لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۳۴

مين‌های زيادی در زمان جنگ هشت ساله ايران و عراق در نقاط مرزی دو کشور نصب شده که خيلی از آن‌ها هنوز هم از غيرنظاميان تلفات می‌گيرد. با اين حال، وجود همين مين‌ها باعث شده منطقه‌ای حفاظت شده برای پلنگ ايرانی هم شکل گيرد.

پيتر شوارتزستين، خبرنگار «نشنال جئوگرافيک» در گزارشی و پس از بازديد از مناطق محل زندگی پلنگ ايرانی در غرب ايران و شرق عراق، می‌گويد به رغم اين که پلنگ ايرانی منطقه حفاظت شده مناسبی ندارد، اما با اين حال در ميان اين مناطق مين‌گذاری شده، پناهگاهی برای خود پيدا کرده است.

اين گزارش می‌گويد در کردستان عراق، عمليات حفر و استخراج برای دستيابی به منابع نفت و گاز به طور جدی جريان داشت و باعث شده بود پلنگ‌های ايرانی منطقه امنی نداشته باشند.

با حضور نيروهای داعش يا «حکومت اسلامی» در بخش‌هايی از عراق و سوريه، منطقه باز دچار جنگ و درگيری شده است. حالا پلنگ‌ها به مناطق مين‌گذاری شده پناه برده‌اند.

مناطق مين‌گذاری شده دستکم باعث شده جايی باشد که پلنگ‌های ايرانی از دست قاچاقچيان و شکارچيان غيرقانونی، در امان باشند.

قوانين منع شکار پلنگ در کشور عراق به طور جدی دنبال می‌شود با اين حال، جلوی قاچاقچيان را به طور کامل نگرفته است.

وضعیت پلنگ های ایران

در ايران اما وضعيت کمی بهتر است. پراکندگی پلنگ ايرانی در ايران بيشتر است. اميرحسين خالقی، از «پروژه پلنگ ايرانی» هم در گفت وگو با «نشنال جئوگرافیک» گفته است: پلنگ ايرانی زمانی نماد شجاعت بود.

در سال جاری، پروژه ای برای نصب گردنبندهای هوشمند برای پلنگ ایرانی به اجرا درآمده است. این پروژه، به محققان اجازه می دهد پلنگ ایرانی را رصد و ردیابی کرده و قلمرو آن ها را بررسی کرده و روال زندگی آن ها را دنبال کنند.

ايران جاده‌هايی بسيار خطرناک دارد و به گزارش سازمان بهداشت جهانی، در شمار تصادفات و مرگ جاده‌ای از خطرناک‌ترين کشورهای جهان محسوب می‌شود.

پلنگ ايرانی با تعداد کمتر از ۵۰۰ قلاده از گونه‌های جانوری است که اتحاديه جهانی محافظت از طبيعت آن را در رده حيوانات «در معرض خطر» قرار داده است، اما باز هم اين مسئله مانع کشتار آنها در ايران نمی‌شود.

تنها در سال ۱۳۹۲ گزارش‌‌هايی از قتل ۱۴ پلنگ ايرانی در کشور منتشر شد که معروف‌ترين آنها پلنگی به نام «البرز» بود که مجروح و در حال مرگ در تنکابن پيدا شد.

اين پلنگ ده‌ها گلوله بر بدن داشت. ضمن آن که قطع نخاع هم شده بود که اين مسئله دامپزشکان را بر آن داشت تا در نهايت با تزريق دارو به حيات و دردهای او خاتمه دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG