لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۱

مذاکره احتمالی مبادله زندانيان برای آزادی دو شهروند اسرائيلی در غزه


بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل گفته دو شهروند اسرائيلی در غزه توسط حماس دستگير شده‌اند. گزارش‌ها حاکی است ممکن است دولت اسرائيل برای آزادی اين دو شهروند، با حماس مذاکره کرده و تبادل زندانی صورت گيرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، آقای نتانياهو در بيانيه‌ای که روز ۱۸ تير ماه منتشر شد گفت: «ما در حال بازگرداندن دو غيرنظامی اسرائيلی هستيم که از مرز غزه عبور کرده‌اند.»

نخست وزير اسرائيل در اين بيانيه گفته است: «ما گروه حماس را مسئول حفظ امنيت آن‌ها می‌دانيم.»

گروه حماس از هشت سال گذشته تاکنون کنترل باريکه غزه را در اختيار دارد و در اين مدت سه بار وارد مناقشه نظامی با اسرائيل شده است.

گروه حماس در خصوص اين دو غيرنظامی اسرائيلی سکوت کرده و در اختيار داشتن آن‌ها را تاييد يا تکذيب نکرده است.

وزارت دفاع اسرائيل يکی از اين دو شهروند را «آوراهام منگيستو» ۲۶ ساله و از تباری اسرائيلی – اتيوپيايی معرفی کرده و در خصوص شهروند دوم که گفته می‌شود اسرائيلی عرب تبار است، جزييات بيشتری نداده است.

وزارت دفاع اسرائيل همچنين گفته منگيستو که شهروند اشکلون به حساب می‌آيد، شهريور ماه سال پيش و به احتمال زياد پياده، از مرز غزه عبور کرده است. در خصوص شهروند ديگر همچنان هيچ جزيياتی از سوی وزارت دفاع اسرائيل داده نشده است.

ايلان، برادر آوراهام منگيستو گفته که برادرش نياز به مراقبت دارد و از گروه حماس خواست برای رساندن کمک‌های لازم پزشکی به برادرش، او را آزاد کنند.

اسرائيل پيش از اين هم برای آزادی شهروندان خود، با حماس تبادل زندانی کرده است. شاخص‌ترين آن در سال ۲۰۱۱ بود که برای آزادی گيلعاد شاليط، نزديک به يک هزار زندانی فلسطينی آزاد شدند.

اين گزارش حاکی است شماری از آن زندانيان آزاد شده دوباره از سوی اسرائيل دستگير شده‌اند که خشم مقامات حماس را در پی داشته و از اسرائيل خواسته آن‌ها را آزاد کند. با اين حال گروه حماس در خصوص اين دو شهروند اسرائيلی، هيچ موضعی اختيار نکرده و حتی اخبار اعلام شده را تاييد يا تکذيب نکرده است.

اسرائيل هچنين مشغول مذاکراتی مجزا برای بازگرداندن بقايای جسد دو سرباز اسرائيلی است که در جريان جنگ سال پيش با حماس در باريکه غزه کشته شدند.

محمود الزهار، سخنگوی حماس به رويترز گفت: «تا وقتی که زندانيانی که در جريان مبادله شاليط آزاد شده و دوباره دستگير شدند آزاد نشوند، هيچ‌ گفت‌وگويی در کار نخواهد بود.»

XS
SM
MD
LG