لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۵۵

سه ایرانی در میان صد نامزد سفر بی بازگشت به مریخ


پروژه «مارس وان» اعلام کرد برای پروژه شروع زندگی بشری در مريخ، ۲۰۰ هزار تن دواطلب شده‌اند که از ميان دواطلبان، ۱۰۰ تن انتخاب خواهند شد. داوطلبان اين پروژه آگاه هستند که ممکن است اين سفری باشد که هيچ‌گاه بازگشتی به کره زمين درکار نخواهد بود.

طبق اعلام رسمی پروژه «مارس وان»، مريخ يک، برای پروژه نهايی، ۵۰ زن و ۵۰ مرد انتخاب می‌شوند تا اولين مجموعه حيات بشری در کره مريخ را آغاز کنند.

در ميان دواطلبان، سه ایرانی هم حضور دارند. يکی از آن‌ها، «الهه نوری» ۲۱ ساله و دانشجوی معماری است که علاقمند به ستاره‌شناسی وعلوم کهکشان‌ها است. صادق مدرسی ۳۰ ساله که در رشته زیست شناسی تحصیل کرده و سعيد قندهاری ۳۴ ساله، که به نیوزیلند مهاجرت کرده، دو دواطلب دیگر هستند.

الهه - داوطلب حضور در این پروژه از ایران
الهه - داوطلب حضور در این پروژه از ایران

طبق اعلام پروژه هلندی و غيرانتفاعی «مارس وان»، در ميان منتخبان نهايی و به لحاظ مليت، ۳۹ تن از قاره آمريکا، ۳۱ تن از اروپا، ۱۶ تن از قاره آسيا، هفت تن از آفريقا و هفت تن از اقيانوسيه انتخاب حضور خواهند داشت.

به گزارش روز ۲۸ بهمن ماه سايت «د ورج»، طيف سنی اين افراد هم متنوع است. جوانترين آن‌ها «زاسکيا» ۲۰ ساله و از بوليوی است و مسن‌ترين هم رجينالد از پاکستان که ۶۰ سال دارد.

اين گروه قرار است در مريخ زندگی کرده و در صورت موفقيت در رسيدن به مقصد و برپايی اولين کلونی انسانی در مريخ، همان‌‌جا هم زندگی خود را به پايان برسانند.

پس از اين که پروژه «مارس وان» اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵ می‌خواهد اين کلونی را مريخ عملی کند، نزديک به ۲۰۰ هزار تن برای آن دواطلب شدند.

در دسامبر سال ۲۰۱۳ اعلام کرد از ميان اين افراد يک هزار و ۵۸ تن را انتخاب کرده و در مرحله بعد که روز ۲۸ بهمن اعلام شد، از ميان دواطلبان ۶۶۰ تن را در مرحله بعدی انتخاب کرده است.

دست آخر قرار است يکصد دواطلب نهايی انتخاب شود.

گروه «مارس وان» برای شروع اين کمپين، روی سايت «ايندی گوگو» شروع به تبليغ کرده و گفت برای انجام آن قصد دارد ۴۰۰ هزار دلار جمع‌آوری کند.

کمپين اين گروه توانست حدود ۳۰۰ هزار دلار جمع‌آوری کند. حالا برای پيدا کردن بودجه، اين گروه در حال بررسی يک برنامه يا شوی تلويزيونی و فروش حقوق آن به يک يا چند شبکه تلويزيونی است.

در اين برنامه تلويزيونی، مراحل انتخاب ۱۰۰ دواطلب نهايی قرار است مانند يک شوی تلويزيونی مشابه واقعی – Reality TV – تهيه شده و درآمد آن صرف اين پروژه شود.
مارس وان اعلام کرده اميدوار است در سال جاری ميلادی، ۲۰۱۵ بتواند انتخاب نهايی ۱۰۰ دواطلب اين پروژه را اجرا کند.

ویدیو از شبکه «مارس وان» در یوتیوب:

XS
SM
MD
LG