لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۳

ترس و ناکارامدی، عامل تلف شدن پلنگ در نزدیکی شاهرود


پلنگی که به مزرعه ای در روستای فوجن در حوالی شاهرود نزدیک شده بود، به دلیل فقدان مهارت کافی، از سوی ماموران تلف شده و از پا درآمد. گزارش کالبدشکافی می گوید ابتدا گلولی جنگی زانوی این پلنگ را از بین برده و پس از آن، شلیک دارت‌های بیهوشی به جای خواب کردن حیوان، باعث خونریزی شدید داخلی و سپس تلف شدن او شده است.

حسین محمدی، مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع محیط زیستی سازمان محیط زیست هفته پیش در مورد قضیه کشتن و سپس تلف شدن یک پلنگ در نزدیکی شاهرود، گفته که این پلنگ به دلیل خونریزی شدید، تلف شده است.

ایمان معماریان، دکتر دامپزشکی که کالبدشکافی این پلنگ را شاهد بوده، به رادیو فردا می‌گوید: «حیوان را زمانی که دست و پایش را بسته و پشت ماشین انداخته بودند، در راه تلف شده و بر اثر خونریزی داخلی مرده بود. هرچند پیش از بیهوش کردن، به او شلیک شده و استخوان زانویش منفجر شده بود.»

این گزارش حاکی است هفته پیش یک پلنگ در روستایی نزدیک شاهرود، به یک مزرعه نزدیک می‌شود و گفته‌می شود که باعث ترس و حمله به باغبان شده است. باغبان هم با پلیس تماس می‌گیرد و نیروی انتظامی و نیروهای محیط زیست برای کمک، به منطقه می‌آیند.

null
null

گفته شده در زمانی که این نیروها آن جا بودند، پلنگ به یک نفر که پشت وانت بوده حمله کرده و او را زمین می‌زند.

به گفته دکتر معماریان، آن وقت است که با گلوله جنگی پلنگ را هدف قرار می‌دهند که کالبد شکافی نشان می‌داد استخوان ران را ترکانده و منفجر کرده است. وقتی حیوان تیر می خورد، بعد تلاش می کنند با دارت او را بیهوش کنند که چند دارت به خطا می‌رود و چند دارت هم به بدن پلنگ اصابت می‌کند. سپس دست و پای حیوان را بسته و او را به گرمسار منتقل می‌کنند.

گزارش کالبد شکافی می‌گوید به احتمال زیاد دارت‌ها باعث آسیب دیدن به طحال شده و خونریزی شدید را در پی داشته است. دکتر معماریان می‌گوید همان در راه انتقال به گرمسار، حیوان تلف شده و مرده بود.

وی افزود این پلنگ چند ساچمه رو کتف و کمر داشت که نشان می‌داد قبلا به او شلیک شده ولی چون کسی با ساچمه به شکار پلنگ نمی‌رود، برای اذیت و آزار به او شلیک شده است.

دکتر معماریان گفت این حیوان کاملا سالم بوده، معده‌ای سالم داشته و خرگوشی کوهی هم شکار کرده بود که در معده او دیده می شد. با این حال او تاکید دارد که پلنگ، حیوانی خشن است و ترس زیاد از او به علاوه ناکارآمدی در مقابله با این وضعیت، باعث تلف شدن این حیوان شده است.

پايگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محيط زيست هم در گزارشی به نقل از دامپزشک معتمد، گزارشی از کالبدشکافی نوشته و همه این موارد را ذکر کرده است. این گزارش می‌گوید پلنگ یاد شده مخاط لثه و بافت ملتحمه چشم به شدت کمرنگ داشته که نشان دهنده خونريزی شديد بوده و همچنین استخوان ران چپ هدف قرار گرفته به طوری که گلوله باعث شکستگی و خرد شدن استخوان مذکور شده است.

در گزارش کالبد شکافی اين پلنگ، پارگی در عضلات دو سر و چهار سر ران را نشان می‌دهد و جراحت اين ناحيه می‌تواند منجربه زمينگيری و جلوگيری ازحرکت پلنگ شده باشدکه بادرد بسيارشديد و خونريزی از اين ناحيه همراه بوده است.

حسین محمدی، مدير کل دفتر حيات وحش و تنوع زيستی سازمان حفاظت محيط زيست هم افزوده که حفره‌ای جانبی در ناحيه محوطه بطنی به قطر حدودا ۵ سانتی متر دیده شده که از اين حفره جسمی خارجی وارد محوطه بطنی حيوان شده در ادامه با طحال برخورد و ضمن پارگی کپسول طحال منجر به خونريزی شديد اين عضو شده است.

دکتر ایمان معماریان می‌گوید به احتمال زیاد، گلوله‌های دارت برای بیهوشی که بدون دقت شلیک شده، شکم حیوان را هدف قرار داده و به جای بیهوشی، باعث خونریزی شدید داخلی و مرگ او شده است.

دکتر معماریان گفت: «پلنگ حیوان خطرناکی است و پلنگ ایرانی، جثه ای بزرگتر از پلنگ آفریقایی دارد و این طور رفتار ناشیانه با این حیوان، ناشی از ترس است و در درجه دوم، این که کسی به واقع مهارت کافی برای بیهوش کردن و کنترل این حیوان وحشی را ندارد و از این رو چنین ضایعه‌ای روی می دهد.»
XS
SM
MD
LG