لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۵۸

اعتصاب حدود ۱۰ هزارتن از دانشجويان در اوکراین


اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲:

در اوکراين نزديک به ۱۰ هزارتن از دانشجويان در شهر لويف در اعتراض به تعويق گفت وگوها بر سر انضمام اوکراين به اتحاديه اروپا، دست به اعتصاب زدند. تمامی کلاس ها در چند دانشگاه تعطيل شده است. دانشجويان معترض در ميدان مرکز شهر لويف تجمع کرده و خواستار ازسرگيری گفت وگوها بر سر انضمام اين کشور به اتحاديه اروپا هستند.

در ارمنستان، فعالان اپوزيسيون در اعتراض به پشت پا زدن دولت به توافق صنفی با اتحاديه اروپا آن هم در پی فشار صنف گمرک روسيه، اعتراض کردند. معترضان به رهبری «پاروير هايرکيان» که از مخالفان زمان اتحاد جماهير شوری سابق است در ايروان در مقابل کاخ رياست جمهوری تجمع کرده اند. معترضان درخواست کرده اند «سرژ سرکيسيان» رييس جمهوری ارمنستان در نشست آتی اتحاديه اروپا در ليتوانی شرکت کرده و توافق صنفی را دنبال کند.

در روسيه، گروهی از فعالان در مقابل ساختمان رياست جمهوری در مسکو تجمع کرده و درحال جمع آوری امضا برای درخواست از ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه هستند تا متهمان پرونده موسوم به «بولوتنايا» را آزاد کند. نزديک به ۳۰ تن در جريان اين پرونده که مربوط به خشونت های ماه مه ۲۰۱۲ در ميدان بولوتنايای مسکو است، دستگير شده اند.

در گرجستان، ۱۰۰ تن از نيروهای قديمی و کهنه کار خدمت نظامی در بنای يادبود قهرمانان در تلفيس، راهپيمايی کردند. اين نيروهای قديمی خواستار آن هستند که مزايای اجتماعی آن ها که در زمان رياست جمهوری «ميخائيل ساکاشويلی» قطع شده است، ازسرگرفته شود.

در بلگراد، پايتخت صربستان، مهندسان نظامی در حال تخليه و پاکسازی بقايای به جا مانده از مقرفرماندهی ارتش يوگسلاوی سابق هستند که در زمان بمباران ناتو در بهار ۱۹۹۹ تخريب شد. حمله ناتو در آن زمان باعث شد نيروهای يوگسلاوی از کوسوو عقب نشينی کرده و جنگ عليه نيروهای آلبانی تبار و غيرنظاميان منطقه را متوقف کنند.

در تاتارستان مراسمی برای گراميداشت کاراکترهای فولکور زمستانی برپا شده است. برگزاری اين مراسم باعث شد کاراکترهای فولکلوری چون «دد موروز» از روسيه، «ديد موروز» از اوکراين، «کارليان پاکينه» و «زوزيا» از بلاروس و «کيش بابايی» از تاتارستان دور هم جمع شوند.
XS
SM
MD
LG