لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۳

درخشش تیم ملی تکواندوی ایران در مکزیک


رقابت‌های جايزه بزرگ ۲۰۱۴ تکواندو در حالی به ميزبانی مکزيک برگزار می‌شود که نمايندگان ايران تاکنون يک مدال و يک نقره کسب کرده و بر مجموع امتيازات خود برای کسب سهميه المپيک ۲۰۱۶ افزوده‌اند.

در روز نخست اين مسابقات که ۶۴ مبارز برتر تکواندوی جهان در آن حضور يافته‌اند، ايران دو نماينده داشت. فرزان آشورزاده و مهدی خدابخش با کسب پنج پيروزی و يک شکست مدال‌های طلا و نقره را به خود اختصاص دادند.

آشورزاده در ۵۸ کيلوگرم در اولين ديدارش «روی براگانگا» از پرتغال را در ثانيه‌های نخست راند سوم با نتيجه ۱۴ بر ۲ شکست داد.

او سپس «تائه هون کيم» از کره جنوبی دارنده مدال طلای آسيا و جهان که نفر اول رنکينگ المپيک هم هست را با حساب ۱۶ بر ۴ از پيش رو برداشت تا به فينال برسد.

فرزان در مسابقه نهايی به مصاف «هون چا» ديگر نماينده کره جنوبی و قهرمان جهان در سال ۲۰۱۳ رفت و او را نيز ۱۵ بر ۳ شکست داد تا به تنهايی ۸۰ امتياز به سبد اندوخته‌های خود در رنکينگ المپيک واريز کند.

در اين وزن «تائه هون کيم» از کره جنوبی به مدال برنز رسيد و «لونت تونکات» از آلمان چهارم شد.

ستاره تکواندوی ايران پبش اين در فينال ۵۸ کيلوی بازی‌های آسيايی اينچئون هم مقابل «نورسلطان مامايف» از قزاقستان پيروز شد تا نشان زرين را به سينه بزند.

در وزن ۸۰ کيلوگرم مسابقات جايزه بزرگ مکزيک، مهدی خدابخش کار خود را با برتری مقابل دارنده مدال برنز المپيک از انگلیس آغاز کرد. او در برابر محمدلوتالو ۲۰ بر ۱۰ صاحب پيروزی شد.

خدابخش در ادامه «سباستين کريسميچ» دارنده مدال طلای المپيک لندن و برنده دو نشان طلای پان آمريکن از آرژانيتن را ۷ بر ۳ شکست داد.

نماينده ايران در مبارزه برای کسب مدال طلا به ديدار «آلبرت گائون» از روسيه رفت و در ديداری نزديک با شکست يک بر صفر مقابل او به مدال نقره دست يافت تا ۴۸ امتياز در راه کسب سهميه المپيک به حساب خود بيافزايد. در اين وزن کريسميچ از آرژانتين به مدال برنز رسيد و «آدريانو روئيز» از مکزيک چهارم شد.

خدابخش هم مثا آشورزاده در اينچئون طلايی شده بود. او در فينال بازی‌های آسيايی مقابل مبارز ازبکستانی به پيروزی رسيد تا روی سکوی نخست بايستد.

در پايان اين رقابت‌ها تيم نخست ۲۰ امتياز، تيم دوم ۱۲ امتياز و تيم سوم هم ۷.۲۰ امتياز برای کسب سهميه المپيک ۲۰۱۶ به حساب خود در رنکينگ واريز خواهند کرد.

ايران به عنوان دومين تيم‌ جهان به اين رقابت‌ها دعوت شده و با هفت نماينده عازم مکزيک شده. فرزان عاشورزاده، هادی مستعان، محمد باقری‌معتمد، مسعود حجی‌زواره، عليرضا نصرآزادانی، فرزاد عبداللهی و مهدی خدابخشی نفرات اعزامی هستند کهبا سرمربيگری بيژن مقانلو و مربيگری مهدی بی‌باک و مهرداد يوسفی‌ در مسابقات حضور دارند.

در ادامه مسابقات بهنام اسبقی در ۶۸ کيلو در اولين ديدارش که نبردی انتقامی بود به مصاف آچاب از بلژيک رفت و با نتيجه ۱۳ بر ۶ برنده شد. رقيب بلژيکی مدال طلای قهرمانی اروپا را در کارنامه داشت و پيش از اين در منچستر توانسته بود در راند طلايی اسبقی را شکست دهد.

اسبقی که عناوين قهرمانی جهان، آسيا و بازی‌های آسيايی را در کارنامه دارد در ادامه مسابقات با رقبای سرشناسی مانندآلکسی دنيسنکو از روسيه دارنده مدال برنز المپيک لندن به روی شياپ چانگ خواهد رفت.

در آن سوی جدول دائه هون لی از کره جنوبی مغلوب گونزالز بونيلا از اسپانيا شد و پيکار «"ثروت تازه‌گل» قهرمان جهان و فاتح المپيک لندن از ترکيه با مندوزا از مکزيک به سود نماينده ترکيه پايان يافت.

در ۴۹ کيلوگرم زنان، مدال طلا به لوسيا زانينوويچ از کرواسی رسيد. الين يوهانسون از سوئد هم قهرمان ۶۷ کيلوگرم مردان شد.

XS
SM
MD
LG