لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۲۹

تلفات حملات انتحاری در «راولپندی» پاکستان


انفجارها دقایقی به فاصله چند دقیقه از یکدیگر و در یک محله حساس نظامی روی داد.

در پی دو حمله انتحاری که روز سه شنبه، چهارم سپتامبر، در شهر راولپندی پاکستان بوقوع پیوست ۲۵ نفر کشته و ۶۸ نفر مجروح شدند.


به گفته کارشناسان و ناظران سیاسی این حملات که یکی در اتوبوسی نظامی و دیگری در نزدیکی یک پادگان نظامی رخ داد، به منظور بی ثبات سازی دولت پرویز مشرف صورت گرفته است.


انفجارها دقایقی به فاصله چند دقیقه از یکدیگر و در یک محله حساس نظامی روی داد.


به گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته مسوولین، نشانه هایی از رد پای گروه تروریستی القاعده در این حملات به چشم می خورد.


ارتش و دولت پاکستان از زمان حمله گروهی از اسلامگرایان تندرو به مسجد لال در اسلام آباد در ماه جولای گذشته تاکنون با سلسله حمله های تروریستی مواجه شده اند که این حملات با انتقادات فزاینده مخالفان پرویز مشرف، رییس جمهوری پاکستان همراه شده است.


به گفته سخنگوی وزارت داخلی پاکستان، «تحقیقات اولیه نشان می دهد که دو نفر بمب گذار انتحاری، عامل انفجارهای راولپندی بوده اند.»


در انفجار اول که منجر به کشته شدن ۱۷ نفر شد، مردی در آخرین دقایق وارد اتوبوس ۴۰ نفره شد و سپس خود را منفجر کرد.


به گفته مقامات محلی، اتوبوس کاملا نابود شده و اجساد کشته شدگان محل انفجار را پر کرده است.


دومین انفجار که منجر به مرگ هشت نفر شد، حدود سه کیلومتر دورتر از محل انفجار اول، و در نزدیکی یک پادگان نظامی روی داد که هدف آن نیروهای نظامی عنوان شده است.


هنوز هیچ گروه با سازمانی مسوولیت انفجارهای اخیر را بر عهده نگرفته است


اما یکی از مقامات اطلاعاتی پاکستان گفته است: مهارت در زمانبندی انفجارهای روز سه شنبه «امضای گروه القاعده را نشان می دهد.»

از زمان حمله حادثه مسجد لال تاکنون حداقل ۶۰ سرباز و ۲۵۰ شبه نظامی در خشونت های میان اسلامگرایان تندرو و ارتش پاکستان، کشته شده اند.


پرویز مشرف، رییس جمهوری پاکستان از ماه های گذشته به شدت برای کنترل شبه نظامیان و طرفداران القاعده که به گفته مقامات آمریکایی در مرز پاکستان و افغانستان پناه گرفته اند زیر فشار قرار دارد.


آقای مشرف برای کنترل شبه نظامیان و طرفداران القاعده نیروهای نظامی بیشتری به مناطق قبیله ای پاکستان اعزام کرده است.


XS
SM
MD
LG