لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۱۰

اعتراض مقابل دومای روسیه به طرح «سانسور اینترنت»


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی – جمعه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۲:

در پيشاور در شمال غربی پاکستان، شماری از اهالی روستاهای به نسبت آرام در شمال وزيرستان نسبت به هرگونه عمليات نظامی در منطقه که گفته می شود با کشته شدن غيرنظاميان همراه بوده، اعتراض کردند. معترضان که بيشتر دانشجويان بودند، خواستار تحقيق در مورد اين حمله شدند. منابع نظامی می گويند هدف اين حمله، شبه نظاميان خارجی بوده اند.

همچنين در پيشاور در پاکستان، حاميان حزب «تحريک انصاف» به نشانه اعتراض به حمله هواپيماهای بدون سرنشين آمريکايی، تحصن کردند. از دوماه پيش، راه های ارتباط لجستيکی ناتو به افغانستان از راه پاکستان توسط سياستمداران محلی و حاميان آن ها، مسدود شده است. معترضان خواهان توقف هرگونه حمله هواپيماهای بدون سرنشين آمريکايی به خاک پاکستان هستند.

در ايروان پايتخت ارمنستان، شماری از فعالان اپوزيسيون که به عقد قرارداد جديد واردات گاز طبيعی از روسيه معترض بودند، توسط نيروهای امنيتی بازداشت شدند. به تازگی رهبران ارمنستان و روسيه قراردادی امضا کردند که روسيه قيمت فروش گاز به ارمنستان را کاهش می دهد و در مقابل پخش و توزيع گاز در ارمنستان به طور کامل و ۱۰۰ درصدی به شرکت گازپروم روسيه واگذار می شود. فعالان اپوزيسيون ارمنستان می گويند عقد اين قرارداد به مثابه اعطای کامل «حق کاپيتولاسيون» به روسيه است.

در تاجيکستان، کميته دولتی اديان اين کشور طرحی را به اجرا گذاشته که به موجب آن، نمایندگان کاروان های فصل حج به عربستان سعودی بايد ماليات دستمزد انجام سفر حج را به دولت بپردازند. اين تصميم دولت پس از آن بود که بخش تاجيکستان راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، نامه کاروان های حج که برای اطلاع عموم نوشته شده بود را منتشر کرد. در اين نامه کاروان های حج گفته بودند دستمزدی که دولت به آن ها در قبال انجام خدماتشان برای سفر حج می پردازد، بسيار پايين است. در سال گذشته حدود شش هزار شهروند تاجيکستان راهی سفرحج شدند.

در مسکو، اعضای حزب اپوزيسيون «ياب – لوکو» در اعتراض به سانسور در اينترنت در مقابل دومای روسيه به ستون يک رديف شده و اعتراض خود را نشان دادند. پارلمان روسيه مشغول بررسی طرحی است که در صورت تصويب، به دادستان ها اجازه می دهد وبسايت هايی را که افراطی تشخيص می دهند مسدود کنند تا گروه های مرتبط با آن نتوانند اعلان های برگزاری اعتراض و راهپيمايی «بدون مجوز» را توزيع و منتشر کنند. حزب «ياب لوکو» اين طرح را «ضربه ای بزرگ به آزادی اينترنت» خوانده است.

در «کی يف» پايتخت اوکراين، حاميان همکاری نزديک اوکراين با اتحاديه اروپا به انسداد ترافيکی که در نتيجه حرکت کاروان «ويکتور يانوکوويچ» رييس جمهوری اين کشور ايجاد می شود، اعتراض کردند. معترضان با حمل تابلوهايی که روی آن «گره ترافيکی برای يانوکوويچ ديگر بس است» نوشته شده بود، از نيروهای پليس خواستند از بستن راه ها در کی يف به خاطر عبور کاروان رياست جمهوری، صرف نظر کنند.
XS
SM
MD
LG