لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۱۱

رادیو فردا ۱۰ ساله شد


ده سال پيش در چنين روزهايی، شنوندگان بخش فارسی راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، اين آگهی را با صدای زنده ياد ايرج گرگين- يکی از بنيانگذاران بخش فارسی اين راديو – شنيدند:

«شنوندگان عزيز، بر اساس تصميم هيات سرپرستی سخن پراکنی بين المللی ايالات متحده آمريکا، که بر کار سازمان راديو اروپای آزاد، نظارت دارد، از نيمه ماه دسامبر و آخرين هفته آذرماه، بخش فارسی راديو اروپای آزاد- راديو آزادی- به کار خود پايان خواهد داد و راديويی که شما در چهار سال گذشته آن را به نام راديو آزادی می شناختيد، و شنونده برنامه های آن بوديد، جای خود را به راديوی جديدی خواهد داد که در طول ۲۴ ساعت شبانه روز به پخش برنامه می پردازد و نام راديو فردا برای آن برگزيده شده است. درباره کار خود در چهار سال گذشته و راديويی که جايگزين راديو آزادی خواهد شد، در روزهای آينده باز هم با شما سخن خواهيم گفت.»

please wait

No media source currently available

0:00 0:17:39 0:00
لینک مستقیم

راديو فردا در سال ۲۰۰۲ ميلادی در چنين روزهایی به جای بخش فارسی راديو اروپای آزاد- راديو آزادی- که در سال ۱۹۹۸ ميلادی برنامه يکساعته خود را آغاز کرده بود، با افزودن بخش موزيک و برنامه های متنوع، کار ۲۴ ساعته خود را آغاز کرد.

«استيو کورن»، رئيس فعلی راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، روز دوشنبه ۲۷ آذرماه در آستانه ۱۰ سالگی راديو فردا در پيامی به کارکنان راديو فردا گفت:

«به باور من راديو فردا برای آينده مردم ايران بسيار مهم است. مردم ايران هم مثل بقيه ملت ها حق دارند از يک سری حقوق اساسی که ديگران هم از آنها بهره می برند، استفاده کنند. مثل آزاد زندگی کردن، آزادی بيان و حق شادی و خوشبختی.»

«و در اين شرايط دشوار ايران، راديو فردا سربلند ايستاده است من به عنوان رئيس راديو اروپای آزاد- راديو آزادی- به کار شما افتخار می کنم و به هر شکل ممکن از شما حمايت می کنم.»

تام داین، رئيس وقت راديو اروپای آزاد- راديو آزادی – درباره شرايط و نيازهايی که باعث راه اندازی پخش برنامه های فارسی شد، به راديو فردا می گويد: «در سال ۱۹۹۸ برای من کاملا روشن شده بود که راديو اروپای آزاد- راديو آزادی- بايد محدوده فعاليت های خودش را گسترده تر کند و به ايران و عراق برسد. در هر دو کشور فشار بر مردم از طرف رهبران ديکتاتور آن ها بيشتر می شد تا بتوانند هر گونه ارتباط با دنيای خارج را قطع کنند. بنابر اين زمان آن رسيده بود که راديو اروپای آزاد از تجربه های خودش که در دوران جنگ سرد بسيار موفق بود. برای پخش اخبار و اطلاعات در ايران استفاده کند.»

«موضوع دوم هم اين بود که راديو اروپای آزاد- راديو آزادی- با ارائه اين پيشنهاد به کنگره توانست موافقت نمايندگان هر دو حزب را برای پخش برنامه های فارسی و عربی برای ايران و عراق جلب کند. بنابر اين راديو فردا به عنوان ادامه دهنده بخش فارسی راديو اروپای آزاد، بخش بسيار مهمی بود که به راديو اروپای آزاد اضافه شد و نقش مهمی در انتقال اخبار و اطلاعات به مردم ايران داشت.»

«راديو فردا هم چنين خون تازه ای بود برای راديو اروپای آزاد که باعث تقويت موقعيت آن و جلب پشتيبانی کنگره آمريکا از کار ما شد. راديو فردا ثابت کرد که يک پايگاه معتبر پخش خبر و اطلاعات است که مورد توجه رهبران سياسی آمريکاست که به راديو اروپای آزاد ماموريت داده است که به کار خودش در قرن بيست و يکم هم ادامه بدهد.»

کارشناسان، تحلیلگران و رادیو فردا

راديو فردا در طول يک دهه گذشته با حضور فعال در دنيای رسانه های زبان فارسی، از اطلاعات و تحليل های بسياری از کارشناسان و تحليلگران ايرانی و خارجی در گوشه و کنار جهان استفاده کرده و آنان را در اختيار شنوندگان خود قرار گذاشته است.

به سراغ چند تن از اين کارشناسان و تحليلگران می رويم تا نظر و تجربه شان را درباره کار راديو
فردا از آنان جويا شويم. در آغاز ، به سراغ شيرين عبادی، وکيل دادگستری، حقوقدان و برنده جايزه صلح نوبل می رويم:

شیرین عبادی: «هر رسانه ای گامی است به سوی دموکراسی و راديو فردا هم از اين قاعده مستثنا نيست. با توجه به سانسوری که در ايران وجود دارد، صداهايی که در خارج از ايران برای ايرانيان پخش می شود، اهميت دارد. زيرا که بر سانسور حکومتی غلبه می کند.

بسياری از اخباری که دولت سعی می کند از مردم مخفی نگه داشته شود، به وسيله اين راديو به اطلاع مردم می رسد و اين موضوع بسيار با اهميت است زيرا که حق مردم است که بدانند در کشورشان چه می گذرد؟»

احمد منتظری، فرزند آيت الله حسينعلی منتظری، ارزيابی اش از کار راديو فردا چنين است: «به نظر من بسيار مفيد و پيروز بوده است در اطلاع رسانی و در آن هدف اصلی که يک رسانه می تواند داشته باشد و اينکه خبرها را درست و سريع به گوش مردم برساند. من فکر می کنم راديو فردا در اين مسير بسيار موفق بوده است علاوه بر اين ، اين راديو برای بيت آيت الله منتظری که از هر طرف تحت فشار بوده است، يک دريچه بوده است برای اينکه بتوانيم با مردم دنيا سخن بگوييم در زمانی که از هر طرف محصور بوديم و شخص آيت الله منتظری حتی جسمشان هم محصور بود و روانشان هم بسته و تحت فشار بود و راديو فردا با مصاحبه هايی که می کرد در واقع ندای مظلوميت ايشان و خانواده شان را به گوش مردم جهان می رساند. از اين جهت واقعا تشکر می کنيم هر وقت که به ما زنگ می زديد در واقع مراحم ما بوديد و نه مزاحم ما.»

کوروش زعيم، فعال سياسی در تهران با بررسی جنبه های گوناگون راديو فردا می گويد که در کشوری که حتی پخش موسيقی ملی ممنوع است، پخش موسيقی از راديو فردا ، اهميت دوچندانی پيدا می کند:

«من ده سال فعاليت راديو فردا را به شما و شنوندگانتان شادباش می گويم. ما در ايران از همان سال نخست که اين راديو آغاز به کار کرد، به آن گوش می داديم از آنجا که پخش و اجرای موسيقی شاد و مردم پسند در کشوری که خودش يکی از پيشگامان موسيقی در تاريخ جهان محسوب می شود، از راديو و تلويزيون های ايران ممنوع بود، بيشتر مردم برای شنيدن موسيقی شاد روز، به ويژه هنگام رانندگی، به راديو فردا گوش می دادند.

همزمان هم خبرهای ويژه در ايران و يا درباره ايران و جهان که در رسانه های داخلی منعکس نمی شد، از طريق اين راديو به گوش مردم می رسيد. کم کم راديو فردا تبديل به يک رسانه استاندارد راديويی شد و بسياری از شنوندگان راديويی درون کشور را در شهر و روستا به خود جلب کرد.

در حالی که خبرها و تحليل های کارشناسان راديو فردا برای ما که در حبس و سانسور خبری به سر می بريم، بسيار آموزنده است، بی طرفی راديو فردا در پخش خبر و گزارش های اجتماعی و سياسی، بايد رکن اصلی سياست سخن پراکنی آن باشد.

من پيشنهاد می کنم که راديو فردا از پخش چند گزارشی که به شخصيت ها و مقامات جمهوری اسلامی مربوط شده و به آنها توهين می کند، هر چند که خطاکار و متهم باشند، بپرهيزد، تا شنوندگان شما آن راديو را يک راديوی خط دار تلقی نکنند.»

فاطمه حقيقت جو، نماينده پيشين مجلس نظرش درباره کار و تاثير برنامه های راديو فردا را این طور بازگو می کند:

«راديو فردا، راديوی بسيار خوبی است. و مخاطبان متنوعی را هم در برمی گيرد من خودم تا زمانی که در ايران زندگی می کردم، می ديدم که در اقصی نقاط ايران به اين راديو گوش می دهند و به راحتی هم برای همه مردم ، حتی در روستاها قابل دسترس است و بسياری مردم حتی در روستاها به اين راديو توجه می کردند.

شايد به اين دليل که اين راديو، صرفا يک شبکه خبری نيست بلکه موسيقی مورد علاقه مردم را هم پخش می کند و از اين جهت هم موفق بوده است و در همين حال به شکل بسيار مختصر، مفيد و سازنده مردم را در جريان اخبار روز ، تحليل ها از ايران و سراسر دنيا قرار می دهد.

از اين حيث به دليل بعد مخاطب و تنوع برنامه ها من راديو فردا را در طول ده سال گذشته موفق ارزيابی می کنم و اميدوارم که اين راديو به کار خودش به همين ترتيب ادامه دهد و در اين خلاء اطلاع رسانی که در کشور مستولی است، نقش خوب و موثری را ايفا کند.»

نظر عبدالکريم لاهيجی، حقوقدان و نايب رئيس فدراسيون جوامع بين المللی مدافع حقوق بشر که به طور خستگی ناپذيری در دفاع از حقوق بشر فعاليت می کند، درباره کار راديو فردا چنين است:

«به باور من در طول ده سال گذشته راديو فردا در مجموع، يک روند و تحول مثبتی را پشت سر گذاشته است. اين راديو چه از نظر رسالت نخستين اش که همان اطلاع رسانی است و چه از نظر تنوع خبرها موفق بوده و برای ديدگاه های متفاوت نيز امکان اظهار نظر و ابراز وجود را داده است.

از اين جهت هم من فکر می کنم کارشان بسيار با موفقيت توام بوده است و اميد دارم که طی سال های آينده هم همين رويه را با بالا بردن کيفيت برنامه هايشان و تنوع بيشترآنها ادامه بدهند و با موفقيت بيشتری نيز کارشان از سوی مردم و کسانی که دستی از دور در برگزاری اين برنامه ها بر آتيش دارند، روبرو شوند.»

کامران دادخواه، کارشناس اقتصاد و استاد دانشگاه در بوستون ، کار راديو فردا را بيشتر در زمينه رشته تخصصی خود ارزيابی می کند:

«من در طول دهه گذشته که از شنوندگان راديو فردا و از خوانندگان وب سايت اين راديو بوده ام، بدون اينکه بخواهم خوشامدگويی کنم بايد بگويم اين راديو و کارکنان آن يکی از بزرگترين و مهمترين خدمات را به مردم ايران و فارسی زبانان دنيا ارائه داده اند.

راديو فردا با اطلاع رسانی در زمينه های سياسی – اقتصادی- اجتماعی و هنری و به خصوص در مورد حوزه اقتصادی که حوزه تخصصی خود من است بايد بگويم که بسياری از کارهايی که در حوزه اقتصادی در اين راديو انجام شده است، از روز اول به آگاهی و هوشياری مردم کمک ارزنده کرده است.»

ناصر زرافشان، وکيل دادگستری در تهران می گويد که با توجه به نقش رسانه ها در جهان، راديو فردا جايگاهی ويژه دارد:

«دهمين سالگرد تاسيس راديو فردا را به شما و شنوندگانتان شادباش می گويم. در قدرت شگرف رسانه ها در جهان امروز و نقش آنها در شکل بخشيدن به تحولات جاری جهان ، کسی ترديدی ندارد. به ويژه در دوران پر تحول کنونی که سنگ روی سنگ بند نيست، هيچ کس ترديدی در نقش و جايگاه شما در گردش اخبار اطلاعات در ميان جامعه فارسی زبان ندارد.
برای همه دست اندرکاران راديو فردا آرزوی تندرستی و موفقيت بيشتر دارم . اما مايلم با استفاده از اين فرصت يک تذکر کوچک هم خدمتتان عرض کنم.»

«آن اين است که از آنجا که نام اين راديو اين اشارت را می دهد که شما فقط به لحظه کنونی فکر نمی کنيد و فردا هم در چشم اندازتان مطرح است، توجه بيشتر دوستان اين راديو را به تحولات و اخبار و اطلاعات جريان های مستقل از دستگاه قدرت و کشمکش های جناح های مختلف قدرت، به ويژه توجه به جريان های دموکراتيک و چپ که قطعا در شکل بخشيدن به فردای ايران نقش استراتژيکی را ايفا خواهند کرد، را جلب می کنم. آرزوی موفقيت بيشتر و شادی و پيروزی برای همه دست اندرکاران راديو فردا و شنوندگانش را دارم.»

فرج سرکوهی، نويسنده و روزنامه نگار با سابقه درباره برنامه های راديو فردا و تاثير اين برنامه ها می گويد:

«راديو فردا در زمينه اطلاع رسانی، يعنی مهم ترين چيزی که جامعه ما به آن احتياج دارد، نقش بسيار مهمی را ايفا می کند. چرا که جمهوری اسلامی راه های مختلف اطلاع رسانی را بسته است و اين راديو در اين زمينه می تواند نقش با اهميتی بازی کند. البته تا کنون هم نقش خوب و موثری داشته است.

در زمينه ارائه تحليل ها يعنی آراء و نظرات گوناگون و متفاوت هم نقش بسيار خوبی ايفا کرده و به همين دليل هم لايه های گسترده ای از جامعه ايرانی اين راديو را گوش می دهند. و می شود گفت که در حيطه گردش اطلاعات و آگاهی از رويدادها و اخبار و نظرات گوناگون و گردش آزاد خبر در جامعه ، در حيطه زبان فارسی بسيار موثر بوده است.»

احمد بشيری، از قضات و وکلای با سابقه دادگستری در تهران می گويد راديو فردا برای او هميشه منبعی مطمئن برای کسب خبر بوده است:

«صرف نظر از اينکه راديو فردا متعلق به کدام دولت يا جناج سياسی باشد، با عنوان يک عضو قديمی خانواده مطبوعات که بيشتر از ۶۰ سال در اين وادی عمر گذرانده است، عقيده دارم که راديو فردا يکی از قوی ترين رسانه های خبری است که در حال حاضر در سطح جهانی به زبان فارسی فعاليت دارد. من معتقدم که توانمندی های اين راديو از حيث خبررسانی و تهيه گزارش های گوناگون قابل توجه است و برای امثال خودش ، حقيقتا آموزنده خواهد بود.»

«شخص من هميشه برای خودم به عنوان يکی از منابع دائمی کسب اخبار گوناگون از راديو فردا استفاده کرده و می کنم. از ده ساله شدن اين رسانه خبری جهانی بايد اظهار خوشحالی کنم و به کارکنان اين راديو تبريک بگويم و آرزو کنم که در کار خودشان موفق و برقرار باشند. من از خيلی ها در سطح شهرستان های مختلفی که با آنها مراوده و برخورد داشته ام و به مناسبت های مختلفی از راديو فردا نام برده شده، شنيده ام که اينها راديو فردا را گوش می کنند و اين خودش دليل بر موفقيت اين راديوست.»

مرتضی کاظميان، از روزنامه نگارانی که پس از انتخابات سال ۸۸ ايران را ترک کرده است، درباره کار راديو فردا می گويد:

«من شخصا مراجعه ام به راديو فردا، بيشتر به سايت اين راديو بوده است و يا احيانا برخی از برنامه هايی که همکارانم برای راديو فردا ساخته اند و آنها را به طور موردی گوش داده ام.
بروز رسانی سايت و همزمانی آن پابه پای اخبار مهم ، باعث شده است که اين سايت به مرجع مهمی در حوزه اطلاع رسانی متفاوت با رسانه های حکومتی در ايران تبديل شود.»

«اما از يک زاويه متفاوت ديگر اگر بخواهم به آن نگاه کنم بايد بگويم طبق مشاهداتی که من تا قبل از دو سال پيش در ايران شاهد آن بودم، بايد بگويم که راديو فردا به حوزه هايی از جامعه ايران نفوذ کرده است که به هر حال حوزه های ممنوعی محسوب می شوند و الزاما فقط طبقه متوسط شهری را شامل نمی شده است ، بلکه اقشار دهک های پايين تر جامعه هم در ماشين های خودشان، در اتوبوس، کاميون و در تاکسی و حتی در خودروهای مسافرکشی شخصی به شکل محسوسی شاهد اين بودم که اخبار راديو فردا مورد توجه قرار می گرفت و اخبارش به عنوان خبر مرجع رد و بدل می شود.»

«اين نشان می دهد که اخبار راديو فردا به ويژه بعد از حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری دهم ، اطلاع رسانی معنی داری در سطح جامعه انجام داده است که متفاوت از آگاهی بخشی کاذب و معرفت دروغينی است که رسانه های رسمی جمهوری اسلامی در اين باره به آن می پرداختند.»
XS
SM
MD
LG