لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۳

وقوع انفجار در یکی از خطوط اصلی گاز در اوکراين


انفجار در محل اتصالی یکی از لوله ها روی داده است
گزارش‌ها از اوکراین حاکی است که انفجاری در يکی از خطوط اصلی گاز این کشور روی داده، اما به گفته مقامات رسمی اوکراین «باعث ايجاد اختلال در انتقال گاز روسيه به اروپا نشده است».

به گزارش روز سه‌شنبه، ۲۷ خرداد، خبرگزاری فرانسه، اين انفجار يک روز پس از آن اتفاق افتاده است که روسيه به دليل «پرداخت نشدن بدهی‌های اوکراين» انتقال گاز به اين کشور را متوقف کرد.

روسيه از روز گذشته فقط آن بخش از گازی را که قرار است به مشتريان اروپايی‌اش تحويل داده شود از راه اوکراين ارسال می‌کند و جلو انتقال گاز به اوکراين را گرفته است.

در واکنش به این انفجار، آرسن آواکوف، وزير کشور موقت دولت اوکراين، در بيانيه‌ای وقوع اين «خرابکاری» را متوجه روسيه دانست و گفت: «ما حوادث اين‌چنينی را به مثابه اقدام تروريستی تلقی می‌کنيم. خرابکاری در خط لوله گاز، يکی ديگر از تلاش‌های روسيه برای بی‌اعتبار کردن اوکراين در بخش گاز است.»

مقامات اورژانس اوکراين می‌گويند اين انفجار در پی ايجاد سوراخ و کاهش فشار در يکی از محل اتصالات لوله رخ داده است.

با این حال شرکت دولتی گاز اوکراين می‌گويد اين انفجار اختلالی در جريان انتقال گاز دراین کشور وارد نکرده است. به گفته پليس اوکراين، اين انفجار که در ناحيه «پولتاوا» در شمال شرقی اوکراين روی داد، تلفات جانی در پی نداشته است.

خط لوله ۴۵۰۰ کيلومتری «يورنگوی – پوماری – اوژگراد» که از آن به عنوان خط لوله انتقال سيبری هم ياد می‌شود، خط لوله گاز غرب اوکراين را به غرب روسيه وصل کرده و به مشتريان در اروپای مرکزی می‌رساند. خط لوله گاز اوکراين زير نظر شرکت گاز دولتی اوکراين و بخش روسيه خط لوله زير نظر شرکت گازپروم روسيه اداره می‌شود.

«کرملين به جدايی‌طلبان اوکراين خط می‌دهد»

در خبری دیگر، دنيس پوشيلين، يکی از رهبران‌ جدايی‌طلب اوکراين، روز ۲۷ خردادماه در گفت‌وگويی با خبرگزاری فرانسه گفت که چند تن از مشاوران ارشد ولاديمير پوتين به او و طرفدارانش در مورد برهم زدن ثبات سياسی و اخلال در پيشرفت در اوکراين، مشاوره می‌دهند.
دنیس پوشیلین
دنیس پوشیلین


دنيس پوشيلين که رهبر خودخوانده «جمهوری مردمی دونتسک» است، می‌گويد گفت‌وگوهايی در حوزه اقتصاد با «ولاديسلاو سورکوف»، «سرگئی گلازيف» داشته و همچنين با «والنتينا ماتوينکو» از نمايندگان پارلمان روسيه هم گفت‌وگو کرده است.

اين سه تن که آقای پوشيلين مدعی ديدار و گفت‌وگو با آنها شده همگی در فهرست تحريم‌های آمريکا عليه روسيه قرار دارند.

آقای پوشيلين که چند روز است در روسيه به سر می‌برد، در کنفرانسی خبری در مسکو گفت: «ميان دو طرف تفاهم وجود دارد. ما بايد دنبال بازار اقتصادی باشيم. برای ما مهم است که در اين‌جا تلاش کرده و روابطی با نهادهای مدنی و اقتصادی ايجاد کنيم.»

نواحی «دونتسک» و «لوگانسک» از دولت مرکزی در اوکراین جدا افتاده و خواهان همکاری بيشتر با روسيه برای جدايی از اوکراين هستند. در اين دو منطقه حدود هفت ميليون نفر زندگی می‌کنند و ناحيه اصلی معادن زغال سنگ و نيز مرکز صنايع اوکراين به شمار می‌آيند. حدود ۱۵ درصد توليد ناخالص ملی اوکراين از اين دو ناحيه است.

اظهارات آقای پوشیلین در حالی مطرح شده که کرميلن در هفته‌های گذشته هرگونه ارتباط با جدايی‌طلبان اوکراين را رد کرده و از آن فاصله گرفته است.

در همین زمینه، دیميتری پسکوف، سخنگوی ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه، به خبرگزاری فرانسه گفت که از هرگونه ديدار ميان دنيس پوشيلين و مقامات رسمی روسيه «بی‌اطلاع» است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG