لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۲۸

خودداری تیم ملی فوتبال فلسطین از بازی مقابل ایران


در فاصله چهار روز تا برگزاری دیدار تدارکاتی تیم‌های ملی فوتبال ایران و فلسطین که قرار بود در ورزشگاه آزادی برگزار شود، فدراسیون فوتبال فلسطین در اقدامی یکطرفه این بازی را لغو کرد.

این مسابقه قرار بود آخرین بازی خانگی ایران قبل از سفر به استرالیا باشد و با توجه به تصمیم ناگهانی فلسطین، فرصتی برای جایگزینی حریف تدارکاتی وجود ندارد.

دلیل انتخاب فلسطین، همگروهی ایران در گروه C با امارات، بحرین، قطر و تشابه بازی کشورهای عربی عنوان شده بود.

فلسطینی‌ها بخشی از اردوی تدارکاتی خود را در امارات که از رقبای همگروه ایران است، برگزار کرده و دیدار دوستانه مقابل ازبکستان را نیز در ورزشگاه المکتوم دبی انجام دادند.

خبر برگزاری قطعی مسابقه ایران و فلسطین، یازدهم مهر منتشر شده بود و اگر آنها زودتر انصراف می‌دادند، ایران می‌توانست رقیب دیگری را جایگزین کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، دبیر فدراسیون فوتبال فلسطین با ارسال نامه اعلام کرده که تیم‌شان بازی‌های دوستانه زیادی برگزار کرده و نمی‌خواهند با بازی مقابل ایران دچار مصدومیت شوند.

در نامه عبدالمجید هیجی آمده است: «با کمال تاسف باید به اطلاع شما برسانم تیم ملی فلسطین بنا بر دلایل فنی پس از بازگشت از اردوی چین و آماده‌سازی برای حضور در جام ملت‌های آسیا، قادر به برگزاری این دیدار نیست».

تیم فوتبال فلسطین پس از اعلام قطعی برگزاری بازی با ایران، در دیدارهای از پیش تعیین شده به مصاف هندوستان، پاکستان، عربستان سعودی، ویتنام، ازبکستان و چین رفتند و اگر دیدار با ایران که تیم نخست آسیا در رنکینگ فیفاست را مناسب نمی‌دانستند، از فرصت کافی برای اعلام انصراف برخوردار بودند.

لغو یکجانبه بازی‌های تدارکاتی مقابل ایران پیش از همین هم اتفاق افتاده است؛ دیدارهایی که از قبل به ثبت رسیده و بر سر برگزاری‌اش توافق شده است. پیش از مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در منطقه آسياريال فدراسيون فوتبال امارات، ديدار دوستانه تيم ملی اين کشور با ايران را لغو کرد.

آن زمان، شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان وزير امور خارجه امارات، سفر محمود احمدی‌نژاد به جزيره ابوموسی را «نقض آشکار حاکميت امارات بر سرزمين خود» خوانده بود. فدراسيون فوتبال امارات هم با ارسال نامه، علت تصميم خود را سفر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری وقت ایران به جزيره ابوموسی در خليج فارس عنوان کرد.

آبان ۱۳۸۹ و پيش از جام ملت‌های آسيا هم خبر کشف مقادیری سلاح در نیجریه منتشر شد. ماموران امنیتی نیجریه در جریان بازرسی محموله یک کشتی تجاری، سیزده کانتینر اسلحه و مواد منفجره را در بندر آپاپا در شهر لاگوس کشف کرده بودند.

در پی این ماجرا، فدراسیون فوتبال نیجریه ایران اعلام كرد به دلیل «ناهماهنگی‌های موجود در فدراسیون فوتبل نیجریه»، صلاح نمی‌داند كه بازی بین ایران و نیجریه برگزار شود.

دو فدراسیون فوتبال (ایران و نیجریه) برای انجام این بازی با هم قرارداد بسته بودند. جواد نکونام و مسعود شجاعی از باشگاه اوساسونا جدا شده و برای انجام مسابقه به تهران آمده بودند و افشین قطبی نیز مهیای حضور در كنفرانس مطبوعاتی قبل از مسابقه می‌شد.

XS
SM
MD
LG