لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۷

تحقیق در مورد آزار جنسی کودکان در افغانستان


اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00
اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۹۲:

در شماری از کشورهای عضو اتحاد جماهير شوروی سابق، شماری از مردم مشغول برگزاری مراسم روز يادبود قربانيان سرکوب سياسی و کشتارهای زمان حکومت کمونيستی هستند. در مسکو، گروه ها و سازمان های حقوق بشری از پلاکی رونمايی کردند که به ياد «وارلام شالاموف» نويسنده و زندان سياسی سابق و نويسنده کتاب «داستان های کوليما» در مورد خاطرات زندان های گولاگ، ساخته و نصب شده است.

در بلاروس، روز يادبود قربانيان سرکوب سياسی به طور رسمی برگزار نمی شود. نزديک به ۲۳ فعال مدنی و خبرنگار به طور موقت برای برگزاری چنين مراسمی در قبرستان «کالواريا» در مينسک، دستگير و بعد آزاد شدند. اين فعالان برای بزرگداشت قربان حکومت جوزف استالين، در اين قبرستان جمع شده بودند.

در افغانستان، و پس از ديدار کميسيون دولتی حقوق بشر با نمايندگان شماری از سازمان ها و نهادهای غيردولتی، اعلام شد تحقيق در مورد آزار جنسی کودکان در اين کشور آغاز خواهد شد. قرار است درباره مواردی چون «ازدواج کودکان» و «کارگر جنسی اجباری» تحقيق و بررسی شود. نمايندگان مشترک در پايان اين جلسه اعلام کردند در شش ماه آينده نتيجه تحقيق خود را اعلام کرد و برنامه پيشنهادی خود را ارائه خواهند کرد.

در دوشنبه، پايتخت کشور تاجيکستان، «شاقوسيم شويسلوموف» سفير کشور ازبکستان نزديک به ۲۰۰ جلد کتاب به کتابخانه ملی تاجيکستان هديه کرد. بيشتر اين کتاب ها به ريشه مشترک تاريخی دو کشور تاجيکستان و ازبکستان مربوط هستند. اين حرکت در روابط دو کشور که به دليل اختلاف بر سر موارد مرتبط با انرژی دچار چالش هايی شده، حرکتی مثبت ارزيابی شده است.

در قزاقستان، آکادمی ملی علوم اين کشور تحقيقی در مورد اقليت قزاقستان که در خارج از اين کشور زندگی می کنند، منتشر کرده است. اين تيم اقليت قزاق در کشورهايی چون چين، روسيه، مغولستان و ديگر کشورهای آسيای ميانه را مورد بررسی قرار داده است.

و در قرقيزستان، ۵۰ زوج جوان در مراسم ازدواج در بيشکک شرکت کرده و به عقد و ازدواج هم درآمدند. وزارت جوانان قزاقستان می گويد بودجه اين مراسم از سوی حاميان مالی در بخش خصوصی تامين شده است.
XS
SM
MD
LG