لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۴۴

پرونده «خیانت» احسان طهماسبی در بازی‌های آسيايی اينچئون


با گذشت سه هفته از پايان بازی‌های آسيايی اينچئون، جنجال بر سر دونده تيم ملی ايران در ماده چهار در ۴۰۰ متر امدادی همچنان ادامه دارد. احسان طهماسبی از سوی ورزشکاران اعزامی و مدير تيم‌های ملی به خيانت متهم شده است.

ايران در اين ماده بخت کسب مدال داشت و با ترکيبی متشکل از هادی رحيمی، مهدی زمانی، احسان طهماسبی و سجاد هاشمی به روی پيست اينچئون رفت اما اتفاقی دور از انتظار در دور مقدماتی، باعث شد اين تيم از جدول مسابقات کنار برود.

ماجرا از چه قرار بود؟ حالا فيلم اين اتفاق مبهم، منتشر شده. ابتدا هادی رحيمی می‌دود و چوب را به مهدی زمانی تحويل می‌دهد، او در پايان ۴۰۰ متر دوم تلاش می‌کند تا چوب را به طهماسبی برساند اما آن طور که خبرگزاری دانشجویان ایران، ايسنا، نوشته طهماسبی «بنا به دلايلی، تمايلی به گرفتن چوب نداشته است.»

به نوشته اين خبرگزاری، يکی از دلايل طهماسبی برای رقم زدن حذف ايران، «تلافی شوخی هم‌تيمی‌هايش» عنوان شده که اگر صحت داشته باشد، در تاريخ ورزش ايران کم سابقه است.

به سختی می‌توان نمونه‌ای يافت که يک ورزشکار حرفه‌ای، شوخی‌های شخصی را تا مسابقات رسمی تداوم ببخشد و امکان کسب مدال را از کشورش سلب کند.

روزنامه شرق در گزارشی در این مورد نوشته است: «اين که طهماسبی تحمل شوخی‌ هم‌تيمی‌ها را نداشته و خواسته با اين کارش آبروی کشور را ببرد، به نظر نمی‌رسد دليل قانع‌کننده‌ای باشد و گفته می‌شود حرف‌های ديگری پشت اين قضيه است.»

تيمور غياثی، مدير تيم‌های ملی دووميدانی که در اينچئون حضور داشت، گفته است: «قطعاً او را تنبيه می‌کنيم، چرا که به کشور خيانت کرده است. به دليل کوتاهی در تمرينات، نام طهماسبی از فهرست تيم ملی حذف شده بود اما با تعهد رييس هيات دووميدانی کرمانشاه مبنی بر متنبه شدن طهماسبی، اعزامش کرديم.»

غياثی که قهرمان و رکورددار سابق پرش ارتفاع آسياست، می‌گويد: «او فقط به خودش بدی نکرده، بلکه به يک کشور و سه جوانی که با آرزو به اينچئون رفته بودند خيانت کرده است. اين که گفته می‌شود شوخی کردم توجيه کننده نيست.»

فيلم مسابقه و تصاوير آهسته نشان می‌دهد که زمانی هرچه تقلا می‌کند، طهماسبی تمايلی به گرفتن چوب ندارد و دستش را در جهت‌های مخالف می‌چرخاند تا چوب را نگيرد.

سجاد هاشمی که نفر آخر بود و مأموريت داشت چوب را از احسان طهماسبی بگيرد، می‌گويد: «مهدی زمانی آمد تا چوب را به احسان بدهد اما او نمی‌گرفت. حتی من می‌خواستم چوب را بگيرم و بدوم تا آنها همچنان به دعوای‌شان ادامه دهند که نشد. نمی‌دانم چرا طهماسبی دعوا هم داشت.»

سجاد هاشمی، به سایت «خبرآنلاين» گفته است: «احتمال افتادن چوب يا رفتن پا روی خط را می‌داديم، مثل گوانگجو که به خاطر همين حذف شديم اما فکرش را هم نمی‌کردم که طهماسبی اصلاً چوب را نگيرد. آن لحظه به نظرم حماقت محض کرد و بس. او نه تنها به ما که به ايران خيانت کرد.»

بعد از مسابقه

اما پس از مسابقه چه اتفاقی افتاد؟ سجاد هاشمی می‌گويد: «حتی نيامد عذرخواهی کند. در صحبت با بقيه بچه‌ها گفته بود سلام مرا به عاکفيان برسانيد و بگوييد: ديدی مرا اذيت کردند، چه کار کردم؟ اين يعنی کارش عمدی بود. قبل از مسابقه می‌گفت احتمال افتادن چوب هست، چرا خودتان را ناراحت می‌کنيد؟ او با گرفتن ۱۵۵۰ دلار پول توجيبی، ديگر قيد مسابقه را زد.»

هنگامی که قرار بود اعضای تيم انتخاب شوند، رييس فدراسيون راضی به انتخاب احسان طهماسبی نبود و عقيده داشت رضا قاسمی دونده اعزامی در ۱۰۰ متر می‌تواند بهتر ظاهر شود اما اصرار ساير اعضای تيم باعث شد احسان طهماسبی مسافر کره جنوبی شود.

حالا نتيجه پيگيری فدراسيون هرچه که باشد، سجاد هاشمی و مهدی زمانی گفته‌اند ديگر کنار او نخواهد دويد. سجاد هاشمی گفته «کابوس و شرمندگی» اين ماجرا تا چند روز با او بوده و توان بازگشت به تبريز را نداشته است.

مهدی زمانی هم گفته است: «کادر فنی از من خواست تمام تمرکزم را در ماده امدادی بگذارم. به همين دليل با وجود شانس مدال، در انفرادی شرکت نکردم. اما هر چقدر تلاش کردم احسان طهماسبی چوب را از من نگرفت. وقتی ديديم که تيم‌ها با رکورد ضعيف‌تر از ما به فينال صعود می‌کنند حسرت خوردم. نمی‌گويم طلا اما مطمئنم مدال می‌گرفتيم.»

اين دونده تيم ملی ايران احتمال اينکه ناهماهنگی باعث ناتوانی در انتقال چوب شده باشد را رد کرده و به ايسنا گفته است: «هر روز تعويض چوب را تمرين می‌کرديم، حتی قبل از مسابقه. طهماسبی با زندگی همه ما بازی کرد. از هشت سالگی دووميدانی کار می‌کنم و در اين ۱۷ سال چنينی اتفاقی را نديدم.»

دیدن نظرات (۳۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG