لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۷
سپاهان با برتری مقابل پرسپوليس عنوان قهرمانی جام حذفی فوتبال ايران را از آن خود کرد. ديدار فينال در حضور حدود ۹۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شد و سپاهان در ضربات پنالتی به برتری رسيد.

پيش از اين پرسپوليس شش بار راهی فينال شده و توانسته بود ۵ جام را از آن خود کند. قرمزپوشان سال ۸۵ در ضربات پنالتی مقابل سپاهان شکست خوردند. طلايی‌پوشان اصفهانی نيز سه بار راهی فينال شده و هر بار هم به قهرمانی رسيده بودند.

در ديداری که به چهارمين قهرمانی سپاهان انجاميد، ابتدا پرسپوليس به گل رسيد. در دقيقه ۲۴ کريم انصاری‌فرد روی پاس غلامرضا رضايی در موقعيت گلزنی قرار گرفت و توانست دروازه شهاب گردان سنگربان سابق تيمش را باز کند.

در نيمه دوم سپاهانی‌ها بازی بهتری به نمايش گذاشتند. در دقيقه ۵۴ جواهير سوکای در نزديکی دروازه توپ را بيرون زد. پنج دقيقه بعد حسين ماهينی مدافع سرخ‌پوشان اشتباه بزرگی انجام داد و پاس رو به عقب او به جواهير سوکای رسيد تا اين بازيکن آلبانيايی بازی را به تساوی بکشاند.

بازی در پايان ۹۰ دقيقه با تساوی يک بر يک به پايان رسيد و دو تيم وارد دو وقت اضافی ۱۵ دقيقه‌ای شدند. پرسپوليس وقت‌های اضافه را بهتر از مهمانش آغاز کرد. هادی نوروزی در دقيقه ۹۶ صاحب موقعيت شد اما نتوانست کاری از پيش ببرد و با گم کردن توپ، صدای اعتراض غلامرضا رضايی را در آورد.

در دقيقه ۹۹ غلامرضا رضايی با پاس خود محمد نوری را در موقعيت تک به تک قرار داد تا گل دوم پرسپوليس توسط نوری به ثمر برسد و پرسپوليس در آستانه قهرمانی و آسيايی شدن بايستد.

يک دقيقه بعد محسن بنگر که می‌توانست تير خلاص را شليک کند، توپ را به تيرک افقی سپاهان کوبيد تا وقت‌ اضافه اول را پرسپوليس ۲ بر يک سود خود خاتمه دهد.

در ابتدای وقت اضافه دوم محمد غلامی توانست دروازه نيلسون را برای بار دوم باز کند تا بازی مجدداً به تساوی برسد. اين نتيجه تا انتها پايدا بود و تکليف تيم قهرمان در ضربات پنالتی مشخص شد.

يحيی گل‌محمدی در دقيقه ۱۱۵ مهدی مهدوی‌کيا را وارد زمين کرد تا کاپيتان سرخ‌پوشان با ۵ دقيقه بازی رسمی در ديدار فينال جام حذفی برای هميشه از مستطيل سبز خداحافظی کند. مهدوی‌کيا در چند دقيقه حضور خود توانست با سانترهايش دو موقعيت روی دروازه سپاهان خلق کند.

اولين ضربه پنالتی را هادی نوروزی بيرون زد اما اروين بولکو برای سپاهان موفق به گلزنی شد. حسين ماهينی ضربه دوم سرخ‌پوشان را به تور رساند و محمدرضا خلعتبری نيز برای زردپوشان گل زد. پنالتی سوم پرسپوليس را رضا حقيقی به آسمان زد. اميد ابراهيمی اما پنالتی سوم سپاهان را به گل تبديل کرد.

ميثم نقی‌زاده پنالتی چهارم سرخ‌پوشان را به گل تبديل کرد. با اين حال احسان حاج صفی با زدن توپ به درون دروازه نيلسون، سپاهان را برای بار چهارم قهرمان جام حذفی فوتبال ايران کرد.

در ترکيب پرسپوليس نيلسون، سيدجلال حسينی، محسن بنگر، حسين ماهينی، اميرحسين فشنگچی، رضا حقيقی، محمد نوری، علی کريمی (ميثم نقی‌زاده - ۸۵)، عادل کلاه‌کج، غلامرضا رضايی (مهدی مهدوی‌کيا - ۱۱۵) و کريم انصاری‌فرد (هادی نوروزی - ۵۶) به ميدان رفتند.

برای تيم قهرمان جام حذفی هم شهاب گردان، اروين بولکو، علی احمدی، ميلان سوشاک، محسن ايران‌نژاد، اميد ابراهيمی، امين جهان‌عاليان (رادومير جلاويچ - ۶۴)، حسين پاپی، محرم نويد‌کيا (احسان حاج‌‌صفی - ۸۲)، جواهير سوکای (محمد غلامی - ۶۸) و محمدرضا خلعتبری بازی کردند.

حاشيه‌ها و اظهارنظرها

  • مهدوی‌کيا که در پنج دقيقه پايانی وقت اضافه در ترکيب پرسپوليس قرار گرفت و بازوبند کاپيتانی را دريافت کرد، نتوانست با قهرمانی وداعی با شکوه داشته باشد و در حالی که ناراحتی در چهره‌اش موج می‌زد با همراهی تعداد زيادی از عکاسان و خبرنگاران چهارگوشه زمين را بوسيد و رسما خداحافظی کرد.
  • مهدی تاج سرپرست سازمان ليگ با نارضايتی از حواشی مسابقه گفت اتفاقات امروز خوشحال کننده نبود. حرف های بدی ميان تماشاگران رد و بدل شد و به داخل زمين نارنجک پرتاب کردند.
  • وقتی هادی نوروزی برای زدن اولين ضربه پنالتی پشت توپ قرار گرفته بود، داور به علت انداختن ليزر در چشمان دروازه‌بان سپاهان چند بار دستور توقف در نواختن ضربه را داد. جالب اين که خود شهاب گردان بعد از چند بار وقفه خطاب به داور گفت: اجازه دهيد ضربه زده شود! توپ هم گل نشد.
  • برخی هواداران پرسپوليس که پس از پايان بازی اشک می‌ريختند در شعارهای خود خواستار جدايی يحيی گل‌محمدی از اين تيم شدند.
  • يحيی گل‌محمدی در پايان در نشست خبری حاضر نشد. او هنگام ترک ورزشگاه گفت هيچ حرفی برای گفتن ندارد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG