لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۲۴

جام جهانی فوتبال، فقط ۱۱ تيم باقی مانده‌اند


شادمانی مردم در بوسنی هرزگوین از راهیابی تیم ملی به جام جهانی
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

شادمانی مردم در بوسنی هرزگوین از راهیابی تیم ملی به جام جهانی فوتبال برای نخستین بار

سه‌شنبه شب و بامداد چهارشنبه با صعود تيم‌های ملی فوتبال اسپانيا، انگليس، روسيه، بوسنی و هرزگوين، شيلی، اکوادور و هندوراس به جام جهانی ۲۰۱۴ تعداد تيم‌های حاضر در اين مسابقات به ۲۱ کشور رسيد.

حالا فقط پنج نماينده آفريقا، چهار نماينده از مرحله حذفی اروپا، يک برنده از بازی حذفی اردن با اروگوئه و يک تيم هم از بازی حذفی مکزيک با نيوزلند باقی مانده تا تعداد تيم‌ها کامل شود و ۳۲ تيم نهايی، چشم انتظار قرعه‌کشی جام بيستم باشند.

در واپسين روز مرحله گروهی در اروپا و از گروه A صربستان با نتيجه ۵-۱ مقدونيه را شکست داد اما اين پيروزی تاثيری در سرنوشت گروه نداشت. بلژيک که قبلا مقتدرانه صعود کرده بود با ولز به تساوی رسيد؛ کروات‌ها از اين گروه راهی مرحله حذفی شدند. در مرحله حذفی، هشت تيم دوم گروه‌ها غير از دانمارک که تيم نهم در جمع تيم‌های دوم محسوب می‌شود، در قالب چهار بازی رفت و برگشت با هم رويارو خواهند شد تا چهار تيم ديگر از اين قاره به جام جهانی راه پيدا کنند.

در گروه B ايتاليا که از قبل صعود کرده بود در خانه مقابل ارمنستان و در ناباوری با تساوی دو بر دو متوقف شد. دانمارک هم که در بازی قبلی با ايتاليا ۲-۲ شده بود، با ۶ گل مالت را در هم شکست. جمهوری چک موفق شد با دو گل بلغارستان را مغلوب کند. اين گروه، يگانه گروهی بود که تيم دومش به مرحله حذفی راه نيافت و فقط ايتاليا عاقبت به خير شد.

در گروه C آلمان در جذاب‌ترين بازی‌ موفق شد سوئد را با نتيجه پرگل ۵ بر ۳ شکست دهد. آندره شورله هت تريک کرد، مسعود اوزيل و ماريو گوتزه ديگر گل‌های شاگردان يواخيم لو را به ثمر رساندند. جالب اينکه ديدار رفت دو تيم نيز با تساوی پر گل ۴-۴ به پايان رسيد بود. جمهوری ايرلند و اتريش در اين گروه حذف شدند. آلمان به طور مستقيم صعود کرده و سوئد هم بايد در مرحله حذفی بازی کند.

در گروه D هلند که صعودش از قبل مسجل بود، سند حذف ترکيه را امضا کرد و اين تيم را در استانبول با نتيجه ۲-۰ شکست داد. آرين روبن از روی ضربه ايستگاهی و وسلی اسنايدر که خودش در گالاتاسرای بازی می‌کند دو گل لاله‌های نارنجی را به ثمر رساندند. رومانی نيز موفق شد استونی را شکست دهد تا به عنوان تيم دوم راهی مرحله حذفی شود.

در گروه E ايسلند شگفتی بزرگی را خلق کرد و موفق شد نروژ را در زمين خود با تساوی متوقف کند تا راهی مرحله حذفی شود. سوئيس که با هدايت اوتمار هيتسفلد از پيش صعود کرده بود، موفق شد اسلوونی را هم شکست دهد.

در گروه F روسيه که با هدايت فابيو کاپلو برای صعود به جام جهانی به يک تساوی در زمين آذربايجان نياز داشت با اين تيم ۱-۱ شد و جواز حضور در برزيل را گرفت. به اين ترتيب پرتغال برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ بايد در مرحله حذفی حضور يابد.

در گروه G که تيم‌های رده اول اروپا حضور نداشتند، بوسنی‌ و هرزگوين موفق شد با غلبه بر ليتوانی برای نخستين بار به جام جهانی راه يابد. يونان هم ليختن‌اشتاين را شکست داد تا ضمن قرار گرفتن در رده دوم به مرحله حذفی برسد. صعود بوسنی در حالی رخ داد که ساير تيم‌های قدرتمند يوگسلاوی سابق حذف شدند و فقط کرواسی توانسته به مرحله حذفی برسد.

در گروه H انگلیس موفق شد در ويمبلی با دو گل وين رونی و استيون جرارد بر لهستان پيروز شود و به جام جهانی برسد. اوکراين به عنوان تيم دوم راهی مرحله حذفی شد.

در گروه I اسپانيا با ۲ گل گرجستان را شکست داد تا تيم اول رتبه‌بندی فيفا هم روانه جام جهانی برزيل شود. آلوارو نگردو و خوان ماتا برای اسپانيا گل زدند. فرانسه نيز موفق شد با ۳ گل بر فنلاند چيره شود و به مرحله حذفی برسد. قرعه‌کشی مرحله حذفی قاره اروپا هفته آينده برگزار می‌شود.

در منطقه آمريکای جنوبی شيلی موفق شد ۲-۱ اکوادور را شکست دهد اما هر دو تيم توانستند با قرار‌گرفتن در رده‌های سوم و چهارم جدول، پس از آرژانتين و کلمبيا جواز حضور در جام جهانی را به دست آورند.

اروگوئه‌ نيز در يکی از نبردهای کلاسيک فوتبال جهان موفق شد آرژانتين را ۳ بر ۲ شکست دهد و به بازی حذفی بين تيم پنجم آمريکای جنوبی و تيم پنجم آسيا برسد. اين تيم که در جام جهانی قبلی به نيمه نهايی رسيده، حالا با ستارگانی مانند لوئيس‌ سوارز، ادينسون ‌کاوانی و ديگو فورلان، برای اخذ مجوز حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ در دو بازی رفت و برگشت مقابل اردن صف آرايی خواهد کرد.

رقابت‌های انتخابی جام جهانی در منطقه آمريکای شمالی و مرکزی هم به پايان رسيد و پس از صعود آمريکا و کاستاريکا، تنها سهميه‌ باقيمانده اين منطقه نيز مشخص شد. هندوراس در برابر جامائيکا به تساوی ۲ بر ۲ رسيد تا مانند دوره قبلی، به جام جهانی راه پيدا کند.

شگفتی آنجا رخ داد که مکزيک مقابل کاستاريکا با نتيجه ۲ بر يک شکست خورد. آمريکا نيز موفق شد با نتيجه ۳ بر ۲ مقابل پاناما به پيروزی برسد تا هديه بزرگی به تيم مکزيک اهدا کند. زيرا با شکست پاناما در آخرين ثانيه‌ها، مکزيک در رده چهارم قرار گرفت تا برای حضور در جام جهانی در دو بازی رفت و برگشت با نيوزيلند نماينده قاره اقيانوسيه بازی کند.

پاناما تا دقيقه ۹۲ با نتيجه دو بر يک از آمريکا پيش بود و اگر همين نتيجه را حفظ می‌کرد، به جای مکزيک راهی بازی حذفی مقابل نيوزیلند می‌شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG