لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۳۵

آخرين خبرها از کوهنوردان گمشده ايرانی در هيماليا


تصویری از یکی از گذرگاه های هیمالیا
تيم کوهنوردی باشگاه آرش که برای صعود به قله‌ ۸۰۴۷ متری برودپبک در ارتفاعات هيماليا تلاش می‌کرد، موفق شد از مسيری جديد به نام «ايران» اين قله را فتح کند. اما اعضای اين تيم هنگام بازگشت با گم کردن مسير، مفقود شدند.

اين تيم بيستم خرداد، ايران را به مقصد برودپيک دررشته کوه قره قروم (هيماليای پاکستان) و با پشت سر گذاشتن «مشکلات بسيار اداری و مالی» ترک کرد. تلاش سال ۲۰۰۹ تيم دو نفره رامين شجاعی و کاظم فريديان ناکام مانده بود.

اين بار پويا کيوان، آيدين بزرگی و مجتبی جراحی به قله رسيدند اما به چادر خود در ارتفاع پايين که رامين شجاعی سرپرست همراه با افشين سعيدی ديگر عضو اين تيم حضور دارند، بازنگشتند.

کيومرث بابازاده مدير برنامه اين صعود از تلاش چند باربر ارتفاع پاکستانی در روز جمعه برای رسيدن به محل خبر داد که بی نتيجه ماند. کوهنوردان حاضر در منطقه از جمله تيم کوهنوردی سوئيس برای کمک به عمليات نجات، به سمت ارتفاعات بالاتر حرکت کردند.

سايت باشگاه آرش از حرکت شبانه باربرهای ارتفاع برای آغاز تجسس و نيز حرکت کوهنوردان خارجی برای ملحق شدن به آنها خبر داده بود. فدراسيون کوهنوردی ايران هم مذاکرات مسئولين اين فدراسيون خود با رييس فدراسيون کوهنوردی پاکستان را منتشر کرد.

آخرين تماس کوهنوردان ايرانی که در ارتفاع ۷۸۰۰ متری زمينگير شده‌اند، ساعت ۱۰ صبح جمعه ۲۸ تير بود که آيدين بزرگی وضعيت را بحرانی اعلام کرد. آيدين از وخيم بودن شرايط، پاره شدن چادر و اتمام آب و آذوقه خبر داد. او پيش از آن هم در چند نوبت با کيومرث بابازاده تماس گرفت و در يکی از تماس‌ها از حال نامساعد يکی از اعضای تيم خبر داد.

آيدين بزرگی در آخرين تماس نيز مانند تماس‌های پيشين تقاضای کمک کرده. او تغيير محل داده و ارتفاع را ۳۵۰۰ متر اعلام کرده که طبق اعلام نظر کارشناسان، برآورد آيدين از ارتفاع، صحيح نبوده اما ساير مشخصات اعلام شده با عکس‌ها و نقشه‌های منطقه مطابقت دارد.
به نظر می‌رسد همان مسير را که اشتباه پايين رفته بودند و دوباره بالا برگشته‌اند، اين بار آيدين به تنهايی دارد پايين می‌رود اما به بالای سر يک ديواره مهيب رسيده که امکان ادامه حرکت وجود ندارد.

تماس‌های او بر زنده بودنش دلالت دارد اما حاکی از نامساعد بودن وضعيت پويا کيوان و مجتبی جراحی هم هست. مسئولان محلی از طريق موبايل آيدين، نقطه دقيق جغرافيايی او را رديابی می‌کنند. بالگردی هم کوهنوردان تيم جستجو را عازم منطقه کرده. سرپرست تيم اعزامی ضمن مذاکره با کوهنوردان حاضر در منطقه، به آن‌ها گفته هر کسی به تيم امداد بپيوندد کليه هزينه‌ها همراه با پاداشی قابل توجه را دريافت خواهد کرد.

روابط بين‌الملل فدراسيون کوهنوردی از تماس با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تيم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور امداد و تسريع در انتقال با بالگرد تا ارتفاع ۶۵۰۰ متری خبرداده.
تيم مغولستان و مايک هورن سرپرست تيم سوئيس، «منظور حسين» رييس فدراسيون پاکستان نيز به عمليات نجات پيوسته‌اند. همچنين باربر ارتفاع پاکستانی مقاديری غذا، دستگاه توليد آب و کپسول اکسيژن به کمپ ۳ برده است.

مسئولان شرکت پاکستانی ATP به دليل بالا نبودن توان تيم‌های امداد و نجات پاکستانی، با «مينگما» شرپای مشهور و باتجربه‌ نپالی تماس گرفتند تا در صورت حضور کوهنوردان خارجی مرتبط با او، بتوانند آن‌ها را هم به تيم نجات، ملحق کنند.

اما رسانه‌های داخلی از نحوه پيگيری و مديريت عمليات امداد و نجات فدراسيون کوهنوردی ايران ناراضی هستند. برنا نيوز با اشاره به رييس فدراسيون کوهنوردی نوشته: «آن‌ها که شيفته صندلی و تشنه قدرت هستند، تصور می‌کنند اين صندلی ابدی و جاودانه است. محمود شعاعی رئيس فدراسيون کوهنوردی را می‌توان در همين قاب دسته بندی کرد.»

اين خبرگزاری در ادامه نوشته اين مدير برای خود وظيفه انسانی نيز قائل نيست و با واژه‌ای به نام مسئوليت آشنايی ندارد. در حاليکه خانواده‌های اين سه کوهنورد با تشويش اخبار ارسالی از هيماليا را پيگيری می‌کنند، رييس فدراسيون با بی‌تفاوتی از خود سلب مسئوليت کرده. واکنشی که او در قبال حمله تروريستی ماه گذشته به کوهنوردان ايرانی در پاکستان نيز بروز داده بود.

تازه‌ترين خبرها از کوهنوردان ايرانی

سايت باشگاه کوهنوردی آرش در آخرين گزارش خود نوشته است که آيدين بزرگی ديگر تماسی نگرفته. توماس لامل از اعضای تيم نجات که در عمليات تجسس آرتور هايزر در گاشربروم شرکت داشته، آخرين عکس‌های گرفته شده را به سفارت آلمان در اسلام آباد برده تا با کمک کوهنوردان آلمانی و امکانات موجود در سفارت، نظر خود را ارائه کند.

افشين سعدی در حال حاضر در کمپ ۳ برودپيک با آب و غذا مستقر است. رامين شجاعی نيز در کمپ اصلی K۲ همچنان مشغول مذاکره با کوهنوردان خارجی برای تقويت تيم جستجو است. با به دست آوردن GPS تلفن ماهواره‌ای مشخص شد که کوهنوردان ايرانی، گردنه مابين قله اصلی و فرعی را با گردنه اصلی بين کمپ سوم و قله فرعی اشتباه گرفته بودند.
بالگرد در چند پرواز تا حد ممکن از منطقه عکاسی کرده. هنوز ارتباطی با دو نفر پاکستانی که روز قبل روی گردنه رفته بودند برقرار نشده.

پس از گفتگوهايی که با کوهنوردان سوييسی و آمريکايی و نمايندگان شرکت ATP انجام شد، يک فراخوان برای کمک به تيم ايرانی برودپيک داده شد. باربران ارتفاع، در ازای مشارکت در کار جستجو و نجات، پاداش مالی دريافت خواهند کرد. سرپرست تيم سوئيس اعلام کرد که تيم‌های ديگری نيز تشکيل شده و قصد دارند به دنبال برای تجسس به منطقه صعود کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG