لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۷

کانادا تشکيلات مخالفان ليبی در بنغازی را به رسميت شناخت


دود ناشی از حملات نیروهای ناتو به طرابلس
کانادا روز سه‌شنبه به طور رسمی تشکيلات مخالفان معمر قذافی در ليبی را به رسميت شناخت و اعلام کرد که تشکيلات شورشیان و انقلابیون لیبی «نمايندگان رسمی و واقعی» مردم این کشور به شمار می‌آيند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، جان بيرد، وزير خارجه کانادا، روز سه‌شنبه به پارلمان اين کشور گفت که با به رسميت شناختن تشکيلات مخالفان کانادا تلاش می‌کند موجبات همکاری بيشتر با دولت انتقالی و موقت در ليبی را فراهم کند.

کانادا با اين اقدام به شمار ديگر کشورها از جمله فرانسه، اسپانيا، ايتاليا، آلمان، قطر و امارات متحده عربی می‌پیوندد که تشکيلات مخالفان در شرق ليبی را به رسميت شناخته‌اند.

پارلمان کانادا همچنين با ۲۹۴ رای موافق و يک رای مخالف حضور نظامی این کشور در میان نيروهای ائتلاف ناتو در ليبی را تا ماه سپتامبر، شهريورماه امسال، تمديد کرد.

پس از رای‌گيری در این باره، وزير خارجه کانادا اعلام کرد به زودی با نماينده تشکيلات مخالفان ليبی ديدار خواهد کرد. وی همچنين گفت که شورای انتقالی و موقت «تنها اميد در وضعيت موجود برای آينده‌ای بهتر برای مردم ليبی» است.

آقای بيرد گفت: «هرچه در ليبی روی دهد، بدتر از دوران معمر قذافی نخواهد بود.» وی همچنين بر موضع کانادا در جريان جلسه گروه هشت تاکيد کرد و گفت: «قذافی بايد برود.»

پيتر مک‌کی، وزير دفاع کانادا، هم در این باره گفت: «فشارها بايد بر دولت قذافی ادامه داشته باشد تا حاکميت به جان شهروندان غيرنظامی تعرض نکند.»

در همین حال دبيرکل سازمان آتلانتيک شمالی، ناتو، هم روز چهارشنبه راهی لندن شد تا با مقامات ارشد بريتانيايی در مورد عمليات ليبی مذاکره کند.

آندرس فوگ راسموسن در لندن با ديويد کمرون، نخست وزير، و ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا، ديدار خواهد کرد.

گزارش‌ها از ليبی حاکی است مخالفان توانسته‌اند الراياينه، در شرق زينتان در جنوب غربی طرابلس، را هم آزاد کنند.

پس از سه روز توقف در حملات نيروهای ناتو به طرابلس، روز سه‌شنبه بار ديگر اين حملات از سرگرفته شد. عمليات نيروهای ناتو در ليبی تا سه ماه ديگر تمديد شده است.

ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد تجهيزات پدافند هوايی در طرابلس و دو دستگاه شليک موشک‌های زمين به هوا را منهدم کرده است.

همچنين فرماندهی ناتو تاييد کرد دو خودروی حمل اسلحه در نزديک يفرن، دو خودروی زرهی در نزديکی بریقه و سه خودروی زرهی ديگر در نزديکی مصراته هدف قرار گرفته و نابود شده‌اند.
XS
SM
MD
LG