لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۸
از مرحله مقدماتی جام ملت‌های ۲۰۱۵ آسيا، تيم ملی فوتبال ايران در کويت با تيم ملی اين کشور به تساوی يک بر يک رسيد. مسعود شجاعی در دقيقه ۴۵ برای ايران گل زد. رضا قوچان نژاد در نيمه اول يک گل ديگر زد که کمک داور آن را در موقعيت آفسايد تشخيص داد. گل کويت در دقيقه ۷۵ از روی نقطه پنالتی و در پی خطای جواد نکونام به ثمر رسيد.

گل ايران در شرايطی به ثمر رسيد که اشکان دژآگه پرتلاش‌ترين بازيکن ايران در اين مسابقه از سمت راست، آرايش دفاعی کويت را به هم ريخت و دروازه‌بان اين تيم که در ناتينگهام فارست عضويت دارد را به واکنشی ناقص واداشت. توپ برگشتی روی پای قوچان‌نژاد افتاد و شوت محکم او به تير دروازه خورد.

همين توپ در برگشت نصيب شجاعی شد تا زير طاق را با هدف بگيرد. سنگربان کويت توپ را جمع کرد اما شدت ضربه چنان محکم بود که خالد الرشيدی نيز با توپ، وارد دروازه شد!

ايران غير از گلی که زد، موقعيت‌های متعددی را توسط دژآگه، قوچان نژاد، نکونام، اولادی، شجاعی و تيموريان از دست داد. زمين ناهموار بازی حتی برای تيم ميزبان هم مشکل ساز شده بود و اين تيم نيز يک موقعيت عالی را به خاطر کيفيت زمين از دست داد.

تمرين قبل از بازی ملی پوشان در ورزشگاه الکويت نيز در شرايطی برگزار شد که کادر فنی ايران رسماً اعتراض خود را به ناظر کنفدراسيون فوتبال آسيا اعلام کرد.

اين دومين بازی تيم ملی ايران در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسيا بود. اين تيم در ديدار اول با ۵ گل لبنان را شکست داد. کويت هم در بازی پيشين خود از سد تايلند گذشته بود.

ايران با همين تساوی صدرنشين گروه دوم مقدماتی جام ملت های آسيا شد. کويت با تفاضل گل کمتر در رده دوم قرار دارد. لبنان و تايلند هم سوم و چهارم هستند.

در ترکيب تيم ملی فوتبال ايران رحمان احمدی، سيدجلال حسينی، پژمان منتظری، خسرو حيدری، مهرداد پولادی، جواد نکونام، آندرانيک تيموريان، مجتبی جباری (دقيقه ۶۸ احسان حاج‌صفی)، مسعود شجاعی (دقيقه ۶۸ مهرداد اولادی)، اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد (دقيقه ۸۷ جلال رافخايی) به ميدان رفتند.

دانيال داوری دروازه‌بان تازه وارد ايران و عضو باشگاه اينتراخت برانشويک نيمکت نشين بود. اما رحمان احمدی هم درون دروازه روزی خوب را سپری کرد.

برتری کره جنوبی و ازبکستان

در حالی که ايران در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسيا به ميدان رفته بود، رقبای ايران در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ بازی داشتند.

ازبکستان در ورزشگاه خانگی به مصاف لبنان رفت و در ديداری دشوار توانست حريف خود را با نتيجه يک بر صفر شکست دهد. با اين برد ازبکستان ۱۱ امتيازی شد و صدر جدول را از کره جنوبی پس گرفت.

کره جنوبی ساعاتی پيش از پايان بازی ازبکستان و لبنان، موفق به برتری مقابل قطر شده بود. بازی قطر و کره جنوبی در سئول تا دقيقه ۹۰ با تساوی ۱-۱ دنبال می‌شد. داور پنج دقيقه وقت اضافه گرفت. اين مدت هم به پايان رسيد و چون بازيکنان قطر در اتلاف وقت، افراط کرده بودند، دو دقيقه ديگر هم محاسبه شد. در دل همين دو دقيقه، کره جنوبی توانست گل پيروزی را در دقيقه ۹۷ به ثمر برساند.

حالا ازبکستان، کره جنوبی، ايران، قطر و لبنان به ترتيب تيم‌های اول تا پنجم گروه هستند. ازبکستان، قطر و لبنان ۶ مسابقه انجام داده‌اند. ايران و کره جنوبی نيز پنج بازی خود را پشت سر گذاشته‌اند.

ايران که ۷ امتيازی است برای صعود به جام جهانی کار دشواری دارد و بايد فاصله ۳ امتيازی خود با تيم دوم گروه را جبران کند. شاگردان کارلوس کی‌روش در سه مسابقه بعدی به مصاف قطر، لبنان و کره جنوبی خواهند رفت.
XS
SM
MD
LG