لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۵۰

اجساد قربانيان سقوط یک هلیکوپتر در خليج فارس پيدا شد


گزارش‌ رسانه‌های ایران حاکی است که یک بالگرد شرکت فلات قاره دوشنبه شب در خلیج فارس سقوط کرد و جسد یکی از قربانیان آن همراه با بخش‌هایی از اجساد دیگر قربانیان پیدا شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، عسکر زارعی بخشدار جزیره خارک از توابع استان بوشهر روز سه‌شنبه ۲۳ تیرماه گفت: «ساعت ۱۷ امروز (به وقت محلی) جسد يکی از سرنشينان بالگرد ياد شده که لباس سفيد بر تن داشت کشف شده و احتمال داده می‌شود مربوط به خلبان يا کمک خلبان باشد».

وی افزود: «همچنين قسمت‌هايی از اعضای بدن ديگر سرنشينان بالگرد سقوط کرده در خليج فارس نيز توسط تيم‌های جست‌وجو و نجات پيدا شده که برای شناسايی در حال انتقال به پزشک قانونی بوشهر است».

این گزارش حاکی است يک هلیکوپتر شرکت فلات قاره برای انتقال يک بيمار به بوشهر در ساعت ۲۲ و ۱۰ دقيقه دوشنبه شب از سکوی نفتی ابوذر به پرواز درآمده بود که پس از طی ۲۰ مايل از طول مسير ۷۰ مايلی تا بوشهر بدون هيچ‌گونه اعلام حالت اضطرار از رادار پايگاه پدافند هوايی خارک و رادار شناورهای نيروهای دريايی مستقر در خليج فارس خارج شد.

به گفته بخشدار جزیره خارک، «علی عزتی» خلبان، «صفر پايخوان» کمک خلبان، «خورشيد حسينی» مسوول سکوی ابوذر و «رسول شجرات» بيمار و از کارکنان شرکت ملی حفاری، سرنشينان این هلیکوپتر بودند.

به گفته این مقام دولتی، علت واژگونی هلیکوپتر يادشده، «نقص فنی ناشی از قفل شدن پروانه هلیکوپتر و سقوط آن» اعلام شده است.

«احتمال متلاشی شدن اجساد سرنشینان»

به گزارش ایرنا، آقای زارعی گفته است: «باتوجه به اينکه خلبان در آخرين ارتباط با برج مراقبت درخواست ارتقا پنج هزار پا از سطح خليج فارس را کرده است و به دليل عمق ۴۰ متری دريا و بالا بودن فشار آب متلاشی شدن اجساد سرنشينان هلیکوپتر دور از انتظار نيست».

وی افزود: «بر اساس اطلاعات موجود در صفحه رادار، هلیکوپتر يادشده با سرعت ۱۱۰ نات بايد مسير سکوی نفتی ابوذر تا بوشهر را ۴۰ دقيقه طی می‌کرده که پس از ۱۰ دقيقه پرواز به دلايل نامعلوم از صفحه رادار ناپديد شد».

مجتمع نفتی ابوذر در ۷۵ کيلومتری غرب جزيره خارک است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG