لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۰۷

حمایت روسیه از اسرائیل در کنفرانس خاورمیانه بدون سلاح اتمی


سرگئی لاوروف (راست) وزیر خارجه روسیه در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
طی اجلاس پایانی کنفرانس دو روزه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پیرامون «خاورمیانه عاری از سلاح اتمی»، روسیه از مواضع اتمی و امنیتی اسرائیل حمایت کرد.

کنفرانس وين به ابتکار مصر و ميزبانی آژانس، در فاصله روزهای ۲۱ و ۲۲ نوامبر، به منظور نزديکی مواضع اعراب و اسرائيل و همچنين فراهم کردن زمينه برگزاری کنفرانس بين المللی سال ۲۰۱۲ در فنلاند، پيرامون «خاورميانه عاری از سلاحهای اتمی» برگزار شد.

در کنفرانس دو روزه وین، نمایندگان آفریقا و آمریکای لاتین نیز که پیشتر با موفقیت طرح «منطقه خالی از سلاح های اتمی» را در حدود جغرافیایی خود به موقع اجرا گذاشته اند، تجربیات مربوط را با نمایندگان خاورمیانه در میان گذاشتند.

موضع روسیه

مسکو در کنفرانس وین، اقدام به صدور بیانیه ای سه جانبه کرد که در آن علاوه بر سفیر روسیه، امضای نمایندگان آمریکا و بریتانیا نیز دیده میشد.

در بیانیه یاد شده که خبرگزاری آسوشیتد پرس فراز هایی از آن را نقل کرده، آمده است : «در حالی که مناطق خالی از سلاح اتمی، امنیت جمعی منطقه را بهتر می کند، در همین حال این هدف نمیتواند بی ارتباط با (دیگر) عوامل امنیتی پیگیری شود. کشور های منطقه (خاورمیانه) باید به منظور تحقق ثبات، ابتدا انتظارات امنیتی خود را هماهنگ کنند.»

کشور های خاورمیانه از مدت ها پیش خواستار پیوستن اسرائیل به معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی بوده اند. خواسته دیگر آنها که در صورت پیوستن اسرائیل به ان پی تی، طبیعتاً تحقق خواهد یافت، اجازه بازدید نمایندگان آژانس از تاسیسات اتمی اسرائیل، و قراردادن این تاسیسات زیر نظارت نمایندگان آژانس است.

اسرائیل تاکنون از امضای معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی خودداری کرده است.

شرط اسرائیل

گزارش منابع مختلف و تایید نشده حاکی از این است که اسرائیل حدود ۲۰۰ کلاهک اتمی در اختیار دارد. گزارش های دیگری هم این تعداد را یکصد کلاهک ذکر کرده اند.

اسرائیل مدعی است که دست یافتن به هدف خاورمیانه عاری از سلاح اتمی بدون پیشرفت در سایر زمینه های مربوط به استقرار صلح پایدار در منطقه، ممکن نیست.

از این جهت تل آویو پیوستن به ان پی تی را موکول به پذیرفتن رسمی موجودیت خود در منطقه و امضاء پیمان صلح با اعراب و حل مناقشه خاورمیانه کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG