لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۰۵

محمد تقی کروبی: از دادگاه عادلانه استقبال می کنیم


محمد تقی کروبی
محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی که در حال حاضر در لندن به سر می برد، در گفت وگویی با رادیو فردا درباره مسائل حقوقی مرتبط با پدر و برادرش گفت وگو کرده است. وی می گوید از هرگونه روند حقوقی و دادگاهی که عادلانه باشد، چه برای خانواده و چه برای پدرش، استقبال می کند.

***

پيرو نامه ای که فرزندان آقای مهندس موسوی و خانواده ما در ارتباط با حبس پدر و آقای مهندس امضا کردند، مسائلی مطرح شد. در روز چهارشنبه حکمی را در ارتباط با احضار من به يکی از شعبات دادگاه انقلاب مستقر در زندان اوين به منزل يکی از برادرهايم برده بودند که البته با توجه به اينکه آنجا اقامتگاه قانونی من نبوده از پذيرش آن استنکاف کرده و تقاضا کرده بودند که آن احضاريه به آدرس خود من ارسال شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00
لینک مستقیم


شما هم که در نزديکی لندن زندگی می کنيد؟

در حال حاضر من خارج از کشور هستم . من ايران بودم ولی مرا ممنوع التدريس کردند و بعد از ممنوعيت در تدريس و بعد از حوادث ۲۵ بهمن حتی کار پژوهشی که انجام می دادم و در ارتباط با پايان نامه های دانشجويان ارشد بود که به آنها رسيدگی می کردم و ديگر کار تدريس هم نبود را تعليق کردند.

کل فعاليت های مرا در دانشگاه تعليق کردند و بعد از ممنوعيت خروجم من از کشور بيرون آمدم و الان هم چون کار آکادميک در اينجا مشمول کار تحقيق است، در ايران نيستم ولی به محض اينکه به داخل برگردم به دوستان اطمينان می دهم که بسيار هم خوشحال می شويم . ما از احضار نه تنها ناراحت نمی شويم. در اين مدت حادثه هم درتهران بوديم و هر وقت هم بحث و گفت و گو بود در داخل کشور حرف هايمان را زديم و الان هم که بيرون هستيم اتفاقا سعی می کنيم کمتر صحبت کنيم.

از اين رو اتفاقا من فکر می کنم که اگر حاکميت به سمت و سويی برود که بخواهد برای اعضای خانواده ما محاکمی تشکيل دهد، همان طور که برای پدر هم استقبال می کنيم و خود ايشان هم استقبال کردند که حاضرند در هر محکمه ای حضور داشته باشند و به طور علنی سخنانشان را بگويند،من هم بسيار خرسند و خوشحال می شوم که چنين فرصتی را فراهم کنند تا در کنار شنيدن اتهامات، حرف هايی که ما هم داريم زده شود.

آقای محمد تقی کروبی، اخيرا حکم حبس تعليقی شش ماهه ای برای برادرتان محمد حسين کروبی صادر شده است.

خوب نکته ای را اشاره کرديد، حکمی که در ارتباط با يکی از مواردی بود که نيروهای امنيتی در رابطه با برادر من و شخص آقای مرتضوی – قاضی پرونده- صادر کرده اند، فردی که به عنوان متهم درجه اول جنايات کهريزک اسمش بر سر زبان هاست.

متاسفانه سيستم حاکميت امروز ما به جای اينکه سعی کند زشتی ها و پليدی ها را از چهره خودش پاک کرده و بزدايد، تلاش می کنند آنهايی که به اين مشکلات می پردازند را به نوعی ساکت کنند.

ما امروز مثلا اگر بخواهيم اشاره کنيم می بينيم افشاکنندگانی مانند آقای داوری و از قبيل اين چهره های عزيز و ارزشمند بايد در زندان باشند.

فردی مانند آقای قديانی، اين مبارز پيش از انقلاب بايد امروز در زندان باشد تنها به دليل اينکه به فريضه امر به معروف و نهی از منکر عمل کرده است.

يعنی آنها به خاطر همان کاری که امروزه در دنيا از طريق سيستم دموکراتيک به روش نقد و بررسی و گفت و گو و شفاف سازی وجود دارد ولی در مفهوم اسلامی ، می توانيم از آن به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به حاکميت تلقی اش کنيم، تحت فشار قرار می گيرند. چرا؟ به خاطر آن که زشتی ها و پليدی ها را علنی کرده اند.

همين مورد که شايد باعث فشار به خانواده ما شده است اين است که می گويند چرا صحبت از حبس و بازداشت غير قانونی پدرتان و آقای مهندس موسوی و ديگر زندانيان را می کنيد؟

ما در آستانه دومين سال حبس رهبران جنبش هستيم. فراموش نکنيم از انتخابات سال ۸۸، تعداد زيادی از جوانان دختر و پسر اين کشور هنوز در زندان هستند و از آنها کمتر نام برده می شود و جامعه ، کمتر با موضوع آنها درگير است.

من فکر می کنم پرداختن بسياری افراد به موضوع حبس رهبران جنبش در بند، يادآور ديگر عزيزانی است که اين روزها در بند هستند و کمتر از آنها ياد می شود. اميدوارم تلاش شود تا اين عزيزان هر چه زودتر از بند آزاد شوند و جامعه ما به سوی عقلانيت برگردد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG