لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۴

سودان: شش رباینده گردشگران اروپایی کشته شدند


گردشگران برای صحرا نوردی به کویری دور افتاده در جنوب غربی مصر رفته بودند. (عکس از epa)
ارتش سودان اعلام کرده است که شش مرد مسلح که آنان را جزو ربايندگان ۱۹ گردشگر اروپايی و همراهان مصری آنان خوانده، کشته است.

نه روز پيش ۱۱ گردشگر اروپايی و نه همراه مصری آنان در حالی که برای صحرا نوردی به کوير دور افتاده ای در جنوب غربی مصر رفته بودند، توسط يک گروه مسلح ناشناس ربوده شدند.

ارتش سودان روز يکشنبه هفتم مهر ماه با انتشار بيانيه ای، يک گروه از شورشيان دارفور را مسئول اين آدم ربايی خواند و گفته است که آنان گروگان ها را به خاک سودان منتقل کرده اند.

در بيانيه ارتش سودان آمده است که يگان های جستجوی ارتش سودان در کوه های واقع در منطقه مرزی سودان، ليبی و مصر، به يک اتومبيل سفيد رنگ ايست داده اند اما خودرو توقف نکرده است و سرنشينان آن به سوی سربازانی که قصد متوقف کردن خودروی آنان را داشته اند آتش گشوده اند.
گروگان ها شامل پنج تبعه ايتاليا، پنج تبعه آلمان و يک رومانيايی و هشت مصری شامل دو راهنما، چهار راننده يم محافظ و هماهنگ کننده سفر هستند.


به گفته مقامات سودانی، در نتيجه اين درگيری، شش تن از سرنشينان خودرو کشته و دو نفر اسير شده اند. در خودوری حامل اين افراد مسلح، اسلحه کلاشينکف، راکت انداز و مسلسل سنگين به دست آمده است. در اين درگيری همچنين يک سرباز سودانی مجروح شده است.

سودان اين افراد را «ربايندگان گردشگران اروپايی و مصری » خوانده و اعلام کرده است که رهبر آنان هم در درگيری با نيروهای ارتش سودان کشته شده است. اما منبع مستقل ديگری ارتباط افراد کشته شده با ربايندگان را تاييد نکرده است.

در بخش ديگری از بيانيه ارتش سودان، گروه موسوم به اس ال ای مسئول اين گروگان گيری خوانده شده و آمده است که افراد کشته شده از نيروهای اين گروه بوده اند.

اما دفتر اين گروه در لندن اين اتهام را رد کرده و تاکيد کرده است که نيروهايش هيچ ارتباطی با اين گروگان گيری ندارند.

اين در حالی است که هنوز از سرنوشت گروگان ها اطلاعاتی در دست نيست. محجوب بدری، مشاور رييس جمهوری سودان در باره وضعيت گروگان ها به خبرگزاری فرانسه گفته است که گروگان ها در يک محل مخفی نگهداری می شوند و مذاکره در باره سرنوشت آنان در جريان است.

پيش از اين هم يک مقام رسمی دولت سودان اعلام کرده بود که گردشگران ربوده شده در سلامت کامل به سر می برند.

در همين حال مقامات مصری اعلام کرده اند که گروگان گيران با يک مذاکره کننده بر سر يک داد و ستد توافق کرده اند اما مذاکرات همچنان ادامه دارد.

همچنين يک مقام امنيتی مصری که نامی از او برده نشده است، به خبرگزاری فرانسه گفته است: گروگان گيران در جريان مذاکره، خواستار باج شش ميليون يورويی برای آزادی گروگان ها شده اند.

گروگان ها شامل پنج تبعه ايتاليا، پنج تبعه آلمان و يک رومانيايی و هشت مصری شامل دو راهنما، چهار راننده يم محافظ و هماهنگ کننده سفر هستند.

تا کنون اطلاعاتی در باره گروگان گيران منتشر نشده و مليت گروگان ها از سوی منابع مختلف، سودانی یا ليبيايی اعلام شده است.
XS
SM
MD
LG