لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۰۷

«شمار کشته ها در سرکوب های دو روز گذشته سوریه به ۲۳ تن رسید»


گزارش ها حاکی است روز چهارشنبه و ساعاتی پس از حضور سفير آمريکا و ديگر سفيران کشورهای غربی در مراسم عزاداری يکی از فعالانی که هفته پيش در سوريه کشته شد، ماموران امنيتی وارد اين مراسم شده و با گاز اشک آور و ضرب و شتم مردم را متفرق کردند.

به گزارش رويترز، همچنين در روز چهارشنبه نيروهای امنيتی و نظامی سوريه راهی ادلب شده و در شهر حمص به سرکوب گسترده مردم پرداختند. به گفته شاهدان عينی، تانک های نظامی با همراهی نيروهای نظامی به ميان معترضان می رفت و مردم را هدف قرار می داد.

به گفته فعالان حقوق بشر سوريه، روز چهارشنبه يک تن در حمص ودو تن ديگر در حماه به دست نيروهای نظامی سوريه کشته شده اند.

به گزارش آسوشيتد پرس، با حساب سه تن که روز چهارشنبه کشته شدند، شمار کشته های دو روز گذشته در سوريه به ۲۳ تن رسيده است. روز سه شنبه در جريان سرکوب ها در سرتاسر سوريه ۲۰ تن کشته شدند.

سفارت آمريکا در دمشق تاييد کرده که رابرت فورد، سفير آمريکا در سوريه به همراه شماری ديگر از ديپلمات ها به مراسم ختم رفته اند. تصاويری ويدئويی هم از ديدار ديپلمات های غربی از اين مراسم ختم منتشر شده است.

به گزارش رويترز، در يکی از اين فيلم های ويدئويی و در حالی که سفيران غربی در حال ترک مراسم هستند، مردم به دور ماشين آن ها حلقه زده و فرياد می زنند: «کی می شود که مراسم اعدام بشار اسد را ما شاهد باشيم.»

شاهدان عينی می گويند روز چهارشنبه دستکم در ۱۰ روستا حضور نيروهای امنيتی مشهود بود و در جبل الزاويه، نيروهای امنيتی مردم را به رگبار گلوله بستند.

وزارت خارجه روسيه روز چهارشنبه در بيانيه ای از امکان بروز و گسترش «تروريسم در سوريه» ابراز نگرانی کرده و گفته «اگر اين وضعيت ادامه پيدا کند، سلول های تروريستی در سوريه فعال خواهد شد.»

روسيه و چين حاضر به هيچ گونه اعمال فشاری بر رو حکومت بشار اسد برای توقف سرکوب معترضان نيستند و می گويند بايد به نوعی گفت وگو ميان حاکميت بشار اسد و مخالفان انجام شود.

اتحاديه عرب روز سه شنبه در بيانيه ای ازحکومت بشار اسد خواست تا به خونريزی و خشونت ها در سوريه پايان دهد. در همين حال فعالان سوری می گويند در راهپيمايی ضد دولتی روز سه شنبه هزاران تن حمايت روسيه از حکومت بشار اسد را محکوم کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحاديه عرب در بيانيه ای که توسط شيخ حمد بن جاسم بن جابر الثانی، وزير خارجه قطر، قرائت شد، خواستار «تغيير فوری» در سوريه شده است.

وزير خارجه قطر در يک کنفرانس خبری پس از نشست وزيران خارجه اتحاديه عرب در روز سه شنبه در قاهره اين بيانيه را قرائت کرد. به گزارش شبکه تلويزيونی الجزيره، وزير امور خارجه سوريه دراين نشست شرکت نکرده است.

اتحاديه عرب دراين بيانيه تصريح کرده است:« يک تغيير فوری برای پايان دادن به خونريزی و محافظت از جان مردم سوريه از خشونت و کشتار بايد روی دهد.»
اين بيانيه اضافه کرده است:«ما نمی توانيم اين ماشين کشتار را بپذيريم. ما نمی توانيم اجازه بدهيم که مردم به اين گونه کشته شوند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رجب طيب اردوغان ، نخست وزير ترکيه، نيز درسفر خود به مصر هشدار داد که سوريه می تواند درگير يک «جنگ داخلی» شود.

رجب طيب اردوغان همچنين از حکومت بشار اسد به دليل اين که «به صدای مردم» گوش نمی دهد انتقاد کرد.

در همين حال فعالان سوری می گويند، روز سه شنبه در تظاهرات ضد دولتی در شهرهای« حمص و درعا » تظاهر کنندگان پرچم های روسيه را آتش زدند و حمايت مسکو از حکومت بشار اسد را محکوم کردند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG