لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۰

سیل در روسیه


مروری بر حوزه اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00
مروری بر حوزه اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۲:

در شرق روسيه، نيروهای نظامی و نيروهای داوطلب مردمی در حال حفاظت از سدی هستند که جلوی ورود سيل به شهر «کومسمولسک» را گرفته است. در جريان سيل چند روز گذشته، نزديک به ۱۲ هزار تن از ساکنان منطقه با سيلاب مواجه شده و نيروهای امدادی بيشتری به ناحيه اعزام شده است. باران سنگين باعث شده رودخانه «آمور» از ۹ متر ارتفاع آب، بالاتر برود.

در «ولگودونسک» در روسيه، چهاردهمين سالگرد انفجار در آپارتمانی که جان ۱۹ تن را گرفت، برگزار شد. در سال ۱۹۹۹ اين آپارتمان شاهد شماری از بمبگذاری ها بود که نزديک به ۳۰۰ تن در جريان آن کشته شدند. شبه نظاميان شمال قفقاز به دست داشتن در اين حملات متهم شدند که باعث تقويت حضور سنگين نظامی روسيه و بروز جنگ دوم در چچن شد.
در چچن، ماموران پليس مشغول بررسی شواهد بمبگذاری انتحاری هستند که در جريان آن سه نيروی پليس کشته شدند. يک خودروی بمبگذاری شده در نزديکی ايستگاه پليس در ناحيه «سونژن» منفجر شد.

در قرقيزستان، يکی از دادآوران سابق که توسط پارلمان اين کشور چهارماه پيش از سمت خود عزل شده بود، دست به اعتصاب غذا زده است. «تورسونبيک آکون» خواهان استعفای ماموران ارشد قضايی است که در آزادی پيش از موعد يک رييس خانواده تبهکار، دست داشته اند. آکون خود متهم در مسائل مربوط به نقض قوانين مالی و نيز يکی از متهمان پرونده آزادی «عزيز باتوکايف» است.

در جمهوری آذربايجان، کميسيون مرکزی انتخابات نحوه حضور رسانه ای در راديو و تلويزيون های دولتی را اعلام کرد. کمپين سياسی برای انتخابات رياست جمهوری نهم نوامبر در جمهوری آذربايجان از امروز آغاز شده است. در اين انتخابات ۱۰ کانديدا حضور دارند که يکی از آن ها، الهام علی اف، رييس جمهوری فعلی اين کشور است و کامل حسن علی، نامزد ائتلاف مخالفان هم در اين انتخابات حضور دارد.

در بوسنی، رسانه های گروهی از حضور برای گزارش در مورد برگزاری مجدد دادگاه متهم به تيراندازی دو سال پيش به ساختمان سفارت آمريکا در سارايوو که در جريان آن يک نگهبان زخمی شد، منع شدند. در جريان دادگاه تجديدنظر، حکم محکوميت «موليد ياسارويک» از اسلامگرايان افراطی و مجازات ۱۸ سال زندان او به دليل حمله تروريستی، لغو شده است.

در شمال غربی کوسوو، عمليات حفر و کاوش در حوزه سنگ های بنای مربوط به زمان روم باستان به دليل نداشتن بودجه کافی از سوی وزارت فرهنگ، به حال تعليق درآمد. باستان شناسان می گويند در اين ناحيه اکتشافات بزرگی در مورد موزاييک هايی که در ساخت سالن اصلی بنای مجموعه شهرداری زمان روم باستان به کار رفته، داشته اند.

در گرجستان، بيش از ۶۰۰ هزار کودک روز اول مدرسه خود را برای اولين بار با کتاب های رايگانی که دولت به آن ها داده، شروع کردند. وزير سابق آموزش در گرجستان که در حال حاضر نامزد حزب رويای گرجستان – جيورجيان دريم پارتی – است، در زمان حضور در دولت برنامه اعطای کتاب رايگان به دانش آموزان مدرسه را پايه گذاری کرده بود.
XS
SM
MD
LG