لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۵۵

روزی که رئیس‌جمهور فقط «احمدی‌‌نژاد» بود


معيار تازه شورای نگهبان برای برخی از نامزدها، احضار يکی از نامزدهای مستقل به وزارت اطلاعات، معرفی رئيس ستاد انتخاباتی اکبر هاشمی رفسنجانی، ادامه جنجال بر سر مرخصی يک روزه رئيس جمهوری اسلامی و همراهی او با اسفنديار رحيم مشايی و نيز ترديدهای بيشتر در جناح اصولگرايان برای ائتلاف و اتحاد مهم‌ترين خبرهای انتخاباتی روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه است.

عباس علی کدخدايی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌و‌گويی تلويزيونی از تصويب پيشنهادی در هيات مرکزی نظارت بر انتخابات خبر داد و گفت اين که برخی نامزدها که به گفته او در احراز صلاحيت شان ترديد است، دعوت خواهند شد تا برنامه خود را ارائه دهند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00
لینک مستقیم

آقای کدخدايی همچنين بر اين نکته مناقشه‌برانگيز پای فشرد که شورای نگهبان تنها درباره افرادی که صلاحيت‌شان احراز می‌شود اظهار نظر می‌کند و دلايل رد صلاحيت ديگر کانديداها به خود آنها هم گفته نمی‌شود.

احضار قاسم شعله‌سعدی

قاسم شعله سعدی، نماينده پيشين مجلس شورای اسلامی و نامزد مستقل انتخابات ۹۲ روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه به وزارت اطلاعات احضار شد.

يک منبع آگاه به راديو فردا گفت قاسم شعله سعدی روز سه شنبه حدود ساعت سه بعد از ظهر به وزارت اطلاعات رفته و ماموران امنيتی حدود يک ساعت با او گفت‌وگو کرده‌اند. موضوع احضار اين نامزد مستقل هم بيان ديدگاه‌های او در مصاحبه با رسانه‌ها بوده است.

آخرين خبر از ستاد انتخابات اکبر هاشمی رفسنجانی اين است که ظهر روز سه‌شنبه محمد هاشمی، برادر و مسئول دفتر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، از انتخاب اسحاق جهانگيری به عنوان رئيس ستاد انتخاباتی آقای هاشمی رفسنجانی خبر داد.

اسحاق جهانگيری همچنین اعلام کرد که قائم‌مقام و سخنگوی ستاد متعاقبا معرفی خواهند شد. اما تازه‌ترين گروه اصلاح‌طلبی که از اکبر هاشمی رفسنجانی حمايت کرده، مجمع روحانيون مبارز است.

مجيد انصاری، عضو مجمع روحانيون مبارز به خبرگزاری کار ایران، ايلنا گفت: مجمع کاملا با حضور هاشمی رفسنجانی موافق است چرا که حضور او را سازنده و کارساز می‌داند.

محمود احمدی‌نژاد روز حضور در وزارت کشور، مرخصی بود

روزی که رئيس جمهوری خواست فقط «احمدی‌نژاد» باشد. اين عنوان مطلبی است در خبرگزاری رسمی دولت. ايرنا می‌گويد رئيس جمهوری عصر شنبه برای همراهی با يکی از داوطلبان- که منظور همان اسفندياری رحيم مشايی باشد - فقط محمود احمدی‌نژاد بود،
زيرا طبق قانون در مرخصی به سر می‌برد.

اما اين استدلا‌ل‌ها گويا رقبای اصولگرای دولت را قانع نمی‌کند. مجتبی ذالنور، جانشين سابق نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران در نشست پرسش و پاسخ بسيجيان گفته که سوال اينجاست که آيا همه شهروندان می‌توانند همراه با کانديدای مورد نظرشان وارد ستاد انتخابات شده و هنگام ثبت نام نامزد مورد علاقه‌شان سخنرانی کنند؟

مجتبی ذالنور در ادامه توصيف رئيس جمهوری اسلامی از اسفنديار رحيم مشايی را نوعی مداخله در انتخابات، پيش از شروع رقابت‌ها دانسته است.

اما در جناح اصولگراها، پيش‌بينی‌های بزرگان اين جناح برای رسيدن به يک نامزد واحد نه تنها هنوز به جايی نرسيده که ترديدها درباره چنين ائتلاف و وحدتی، بيشتر هم شده است.

علی اکبر ولايتی، نامزد ائتلاف سه گانه يک روز پيشتر گفته بود اگر جامعتين از سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ايران، حمايت کنند، ما هم حمايتش می ‌نيم. اما روز سه شنبه در چرخشی آشکار، علی اکبر ولايتی گفت تا آخر می‌مانم و به نفع کسی کنار نمی‌روم.

ائتلاف ۱+۲ به نفع جليلی کنار نمی‌رود

پرويز اسماعيلی، سخنگوی ستاد قاليباف، ديگر نامزد ائتلاف سه‌گانه به ايلنا گفته ائتلاف ۱+۲ به نفع جليلی کنار نمی‌رود.

از سوی ديگر آيت الله مصباح يزدی، کامران باقرانی لنکرانی وزير بهداشت در دولت اول محمود احمدی نژاد را کانديدای اصلح معرفی کرد.

از ائتلاف پنج‌گانه هم در حالی که قرار بود تنها محمد حسن ترابی فرد ثبت نام کند، منوچهر متکی هم به نامزدها اضافه شده است.

و در آخر برخی از اعضای جامعتين، يعنی جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم هم ا گفته‌اند که پس از شروع زمان رسمی تبليغات، جامعتين نامزد نهايی خود را پس از در نظر گرفتن نتايج نظرسنجی‌ها و ميزان اقبال رای‌دهندگان معرفی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG