لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۶

شکایت علی مظاهری و روز بد داوری در المپیک


علی مظاهری، سمت چپ رینگ
خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به اعتراض علی م‍‍ظاهری، مشت زن عضو تیم ایران در المپیک لندن نوشته که داوران المپیک روز چهارشنبه سختی را گذراندند. این گزارش می گوید علاوه بر اعتراض شدید مظاهری، شکایت مشابهی به صدور رأی به سود ورزشکار معترض تمام شد و در همین حال «لنوکس لوئیس» قهرمان جهانی مشت زنی نیز سطح داوری برخی از مسابقات را به زیر سؤال برده است.

علی مظاهری، قهرمان سنگین وزن تیم ایران در رشته مشت زنی، در رویارویی خود مقابل «خوزه لاردوئت گومز» از تیم کوبا در دور اول مسابقه دو امتیاز از حریف خود جلو افتاده بود و شانس بیشتری برای تصاحب مدال داشت. با شروع راند دوم مظاهری با دریافت سه اخطار پی در پی از مسابقه کنار گذاشته شد.

این ورزشکار ایرانی درباره دلیل این چرخش ناگهانی بین دو دور مسابقه می گوید: «تبانی شده بود. اگر این کار را نمی کردند من می توانستم به راحتی مدال برنز مسابقات را به دست آورم.» علی مظاهری با دلخوری پیش از اعلام رسمی رأی داوران رینگ مسابقه را ترک کرد و از طریق یک مترجم همزمان به خبرنگاران گفت، «در مسابقه های قبلی ام خیلی خوب ظاهر شده بودم. این یک نقشه بود.»

انجمن بین المللی مشت زنی غیرحرفه ای (AIBA) به اتهامات مطرح شده از سوی علی مظاهری پاسخ داده و طی یک ایمیل که به خبرگزاری «رویترز» ارسال شده اعلام کرده «مشت زن ایرانی سه اخطاره شده بود و بر پایه قانون ۱۲.۲.۱ از آیین نامه فنی و مسابقات «آیبا»، ورزشکار مجاز است حداکثر سه اخطار در هر رقابت دریافت کند. سومین اخطار به صورت خودکار باعث حذف مشت زن از مسابقه می شود.»

دو نیمه پیش از حذف مظاهری، «ساتوشی شیمیزو»، مشت زن «خروس وزن» ژاپنی که در برابر «ماگمد عبدالحمیداف» آذربایجانی هفت امتیازی عقب بود، وارد راند آخرشد و حریف آذربایجانی خودرا شش باربه زمین انداخت كه نماینده جمهوری آذربایجان بار اولش را به سختی از جای برخاست. داوران به نتیجه ۱۰-۱۰ رأی دادند و دو امتیاز دیگر بابت اخطار به عبدالحمیداف به شیمیزو دادند.

داور دست عبدالحمیداف را به نشانه پیروزی بلند کردند و تیم ژاپن به نتیجه اعتراض کرد. «ماساموری یامانه»، مدیر تیم مشت زنی ژاپن داور را متهم کرد که با تلاش برای درست کردن کلاه محافظ مشت زن آذربایجانی قصد تبانی و کمک به رقیب شیمیزو را داشته است. بعد از مشورتی یک ساعته، نمایندگان «آیبا» حکم دادند که به ورزشکار جمهوری آذربایجان می بایست به اندازه سه شمارش زمان برای بلند شدن داده می شد، امری که به توقف مسابقه می انجامید. بدین ترتیب، رأی داوران لغو شد و شیمیزو پیروز میدان معرفی شد.

قرار است روز پنج شنبه، دوم ماه اوت، مقامات انجمن بین المللی مشت زنی غیرحرفه ای (آیبا) برای تصمیم درباره محرومیت داور مسابقه میان شیمیزو و عبدالحمید اف وارد شور شوند.

ماه دسامبر سال گذشته کمیته بازرسی «آیبا» در مقام پاسخگویی به اتهاماتی قرار گرفت که بر آن اساس این مجموعه رسمی متهم شده بود که در قبال دریافت ده میلیون دلار از جمهوری آذربایجان قول برنده شدن دو مدال طلا را در مسابقات المپیک لندن به مقام های این کشور داده است. «آیبا» این اتهامات را رد کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG