لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۰۲

دو تن در جریان درگیری ها در اوکراین کشته شدند


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00
اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲:

درگيری ها در «کی يف» پايتخت اوکراين ادامه دارد و نيروهای ضدشورش با تظاهرکنندگان درگير شدند. نيروهای پليس به تجمع تظاهرکنندگان حمله کرده و با شليک گاز اشک آور و گلوله های لاستيکی سعی کردند آن ها را متفرق کنند. برای نخستين بار در جريان تظاهرات در دوماه گذشته در اوکراين، تلفات جانی گزارش شده و گفته شده دو تن در جريان سرکوب ها کشته شده اند.

در پاکستان، صدها تن در شهر کويته برای مراسم تشييع جنازه قربانيان حمله انتحاری که از سفر زيارتی بازمی گشتند، حاضر شدند. اين بمبگذاری ۲۵ کشته و دستکم ۳۶ زخمی در پی داشت. زائران، مسلمانان شيعه بودند که در راه بازگشت به پاکستان بودند. گروه سنی افراطی «لشکر جنگوی» مسئوليت اين حمله را برعهده گرفته است.

همچنين در پاکستان، بمبی که روی يک دوچرخه کارگذاشته شده بود، باعث کشته شدن يک پسربچه و شش تن از ماموران پليس شد که در راه اعزام به يک منطقه برای اجرای کمپين واکسن فلج اطفال بودند. در اين حمله که در ناحيه «چارسدا» در استان خيبر – پاختونخوا روی داد، دستکم شش تن ديگر زخمی شدند. يک روز پيشتر و در جريان حمله به امدادگران کمپين واکسن فلج اطفال، سه امدادگر کشته شدند. برخی از شبه نظاميان اسلامگرا، کمپين فلج اطفال را دسيسه غرب برای جاسوسی و نيز برای مقطوع النسل کردن مسلمانان می نامند.

در قرقيزستان، حاميان حزب اصلاح در بيشکک در اعتراص به طرح اتحاديه گمرکی با روسيه، قزاقستان و بلاروس، اعتراض کردند. معترضان می گويند پيوستن به اين پيمان به معنای از دست رفتن حق حاکميت قرقيزستان، افزايش قيمت ها و تاثير منفی بر صنايع کوچک است.

در روسيه، حاميان حزب اپوزيسيون «يابلوکو» در اعتراض به اصلاحات ايجاد شده در آيين نامه انتخابات در مسکو تظاهرات کردند. اصلاحات جديد از سوی حزب روسيه متحد، حزب حاکم پيشنهاد شده است.

در افغانستان، فعالان حمايت از حقوق افراد با نيازهای ويژه و محدوديت های حرکتی، در کنفرانس خبری در مزار شريف از دولت خواستند امکانات لازم برای حضور آن ها در انتخابات رياست جمهوری را فراهم کند. اين فعالان از دولت خواستند امکان وجود برگه های رای گيری با خط بريل و نيز صندلی های چرخدار در حوزه های رای گيری را فراهم کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG