لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۳۸

عراق: ساکنان اشرف را مجبور به ترک این اردوگاه خواهیم کرد


تصویری از کمپ لیبرتی یا اردوگاه آزادی یا الحریه
دولت عراق روز سه شنبه اعلام کرد اعضای گروه سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف باید همکاری کنند و دولت بیش از این امتیاز نخواهد داد و اگر خارج نشوند، آن ها را مجبور به ترک این اردوگاه خواهند کرد.

دولت عراق پیش از این اعلام کرده بود با انتقال اعضای اردوگاه اشرف به کمپ الحریه یا کمپ لیبرتی یا اردوگاه آزادی موافقت می کند تا پس از آن به تدریج به خارج از خاک عراق منتقل شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق در کنفرانس سازمان ملل در بغداد گفت: «ما با (گروه مجاهدین خلق) به بن بست رسیده ایم و مهلتی هم که داده بودیم و تمدید کرده بودیم، تا پایان امروز تمام می شود.»

وی افزود: «در نتیجه از امروز به بعد از تمام مکانیسم هایی که در اختیارمان هست و آن را لازم و ضروری بدانیم، برای انتقال اعضای اردوگاه اشرف به مکان مناسب استفاده خواهیم کرد.»

سازمان ملل پیش از این نقشه راهی برای حل مسئله اردوگاه اشرف مطرح کرده بود که آمریکا هم از آن حمایت کرده بود. شاهین قبادی، سخنگوی «شورای ملی مقاومت ایران»، شاخه سیاسی مجاهدین خلق، با رد «نقشه راه» سازمان ملل متحد برای تخلیه اردوگاه اشرف، آن را «تلاشی آشکار برای مجبور ساختن ساکنان اشرف برای دست کشیدن از نیازهای انسانی خود» توصیف کرده بود.

يکی از سخنگويان شورای ملی مقاومت به خبرگزاری فرانسه گفته مسئله بر سر يک هزار و ۲۰۰ تن از ساکنان اردوگاه اشرف است و اين اعضا تا شماری از خواسته ها از جمله آب آشاميدنی برآورده نشود، اردوگاه اشرف را ترک نخواهند کرد.

نزديک به يک هزار و ۹۰۰ ساکن اردوگاه اشرف تاکنون به اردوگاه آزادی يا کمپ ليبرتی منتقل شده اند و بقيه هنوز در اردوگاه اشرف هستند.

«مارتین کوبلر» فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق روز سه شنبه از مقامات بغداد خواست در مورد اعضای گروه مجاهدین خلق «خویشتنداری» کرده و از دست زدن به هرگونه عملی که خشونت بار، پرهیز کنند.

آقای الفیاض گفته است که از زور برای انتقال ساکنان اشرف استفاده نخواهد شد.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا پیشتر گفته بود: «دولت عراق قدم های سازنده در اين راه برداشته و حدود ۱۰ روز پيش، بخشی از نيازها برطرف شده و ۳۰۰ کولر دیگر، چندين تانکر آب، چند ژنراتور توليد برق و ديگر موارد از اردوگاه اشرف به کمپ حريه، الحريه (يا کمپ ليبرتی يا اردوگاه آزادی) منتقل شد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته بود با اشاره به این که سازمان مجاهدین خلق در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قراردارد، این فرصت خوبی است که این گروه نشان دهد
«برنامه های خشونت آمیز گذشته را دنبال نمی کند.»

اعضای سازمان مجاهدین خلق، که از گروه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی است، از ۲۵ سال پیش و در دوران جنگ ایران و عراق در اردوگاه اشرف ساکن شده‌اند. این اردوگاه در ۶۵ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد و در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده هم هست.
XS
SM
MD
LG