لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۰

وزارت بهداشت: ایران با سونامی جمعیت سالمند مواجه خواهد شد


پریسا طاهری، رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت می‌گوید که موج سالمندی جمعیت در ایران در راه است و باید برای آن آمادگی داشت. برپایه برآوردها جمعیت سالمند ایران تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰ ميليون نفر خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، خانم طاهری روز سه‌شنبه یکم اسفندماه گفته است: «طبق آمار سازمان جهانی بهداشت از جمعيت زمين، بخش اعظمی از آن را سالمندان بالای ۶۵ سال تشکيل می‌دهند و اين آمار نسبت به آمار کودکان زير ۵ سال بيشتر است. طبق پيش‌بينی‌ها در سال ۲۰۵۰ تعداد افراد سالمند بالای ۶۵ سال از جمعيت کودکان و نوجوانان زير ۱۴ سال پيشی می‌گيرد.»

وی گفته است: «اين آمار مربوط به تمام کشورهاست و جمعيت سالمندی در جهان رو به افزايش است و تفاوت آنها با کشور ايران در اين است که آنها زودتر اين مسئله را پيش‌بينی کرده‌اند.»

مرضیه وحید دستجردی، وزیر سابق بهداشت هم پیشتر گفته بود: «پيش‌بينی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ تعداد سالمندان کشور به ۱۰ ميليون نفر يعنی حدود ۱۰ درصد جمعيت کشور برسد و براين اساس برنامه‌ريزی برای اين جمعيت اقدامی کاملا ضروری است.»

پریسا طاهری، رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت همچنین گفته است: «افزايش جمعيت سالمندی سطح ارائه خدمات را کاهش می‌دهد اما توجه به ابعاد روحی سالمندان نسبت به ابعاد جسمی نيازمند توجه بيشتری است. هم‌اکنون بيمارهای قلبی عروقی آمار بيشتری از ابتلا در سالمندان را نشان می‌دهد اما بيمارهايی چون آلزايمر عوارض و عواقب ناگوارتری را برای سالمندان ايجاد کرده و بار بيشتری را به سالمندان تحميل می‌کند.»

خانم طاهری گفته است: «هم‌اکنون افزايش سريع جمعيت سالمند مانند يک سونامی است و ۶۰ درصد جمعيت را سالمندان تشکيل می‌دهند و به زودی اين جمعيت به ۸۰ درصد می‌رسد و آمادگی لازم برای مواجه با اين اتفاق صورت نگرفته است.»
XS
SM
MD
LG