لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۹
ماه گذشته همزمان با مطرح شدن ادعاهای مربوط به استفاده از سلاح های شيميايی در سوريه باراک اوباما در يک موضع گيری قاطع اعلام کرد که اگر چنين اقدامی تاييد شود ممکن است سياست آمريکا را در قبال بحران سوريه تغيير دهد. وی تاکيد کرد که استفاده ازسلاح شيميايی «خط قرمزی» است که جامعه بين المللی بايد به آن واکنش نشان دهد.

چند روز پيش نيز چاک هيگل وزير دفاع آمريکا اعلام کرد که پس از انجام تحقيقات «نهادهای امنيتی آمريکا با حدی از اطمينان متوجه شده اند که رژيم سوريه در ابعاد کوچکی از سلاح شيميايی استفاده کرده است» به گفته نهادهای امنيتی آمريکا به نظر می رسد که رژيم سوريه در دو حمله جداگانه در حوالی دمشق و آلپو از گاز سمی سارين استفاده کرده است.

به گزارش سی بی اس نیوز، به فاصله کوتاهی پس از اين گزارش ها، گروهی از نمايندگان مجالس قانونگذاری آمريکا از هر دو حزب جمهوری خواه و دمکرات اعلام کردند که رژيم سوريه از «خط قرمز» عبور کرده و خواستار آن شدند که دولت باراک اوباما در اين مورد اقدام کند.

اما کاخ سفيد در برخورد با اين موضوع محتاطانه برخورد کرده و قبل از اعلام هرگونه واکنشی تاکيد کرده است که بايد تحقيقات دقيق تری در اين زمينه صورت بگيرد.

«استيون کوک کارشناس مسائل خاورميانه در مرکز پژوهشی شواری روابط خارجی آمريکا به سی بی اس نیوز می گويد:« اين خطر وجود دارد که در صورت دخالت در اين بحران، آمريکا به مدت يک دهه در سوريه درگير شود و دولت آمريکا نگران درگير شدن در يک جنگ داخلی طولانی است.»

سياستمداران تندرو آمريکا خواستار دخالت بيشتر دولت اين کشور در بحران سوريه هستند. برخی از آنها از ماه ها پيش بر اين مسئله تاکيد کرده و اکنون با مطرح شدن احتمال به کارگيری سلاح های شيميايی می گويند دولت آمريکا بايد به اشکال گوناگون تلاش خود برای سرنگون کردن رژيم بشار اسد را افزايش دهد.

سناتور جان مک کين گفت که آمريکا بايد امکانات و توانايی لازم را در اختيار اپوزيسيون قرار دهد تا بتواند رژيم بشار اسد را سرنگون کند. برخی ديگر هشدار می دهند که اگر جامعه بين المللی و به خصوص آمريکا در اين مورد واکنش لازم را نشان ندهد رژيم بشار اسد ممکن است آن را نشانه ای از ضعف جامعه بين المللی تلقی کرده و به کارگيری سلاح های شيميايی را افزايش دهد.

«استيون کوک» کارشناس مسايل خاورميانه معتقد است که باراک اوباما با اعلام اين نکته که به کارگيری سلاح شيميايی خط قرمز و مبنايی برای تغيير سياست واشنگتن خواهد بود عملا شرايط دشواری برای خود ايجاد کرده و اکنون سياستمداران رقيب می کوشند با استفاده از همين شعار به کاخ سفيد فشار بياورند.

سخنگوی کاخ سفيد در تازه ترين واکنش خود اعلام کرد که دولت آمريکا هنوز هم به تعيين اين خط قرمز به عنوان مبنايی برای تغيير سياست در قبال بحران سوريه معتقد است ولی تحقيقات و شواهدی که تاکنون به دست آمده برای چنين چرخشی در سياست واشینگتن کافی نيست.

يک مقام دولت آمريکا ضمن اشاره به سابقه منفی ارزيابی های امنيتی از توانايی تسليحاتی کشورهای ديگر و به خصوص نمونه مربوط به سلاح های تخريب و کشتار جمعی رژيم صدام حسين که بعدا مشخص شد نادرست بوده است، تاکيد کرد که يک چنين ارزيابی هايی را بايد بسيار جدی گرفت.

به گفته مقامات کاخ سفيد دولت آمريکا برای به کارگيری تمام گزينه ها در برخورد با بحران سوريه آماده است. کاخ سفيد در تازه ترين موضع گيری خود باری ديگر تاکيد کرده که رژيم سوريه نبايد هيچ ترديدی داشته باشد که در صورت عبور از اين «خط قرمز» با واکنش شديد آمريکا روبرو خواهد شد.

به گفته کارشناسان در حال حاضر دولت آمريکا می تواند از گزينه های مختلفی استفاده کند از جمله يک اقدام نظامی تلافی جويانه و محدود در سوريه، تاکيد بر ضرور بازديد بازرسان سازمان ملل متحد برای بررسی موضوع به کارگيری سلاح های شيميايی و بازرسی مستمر از تمامی مراکز تسليحاتی سوريه و بالاخره گزينه آخر ادامه حالت فعلی ولی همراه با تشديد فشارهای همه جانبه به رژيم سوريه است.

سی بی اس نیوز می افزاید اکثر کارشناسان معتقدند که عدم واکنش قاطع و سختگيرانه به استفاده از سلاح های شيميايی از جنبه های مختلف به زيان آمريکا خواهد بود. ازيک طرف رژيم بشار اسد را گستاخ تر خواهد کرد و از سوی ديگر به وجهه و اعتبار آمريکا به عنوان يک قدرتی که می خواهد مسئولانه عمل کند لطمه می زند.

به اعتقاد صاحبنظران واکنش منطقی از سوی آمريکا قاعدتا بايد انجام همه اقدامات لازم برای کنترل، مهار و يا نابود کردن زرادخانه شيميايی رژيم سوريه باشد. اگر چنين اقداماتی صورت نگيرد رژيم حاکم بر سوريه استفاده از سلاح شيميايی را افزايش خواهد داد.

باراک اوباما در قبال اين مسئله تاکنون ترجيح داده که واکنش احتياط آميز و خونسردانه ای را در پيش بگيرد و بسياری از تحليلگران نيز تاکيد می کنند که با وجود حساسيت و اهميت فراوان موضوع به کارگيری سلاح های شيميايی واقعيت اين است که رييس جمهور آمريکا گزينه های چندان موثر و اميدوارکننده ای در اختيار ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG