لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۷

گسترش آنفلوآنزای مرغی در ترکیه


چند مورد انفلوانزای مرغی در ترکیه گزارش شده است.

د رچند منطقه در ترکیه وجود ويروس آنفلوانزای مرغی به اثبات رسيده است اما هنوز موردی ازانتقال ويروس کشنده اين بيماری به انسان گزارش نشده است.


وزارت و بهداشت و درمان ترکيه با صدور اطلاع یه ای خبر داد در مرکز شهرستان باتمان و در شهرک های بسمل و سيلوان ، از توابع دياربکر در جنوب شرقی اين کشور شيوع ويروس اچ ۵ ان ۱ در مرغ های محلی به اثبات رسيده است.


پس از آنکه نمونه هايی از تلف شدن مرغ های خانگی در اين مناطق به آزامايشگاه الاعزير ارسال ش د، وجود ويروس کشنده آنفلوآنزای مرغی در آنها به اثبات رسيد. در پی آن مامورين نابود کردن ماکيان در اين سه منطقه بيش از ۵۰۰ پرنده اهلی را از ميان بردند.


همچنین در شهرک الگن از توابع قونيه در مرکز ترکيه نيز بيماری آنفلوآنزای مرغی در ميان پرندگان شيوع پيدا کرده است.


تیم های امدادی وزارت بهداشت ترکیه حدود ۷۸۰ ماکيان محلی اين شهرک را از ميان برده و تدابير جلوگيری از گسترش بيماری و ضد عفونی محل را انجام داده اند.


تیم های امدادی وزارت بهداشت ترکیه حدود ۷۸۰ ماکيان محلی اين شهرک را از ميان برده و تدابير جلوگيری از گسترش بيماری و ضد عفونی محل را انجام داده اند

مردی هم در قونيه که به ظن ابتلا به آنفلوآنزای مرغی در قرنطينه قرار گرفته بود، پس از آزمايش های لازم روشن شد، به اين بيماری مبتلا نشده است.


به گزارش خبرگزاری سی ان ان ترک، تجارت سال گذشته از شيوع آنفلوآنزای مرغی در ترکيه که منجر به کشته شدن چهار تن ش د، احتمال ابتلای شهروندان اين کشور به اين بيماری را کاهش داده است.


وزارت بهداشت و درمان ترکيه، هشت روز پيش اعلام کرد در سه روستای منطقه گرجوش باتمان آنفلوآنزای مرغی شيوع پيدا کرده است. منطقه گرجوش تا دو هفته آينده در قرنطينه کامل خواهد بود.


به رغم تدابير وزارت بهداشت ترکيه، به دليل تغيير مکان پرندگان مهاجر که عامل انتقال ويروس اچ ۵ ان ۱هستند، ممکن است آنفلوآنزای مرغی به نقاط ديگری از ترکيه سرايت کند.


مبارزه با آنفلوانزای مرغی در ترکیه از سوی اتحادیه اروپا با جدیت دنبال می شود چراکه در صورت شیوع این بیماری در ترکیه، به سرعت راهی اروپا می شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG