لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۲

واکنش سولانا به نامه انتقادآمیز جلیلی


خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه شنبه در واکنش به نامه سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، گفت این اتحادیه به رویکرد دوبعدی دیپلماسی و تحریم خود در برابر ایران ادامه می دهد.


پاسخ آقای سولانا واکنشی است به نامه دو صفحه ای سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، که روز دوشنبه در بلژیک به وی تحویل داده شده بود.


آقای سولانا در برلین در گفت و گو با خبرگزاری «رویترز» گفت: «این نامه به نحوی شکواییه ای است از خط مشی ما، اما سیاست و خط مشی ما روشن است. همان رویکرد دوبعدی دیپلماسی و تحریم.»


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این سوال که آیا این نامه مذاکره با ایران را دشوارتر خواهد کرد گفت: «این فقط یک نامه است.»


سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران، در اين نامه از سياست های غرب در قبال ايران و از «فقدان فرهنگ گفتگو» انتقاد کرده بود.


خبرگزاری رسمی ايران، ايرنا، شامگاه دوشنبه ۱۵ مهر ماه، خبر داد که سفير ايران در بلژيک، نامه سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران را به خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، ارائه کرده است.
درپی اعلام اين خبر، دبيرخانه شورای امنيت ملی ايران، بخش هايی از اين «نامه دو صفحه ای» را در اختيار رسانه های ايران قرار داد.


سعيد جليلی، نماينده رهبر ايران در شورای امنيت ملی، در اين نامه ضمن انتقاد از برخورد غرب با ايران در قبال برنامه هسته ای اين کشور نوشته است: «فقدان فرهنگ گفتگو، برخی قدرت ها را به تکيه بر اهرم های فشار به جای استدلال و منطق کشانده است.»

اشاره مذاکره کننده هسته ای ايران به تصويب پنج قطعنامه عليه برنامه هسته ای ايران است که از ميان آنها سه قطع نامه تحريمی است و تازه ترين آن ها هفتم مهر ماه تصويب شد.


«فقدان فرهنگ گفتگو، برخی قدرت ها را به تکيه بر اهرم های فشار به جای استدلال و منطق کشانده است.»
سعید جلیلی

شورای امنيت سازمان ملل، در اين قطعنامه ها از ايران خواسته است غنی سازی اورانيوم که کاربرد دوگانه نظامی و صنعتی دارد را متوقف کند و به سوالات بازرسان آژانس در باره برنامه هسته ای خود پاسخ دهد. اما ايران غنی سازی اورانيوم را مطابق قوانين بين المللی حق خود می داند.

سعيد جليلی در نامه خود به خاوير سولانا با اشاره به نبود منع قانونی برای غنی سازی اوانيوم نوشته است: «برای جامعه جهانی جالب است که در روند گفتگو، آنگاه که سئوالی منطقی طرح می شود ، طرف گفتگو به جای ارائه پاسخ از ابزار فشار استفاده می کند. اين رفتار غير منطقی در قضاوت جامعه جهانی گواه نداشتن پاسخ روشن به پرسشهای اصولی جمهوری اسلامی ايران است.»

ایران همچنین اتهامات آمریکا و اسرائیل که ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته ای در پوشش برنامه هسته ای خود متهم می کنند را رد می کند و هدف برنامه هسته ای خود را تولید برق عنوان می کند.

با این حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی، در تازه ترین گزارش خود که شهریور ماه گذشته منتشر شد اعلام کرد که نمی تواند تضمین دهد که ایران فعالیت های هسته ای خود را مخفی نمی کند مگر این که ایران به آژانس اجازه بازرسی های نا محدود بدهد


XS
SM
MD
LG