمک موتور ديزل به طور موقت روشن شدند تا به نزديک به ۳۰۰ مسافر که در قطار گيرافتاده بودند، بتوانند از منطقه خارج شوند.
در پايتخت گزارش شده که مترو با ۲۵ درصد توان خود دارد کار می کند و به همين دليل با تاخير و صف طولانی و شلوغی زيادی روبرو است.

مقامات رسمی گفته اند بيمارستان ها و فرودگاه ها را توانسته اند توسط برق اضطراری اداره کنند به طوری که بتوانند کار روزانه خود را انجام دهند.

مسئولان آب دهلی هم گفته اند حدود هفت موتور توزيع آب در منطقه از کار افتاده بود که توانستند تا نيمه روز نزديک به پنج تای آن ها را به کار برگردانند و کار روی دو موتور آب ديگر هنوز ادامه دارد.

شبکه برق شمال کشور هند، منطقه گسترده ای را پوشش می دهد و ۲۸ درصد از ۱.۲ ميليارد جمعيت هند را از جمله استان های جامو و کشمير، پنجاب، راجستان و اوتار پرادش توسط اين شبکه تامين برق و انرژی می شوند.

وزير انرژی هند اين مسئله را يک «سانحه» و «يک نقص بزرگ» خوانده و گفته دولت فدرال کميته ای را مسئول بررسی اين حادثه کرده است.

نهادهای رسانه ای هند می گويند احتمال دارد مسئله از ايستگاه فرعی در آگرا شروع شده و ديگر بخش های شبکه تا شمال را پشت هم از کار انداخته باشد.

با اين حال «هارون يوسف»، وزير برق دهلی، ايالت های همسايه را به استفاده بيش از حد برق متهم کرده و آن ها را مقصر خوانده است.

اين گزارش حاکی است قطع برق های کوتاه مدت در سرتاسر هند رايج است چرا که اين کشور نزديک به حدود ۱۲ درصد کمبود برق دارد. هند توان توليد ۱۸۷ گيگا وات برق دارد که نزديک به ۲۰ درصد آماری است که چين توليد می کند. همين مسئله کمبود انرژی برق، از معضلات توليد اقتصادی در کشور هند معرفی شده است.
XS
SM
MD
LG