لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۴۹

«نقشه داعش برای برنامه اتمی، نابودی صنعت خاویار و بازار فرش ایران»


سندی که در جریان یورش به خانه یکی از رهبران گروه موسوم به حکومت اسلامی یا داعش به دست آمده، نقشه‌های این گروه برای دستیابی به اسرار فعالیت‌های اتمی، و تخریب فعالیت‌های اقتصادی ایران را آشکار می کند. متن اين سند توسط روزنامه های بريتانيايی از جمله ایندیپندنت و ساندی تايمز منتشر شده است.

روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت روز ۱۳ مهرماه به نقل از اين گزارش نوشته است که گروه حکومت اسلامی یا داعش، به دنبال دستیابی به «سلاح اتمی و پاکسازی مسلمانان شیعه» است.

به نوشته این روزنامه،فهرست این اهداف در یک بیانیه هفتاد ماده‌ای تشریح شده که ظاهرا يکی از رهبران اين گروه آن را نوشته است. در بخش ديگری از این برنامه‌ها به نابودی صنعت خاویار و از بین بردن بازار فرش ایران از راه «توليد و صدور گسترده فرش افغانستان» اشاره شده است.

در گزارش روزنامه ساندی تایمز هم نوشته شده که این سند در یورش يگان‌های ویژه ارتش عراق به خانه یکی از فرماندهان اصلی گروه حکومت اسلامی یا «داعش» در ماه مارس - حدود شش ماه پیش - ضبط شده است. مقامات امنیتی عراقی گفته‌اند این سند موثق است و یکی از رهبران اصلی این گروه که یک شبه نظامی به نام «عبدالله احمد مشدانی» است، آن را نوشته است.

گروه حکومت اسلامی در این سند پیشنهاد می‌کند در ازای واگذار کردن کنترل میدان‌های گاز عراق به روسیه، کرملین را به قطع حمایت از «ایران و برنامه‌های هسته‌ای وادار کرده و اسرار این برنامه‌ها را مبادله کند.» اما پیش از آن روسیه باید دست از حمایت از بشار اسد رییس جمهوری سوریه بردارد و در مقابله با ایران از حکومت‌های عربی خلیج فارس پشتیبانی کند.

در این بیانیه گفته شده که گروه حکومت اسلامی برای عملی کردن اهدافش که تصرف سرزمین‌های بیشتری برای تشکیل «خلافت اسلامی» است، بايد تمامی منابع قدرت ایران را نابود کند. نویسنده اين بيانيه خواهان ترور دیپلمات‌ها، بازرگانان و استادان ایرانی شده و به پیروانش حکم داده تا فرماندهان نظامی عراق، مقامات شیعه و شبه نظامیان مورد حمایت ایران را بکشند.

در ادمه گزارش روزنامه ایندیپندنت آمده است که مقامات غریی از تلاش گروه خلافت اسلامی برای دستیابی به سلاح اتمی آگاه و و در مورد آن نگران بوده‌اند.

«ترزا می» وزیر کشور بریتانیا در سخنرانی اخیرش در کنفرانس حزب محافظه‌کار گفت اگر گروه خلافت اسلامی قدرتش را در عراق و سوریه مستحکم کند، «اولين حکومت تروریستی دنیا» خواهد شد.

وی هشدار داد که اگر اين روی دهد «ما با این خطر دستيابی تروریست‌ها به سلاح‌های شیمیایی، بیولوژِیک و حتی اتمی مواجه می‌شویم.»

گروه حکومت اسلامی یا داعش در ماه‌های گذشته با در اختیار گرفتن بخش‌هایی از عراق شروع کرده و حالا مناطقی را در کشور عراق و سوریه در اختیار گرفته است.

پس از سربریدن و کشتار شماری از گروگان‌های آمریکایی و بریتانیایی، ائتلافی برای برخورد نظامی با این گروه شکل گرفته است.

دیدن نظرات (۱۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG