لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۵۶

بخش تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا توانسته است روباتی را با موفقیت آزمایش کند که قادر است در جریان آتش‌سوزی مثل یک آتش‌نشان عمل کرده و با وجود دود سنگین و حرارت زیاد، به مرکز آتش رفته و آن را خاموش کند.

این روبات که «سافیر» SAAFiR نام گرفته است، می‌تواند روی دو پا حرکت کرده و شلنگ آب را هم به دست گرفته و به مرکز آتش برود.

به گزارش سایت «فیزیک دات اورگ»، این روبات از سوی تیم تحقیقاتی دانشگاه فناوری ویرجینیا – ویرجینیا تک – طراحی، ساخته و به تدریج کامل شده است.

سافير، يک متر و نيم تا سه متر ارتفاع دارد و وزنش حدود ۶۳ کيلوگرم است.

این روبات می‌تواند روی سطوح نامتقارن و ناصاف حرکت کند، مکان یاب دارد و می‌تواند با حرارت‌سنج، کانون آتش را پیدا کند. یک مکان‌یاب لیزری هم روی سر آن وصل است که موقعیت مکانی‌اش را نشان می‌دهد.

در کشتی‌ها، بروز آتش‌سوزی بسیار حساس است و اگر به سرعت کنترل نشود، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.

در صورت گسترش آتش‌سوزی در کشتی، آتش به زودی به دیگر قسمت‌ها رسیده و خسارت‌هایی جدی در پی خواهد داشت. به همین دلیل این روبات ساخته شده تا بتواند سریع به مرکز آتش نزدیک شده و آن را خاموش کند.

«تامس مک‌کنا» از مرکز تحقیق نیروی دریایی آمریکا می‌گوید: «ما تلاش کردیم تیمی از همکاری انسان و روبات تهیه کنیم و توانستیم با موفقیت این پروژه را اجرا کنیم».

روبات سافیر همچنین مجهز به پهپادهایی است که می‌توانند حتی در دود بسیار غلیظ به راحتی در راهروها و محیط‌های تاریک پرواز کرده و موقعیت بخش آتش‌ گرفته را مخابره و نشان دهند.

سافیر فقط یک روکش ضد‌آتش به تن می‌کند تا حرارت زیاد و یا ذرات آتشین پراکنده به اتصالات مهم آن آسیب نزنند.

برنامه ساخت این روبات از پنج سال پیش آغاز شده است. معرفی کوتاهی – حدود پنج دقیقه – از این روبات و عملکرد حسگر‌های آن را در ویدیویی که مرکز تحقیقات نیروی دریایی آمریکا در شبکه یوتیوب خود منتشر کرده است، می‌توانید ببینید:

XS
SM
MD
LG