لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۷

تابلوی «۲۵۰ ميليون دلاری» موزه هنرهای معاصر در گرو گمرک


تابلوی جکسون پولاک که در گرو گمرگ است
مسئولان گمرک جمهوری اسلامی ایران، یک تابلوی هنری، اثر جکسون پولاک را به دلیل بدهی وزارت ارشاد، توقیف کرده و حاضر به ترخیص و تحویل آن نیستند.

به گزارش ایسنا، تابلوی یاد شده آخرين بار به مبلغ ۲۵۰ ميليون دلار قيمت‌گذاری شده بود و يکی از منحصر به فردترين آثار گنجينه موزه هنرهای معاصر تهران است که چندی پيش برای برپايی نمايشگاهی به کشور ژاپن امانت داده شد و بعد از بازگشت از کشور ژاپن در گمرک فرودگاه امام خمينی نگهداری می‌شود.

خبرگزای مهر نیز سه شنبه، دوم خرداد ماه، در گزارشی می گوید این اثر هنری که تابلویی از جکسون پولاک، نقاش آمریکایی است، در فرودگاه امام خمینی تهران توقیف شده است. این گزارش می گوید مسئولان گمرک یا فرودگاه حاضر به پاسخگویی در مورد سرنوشت این تابلو نیستند.

این گزارش می گوید این اثر هنری که گرانترين تابلوی موزه هنرهای معاصر تهران است، به علت بدهی ارشاد به گمرگ توقيف شده است.

غلامحسين نوحی، مديرکل گمرک فرودگاه امام خمينی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این خبر را تایید کرده و گفته است: «اين تابلو به دليل بدهی وزارت ارشاد در گمرک توقيف شده و مانده است.»

وی همچنین گفته است: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از قبل بدهی به گمرک داشته و تا زمانی که آن‌را پرداخت نکند، اين تابلو در گمرک باقی می‌ماند.»

مبلغ دقیق این بدهی در این گزارش ها اعلام نشده اما آقای نوحی گفته است: «اين بدهی به راحتی قابل پرداخت بوده و نمی‌دانم چرا وزارت ارشاد آن‌را پرداخت نمی‌کند.»

وی در پاسخ به اعتراض هایی که درباره سرنوشت این تابلو می شود گفت: «اگر آن ها خیلی نگران این تابلو هستند، چرا بدهی خود را پرداخت نمی کنند؟»

موزه هنرهای معاصر تهران در خبری اعلام کرده است:« معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان برگشت تابلوی «جکسون پولاک» به صورت مستمر در حال پيگيری موضوع است و اين تابلو بزودی پس انجام مراحل گمرکی به گنجينه موزه باز گردانده می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG