لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۴۲

عبادی: حقوق مدنی بر حقوق سیاسی مقدم است


شیرین عبادی

صادق آملی‌لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران روز ۲۱ بهمن ماه در جلسه ستاد حقوق‌بشر قوه قضائیه گفت فشار غربی‌ها درباره حقوق‌بشر علیه کشورهای دیگر کاملا سیاسی و به ‌دور از مبانی انسانی است. او نقش ستاد حقوق بشر را که برادرش محمد جواد لاریجانی دبیر آن است، مهم ارزیابی کرده و گفت امیدوار است با حمایت مجلس و دولت ، این ستاد بتواند از ظرفیتهای خود برای مقابله با هجمه های ضد حقوق بشری غرب بیشترین بهره را ببرد.

رییس قوه قضاییه ایران همچنین گفت درحالی‌که در برخی از کشورها زنان حتی حقوق رانندگی ندارند و از حضور در عرصه‌های اجتماعی محرومند، در جمهوری اسلامی ایران زنان در عرصه‌های مختلف حضور فعال دارند و منع قانونی برای حضور آنها در مدارج عالی مدیریتی و تصمیم‌گیری وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا ، در این جلسه وزرای امور خارجه، دادگستری ، اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی و مقامات عالی قضائی و انتظامی جمهوری اسلامی حضور داشتند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران در گزارش سال ۱۳۹۳ خود با اشاره به‌اینکه زنان تنها ۱۶ درصد از نیروی کار ایران را تشکیل می‌دهند، نوشته بود که هیچ‌گونه نشانه واقعی از بهبود مشارکت زنان در نیروی کار ایران مشاهده نشده است.

گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل پیشتر بارها از وضعیت حقوق‌بشر در ایران انتقاد کرده بود. ایران همواره گزارش‌های احمد شهید را «دروغ» خوانده است.

رادیو فردا در این باره دیدگاه شیرین عبادی، حقوقدان، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل را جویا شده است.

لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG