لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۰۴

اعطای مدال شهروند جهانی بنیاد کلینتون به ملاله یوسف زی


اعطای مدال شهروند جهانی بنیاد کلینتون به ملاله یوسف زی
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

اعطای مدال شهروند جهانی بنیاد کلینتون به ملاله یوسف زی

ملاله یوسف زی شانزده ساله که فعال حق آموزش برای کودکان در پاکستان است و سال گذشته از سوی طالبان به سرش شلیک شد، مورد تقدیر بنیاد کلینتون قرار گرفت و جایزه شهروند جهانی این بنیاد به او اعطا شد. این مراسم روز پنجشنبه چهارم مهر ماه در نیویورک برگزار شد.

ملاله یوسف زی در این مراسم و در جریان دریافت مدال خود گفت: «امیدوارم دولت و تمامی طرف های درگیر بدانند که جنگ را نمی توان با جنگ پایان داد. ما می توانیم با گفت وگو، صلح و آموزش، به مقابله با جنگ برویم.

ما از دولت و افراد مسئول می خواهیم که اگر می خواهید در سوریه، افغانستان و پاکستان شاهد صلح باشید، اگر می خواهید به جنگ پایان دهید، اگر می خواهید با جنگ مقابله کنید، پس به جای فرستادن اسلحه، کتاب بفرستید. به جای فرستادن تانک، قلم بفرستید. به جای فرستادن سرباز و نیروی نظامی، معلم و مدرس بفرستید. با تروریست از راه آموزش روبرو شوید و بگذارید بار دیگر یادآوری کنم که یک کتاب، یک قلم و یک معلم می تواند جهان را عوض کند.»

وی در ادامه گفت: «زنان حتی به عنوان بخشی از جامعه بشری مورد قبول قرار نگرفته اند. با آن ها ناعادلانه و بدون برابری و انصاف رفتار می شود. حق زنان انکار می شود. حتی در میان کشورهای توسعه یافته به آن ها توجه نمی شود. به آن ها فرصت مناسب برای حرکت به جلو داده نمی شود حتی در آمریکا. حتی در آمریکا مردم هنوز منتظر نخستین رییس جمهوری زن در این کشور هستند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG