لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۵۶

شازده کوچولو ۷۰ ساله شد


آنتوان دو سنت اگزوپری
شازده کوچولو، نام کتاب داستان معروف و کلاسيک «آنتوان دو سنت اگزوپری» است که نخستين بار در سال ۱۹۴۳ منتشر شد و چاپ‌های جديد آن به مناسبت جشن هفتادمين زادروز اين داستان منتشر خواهند شد.

امسال روايت شازده کوچولو، گل سرخ و دوست روباهش، ۷۰ ساله می‌شود. «شازده کوچولو» رمان کوتاهی است که به قلم آنتوان دو سنت اگزوپری، هوانورد و نويسنده فرانسوی در تاريخ ششم آوريل سال ۱۹۴۳ ميلادی (۱۶ فروردين ۱۳۲۲) منتشر شد.

به مناسبت هفتادمين سالگرد تولد اين رمان شيرين، ماه گذشته نسخه‌های جديدی از آن منتشر شد: يک نسخه با جلد مقوايی برای نوجوانان، ديگری به همراه سی دی کتاب گويای شازده کوچولو با صدای ويگو مورتنسن، هنرپيشه فيلم «ارباب حلقه‌ها» و نسخه‌ای مصور به همراه نقاشی‌های ژوان سفار.

سال ۱۹۳۵، هواپيمای سنت اگزوپری - که برای شکستن رکورد پرواز بين پاريس و سايگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفريقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان جا فرود آمد.
همين سانحه دستمايه الهام «شازده کوچولو» شد که در آن شخصيت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در بيابان با پسر کوچکی آشنا می‌شود.

پسرک به خلبان می‌گويد که از اخترکی دوردست می‌آيد و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصميم می‌گيرد برای اکتشاف اخترک‌های ديگر خانه را ترک کند. او همچنين برای خلبان از گل سرخ محبوبش می‌گويد که دل در گرو عشق او دارد، از ديگر اخترک‌ها تعريف می‌کند و از روباهی که او را اين جا، روی زمين، ملاقات کرده است. خلبان و شازده چاهی را می‌يابند که آنها را از تشنگی نجات می‌دهد اما در نهايت شازده کوچولو خلبان را در جريان تصميم خود قرار می‌دهد و می‌گويد تصميم گرفته به اخترک خانه اش بازگردد.

«شازده کوچولو» يکی از پرفروش‌ترين کتاب‌های تاريخ بوده و در يک نظرسنجی در سال ۲۰۰۰ به عنوان «بهترين اثر ادبی قرن بيستم به قلم نويسنده‌ای فرانسوی» شناخته شد. بنابر اعلام بنياد سنت اگزوپری، اين رمان کوتاه، پس از انجيل (کتاب مقدس مسیحیان)، به بيشترين تعداد زبان‌های دنيا ترجمه شده است.

ماجرای شازده کوچولو تا به امروز به دفعات در قالب فيلم، نمايش و اجرای راديويی بازسازی شده است. در ۱۹۵۶ شبکه «سی بی اس» اقتباس خود از اين داستان را پخش کرد و در سال ۲۰۰۰ شبکه «بی بی سی» نيز روايت خود از شازده کوچولو را بر روی آنتن فرستاد.

از ميان اجراهای برجسته اين داستان، می‌توان به نسخه موزيکال سال ۱۹۷۴ با شرکت جن وايلدر در نقش روباه، باب فوس، در نقش مار و ريچارد کايلی در نقش خلبان اشاره کرد.

شاهکار سنت اگزوپری به دفعات در قالب تئاتر، اجراهای موزيکال و اوپرا ارائه شده است.
گرگوری مگوآير، نويسنده ای که نوشتن پيشگفتار چاپ جديد کتاب را عهده دار بوده، می‌گويد به باور او اين رمان کم حجم بسيار بيشتر از تعداد صفحات کم شمارش تأثير گذار بوده: «شازده کوچولو کتاب کوچکی است، اما چه عظمت کوچکی را در خود نهفته دارد،» مگوآير در ادامه می‌افزايد، «اين داستان نه افسانه است، نه حکايت است، نه خيالی است و نه لطيفه، اما اين همه را يکجا در خود دارد... بايد بگويم به عنوان يک نويسنده، هميشه برايم جالب بوده به سراغ داستان‌هايی بروم که در کودکی خوانده‌ام تا ببينم امروز برايم چه پيامی دارند، و به عنوان يک خواننده نيز، باز هم همين کار را تکرار می‌کنم.»

-------------------------
منبع: روزنامه کريستين ساينس مانيتور

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG