لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۱

ادای احترام به نوجوانی که جلوی يک بمبگذار انتحاری را گرفت


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00
اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲:

در پاکستان، «فرهت الله ببار» سخنگوی «آصف علی زرداری» رييس جمهوری اين کشور به جمع کسانی که در مراسم ادای احترام به «اعتزاز حسن» نوجوان کشته شده در جريان بمبگذاری انتحاری، پيوست. اعتزاز حسن در ششم ژانويه جلوی يک بمبگذار انتحاری به يک مدرسه را گرفت و جان خود را از دست داد. مقامات پاکستان می گويند شجاعت اين نوجوان جان خيلی ها را نجات داد.

در پيشاور در شمال غربی پاکستان، ريش سفيدان منطقه «دير» خواستار اقدام دولت در مقابله با فساد مالی و اداری شدند. اين ريش سفيدان در جريان تظاهرات خود گفتند از پولی که بايد صرف بودجه راه سازی، مدارس و آب لوله کشی شود، حيف و ميل و اختلاس می شود. ريش سفيدان مقامات دولتی استان خيبر پاختانخوا را متهم به کوتاهی در مقابله با فساد مالی و اداری کرده اند.

در اوکراين، پارلمان اين کشور بدون هيچ گونه بحث و گفت وگويی، بودجه سال ۲۰۱۴ دولت را تصويب کرد. نمايندگان اپوزيسيون که درتلاش برای جلوگيری از تصويب اين بودجه بودند، عملکرد پارلمان را نامشروع خوانده اند. نمايندگان حزب حاکم با همراهی حزب کمونيست و با ۲۴۹ رای، بودجه را تصويب کردند.

در سارايوو، پايتخت بوسنی – هرزگوين، کتابخانه ای جديد با متون اسلامی با بيش از ۵۰۰ سال سابقه، افتتاح شد. برای ساخت اين کتابخانه، حاميان مالی از کشور قطر، هشت ميليون دلار بودجه اهدا کردند. اين متون که بيشتر آن ها به زبان های عربی و ترکی است در جريان جنگ های بوسنی در هشت نقطه مختلف نگهداری شده بود تا از خطر از بين رفتن درامان باشد.

در ارمنستان، موتورسواران با چرخ زدن های دنباله دار در ميدان اصلی در ايروان پايتخت اين کشور، ترافيک ايجاد کردند. اين اعتراض به قانون جديد صندوق بازنشستگی است که قراراست به اجرا گذاشته شود. مخالفان می گويند اين قانون افراد زير ۴۰ سال را به طور غيرمنصفانه ای هدف گرفته و از آن ها می خواهد پول بيشتری به صندوق بازنشستگی بپردازند.

در کوسوو، مقامات می گويند مهاجمان گمنامی در شهر «ميترويتسا» يک سياستمدار ضرب را هدف گلوله قرار داده و کشته اند. «ديميتری يانيچويچ» از اعضای شورای شهر و از حزب مستقل ليبرال بود که حزب ائتلافی دولت حاکم در کوسوو است. رييس جمهوری کوسوو بيانيه ای صادر کرده و اين اقدام به قتل را محکوم کرد.

در گرجستان، شورای شهر تفليس از طرحی حمايت کرد که به موجب آن خانه هايی ساخته می شوند تا به کسانی که توانايی پرداخت اجاره خانه ندارد، داده شود. در صورت تصويب نهايی اين طرح در پارلمان، به کسانی که توانايی دستيابی به مسکن، آپارتمان هايی داده می شود تا بدون پرداخت اجاره در آن زندگی کنند. در حال حاضر، آن دسته از شهروندان گرجستان که توانايی داشتن مسکن ندارند، در خانه و ساختمان های متروک زندگی کرده و مبلغی موقت هم برای حمايت از دولت دريافت می کنند.

در مسکو بارش سنگين برف باعث مختل شدن ترافيک شهری شد. در برخی موارد حتی گفته شد صف ماشين های گرفتار در ترافيک به چند کيلومتر رسيده است. شهرداری مسکو چندهزار کارگر را برای تميز کردن خيابان ها به کار گرفته است.
XS
SM
MD
LG