لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۵۸

کمک رسانی به قربانیان زمین لرزه در تاجیکستان


اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲:


در تاجيکستان، مقامات دولتی مشغول بررسی و تخمين خسارت های زمين لرزه روز دهم نوامبر، ۱۹ آبان ماه در اين کشور هستند. گزارش شده اين زمين لرزه پنج درجه ای در مقياس ريشتر که در جنوب دوشنبه، پايتخت اين کشور روی داد، نزديک به ۳۶۰ خانه و محل مسکونی را تخريب کرده است.

در آستانه پايتخت قزاقستان، دو خواهر مراسم تحصن خود برفراز يک جرثقيل را شروع کردند. اين دو مخالف تخريب خانه مسکونی خود هستند که قرار است برای پروژه ساخت و توسعه دانشگاه، خراب شود. فرزندان اين دو معترض هم به آن ها پيوسته و از رييس جمهوری اين کشور خواسته اند پول بيشتری بابت خسارت خانه به آن ها بدهد تا بتوانند منزل مسکونی ديگری برای خود بخرند.

در گرجستان، وزارت امور پناهندگان اين کشور ۸۵ خانوار پناهنده را در آپارتمان هایی در تفليس پايتخت اين کشور اسکان داد. بيشتر اين افراد بی خانمان از دو ناحيه جداافتاده از دولت مرکزی ابخاز و اوستيای جنوبی هستند. اين وزارتخانه همچنين اعلام کرده حدود يک هزار بی خانمان هم تا پايان سال جاری به آپارتمان های مسکونی منتقل خواهند شد.

در مسکو پايتخت روسيه، شماری از خانواده ها در مقابل محل کار شهردار تجمع کرده و خواستار دسترسی بيشتر به مدارس پيش دبستانی برای کودکان شدند، به ويژه خانواده هايی که به دليل نداشتن اجازه اقامت، نمی توانند کودکان خود را به مدرسه بفرستند. اين تجمع که بدون گرفتن مجوز برگزار شده بود، با دخالت پليس پايان يافت.

در کابل پايتخت افغانستان، حامد کرزی رييس جمهوری اين کشور برای نزديک به ۲۰۰ تن از دانشجويان آکادمی نظامی اين کشور، سخنرانی کرد. «فيليپ هموند» وزير دفاع بريتانيا هم در اين مراسم حضور داشت. اين آکادمی نظامی با کمک و همکاری بريتانيا ساخته شده است.

در ناحيه خيبر در پاکستان، يک تورنمنت فوتبال جوانان به پايان رسيد. مقامات محلی می گويند برگزاری رويدادهای ورزشی برای جوانان در اين منطقه مفيد است و جلوی گرايش آن ها به گروه های تندرو را می گيرد.
XS
SM
MD
LG