لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۷

اعتراض دانشمندان در روسیه


مروری بر حوزه اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

مروری بر حوزه اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۲


مروری بر حوزه اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۲:

در مسکو، شماری از دانشمندان و فعالان حوزه علوم روسيه در مقابل مجلس دومای اين کشور و در اعتراض به اصلاحات مورد نظر در مورد «آکادمی علوم روسيه» تجمع و تظاهرات کردند. مجلس دوما در حال بررسی لايحه ای است که در صورت تصويب، آکادمی علوم را تحت کنترل آژانس مخصوص دولتی قرار می دهد. دانشمندان نگران اين هستند که چنين تغييری باعث از دست رفتن استقلال کنترل در امور تحقيقاتی آن ها بشود.

باز هم در مسکو، بزرگترين کليسای ارامنه در خارج از ارمنستان، در مراسمی ويژه وقف و تحويل «کاتوليکوس کارکين دوم» نماينده ويژه کليسا شد. «سرژ سرکيسيان» رييس جمهوری ارمنستان هم در اين مراسم حضور داشت. اين کليسا توسط ثروتمندان اقليت ارامنه در روسيه ساخته شده است.

در تاجيکستان، سه حزب سياسی نامزدهای خود برای حضور در انتخابات رياست جمهوری ششم نوامبر را معرفی کردند. حزب «رنسانس اسلامی» با کانديدای ائتلافی احزاب مخالف هماهنگ عمل کرده و از کانديدای آن ها حمايت کرد. «اوی نی هال بوبونظروا» وکيل و فعال مدنی است که به عنوان نخستين کانديدای زن، در انتخابات رياست جمهوری تاجيکستان حضور دارد.

مقامات رسمی صربستان، «دومينيک اشتراوس کان» رييس سابق صندوق بين المللی پول را به عنوان مشاور اقتصادی منصوب کردند. «آلکساندر ووچيک» معاون نخست وزير صربستان در کنفرانسی خبری در بلگراد، انتصاب آقای اشترواس کان را اعلام کرد. دومينيک اشتراوس کان در سال ۲۰۱۱ و پس از دستگيری و مواجهه با اتهام های مربوط به آزار جنسی از رياست صندوق جهانی پول استعفا کرد.

در کوسوو، سازمان امنيت و همکاری اروپا کنفرانسی برای گفت وگوی اديان و با هدف بالا بردن مدارا برگزار کرد. رهبران دينی مسلمان، يهودی، مسيحی پروتستان و مسيحی کاتوليک و مسيحی ارتدوکس با توجه و تمرکز برای درک بهتر از جوامع يکديگر و پيدا کردن راه های همکاری مشترک، حفظ ميراث دينی و حقوق املاک مربوط به خود، ديدار و گفت وگو کردند.

در قزاقستان، فعالان سازمان ثبت نشده «تلاش برای انصاف و بی طرفی» در مقابل دادگاه مرکزی شهر آلماتی و در اعتراض به وجود فساد در دستگاه قضايی، تظاهرات و تجمع کردند. معترضان نامه ای سرگشاده خطاب به «نورسلطان نظربايف» رييس جمهوری اين کشور قرائت کرده و خواستار استعفای دو مقام عالی قضايی شدند. اين فعالان می گويند ساخت و سازهای انجام شده در جريان اين تظاهرات، تلاش دولت برای خفه کردن صدای آن ها بوده است.

در تاتارستان، پنج فعال در اعتراض به فروش بنای «مرکز عمومی تاتار» که سازمان آن هاست، دست به اعتصاب غذا زده اند. اين بنا در کازان، محلی برای حضور جوانان و فعاليت های داوطلبانه آن ها در امور فرهنگی و يادگيری زبان تاتار است. معترضانی که دست به اعتصاب غذا زده اند، می گويند مقامات شهرداری با مقاصد سياسی مخالف با اهداف اين سازمان، قصد دارند اين ساختمان را گرفته و به فروش برسانند.

در «کی يف» و ديگر شهرهای اصلی در اوکراين، مردم برای ياد و خاطره «هورهی گونگادزه» و ديگر خبرنگاران به قتل رسيده و کشته شده، شمع روشن کردند. گونگادزه، يک خبرنگار تحقيقی بود که ۱۳ سال پيش به قتل رسيد. کسانی که در مراسم روشن کردن شمع حاضر شده بودند، خواستار اجرای عدالت در مورد کسانی که در پرونده قتل گونگادزه متهم هستند، شدند.
XS
SM
MD
LG