لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۳

ادامه سرکوب معترضان در سوريه


اعتراض در سوریه، عکس تزئینی است
سرکوب معترضان توسط نيروهای نظامی و امنيتی سوريه روز يکشنبه ادامه داشت و در دو درگيری، يک زن و يک نوجوان به ضرب گلوله کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که دولت دمشق به اتحاديه عرب اطمينان داده روند اصلاحات را دنبال خواهد کرد، ولی با اين حال سرکوب خشونت بار معترضان را متوقف نکرده و درگيری ها در گوشه و کنار سوريه ادامه دارد.

گروه ديدبان حقوق بشر سوريه اعلام کرد در جريان تشييع جنازه يکی از کشته شدگان در حومه دمشق در روز يکشنبه، نيروهای امنيتی به سوی مردم شليک کردند که يک زن به ضرب گلوله در جا کشته شد.

همچنين اين گروه گزارش داد نيروهای امنيتی به سمت گروهی ديگر از معترضان که در تشييع جنازه «قياث مطار» در «درايه» آتش گشودند که يک نوجوان ۱۷ ساله تير خورد و در پی خونريزی شديد، جان داد.

قياث مطار، جوان ۲۶ از سازماندهان اعتراض ها عليه حکومت بشار اسد بود که به گزارش گروه بين المللی ديدبان حقوق بشر، در پی دستگيری و شکنجه شديد در زندان جان سپرد.

جسد اين جوان که روز ششم سپتامبر دستگير شده بود، روز يکشنبه برای خاکسپاری تحويل خانواده اش شد. به گفته ناظران ديدبان حقوق بشر، آثار ضرب و جرح شديد روی صورت و بدن اين پسر جوان مشهود بود.به گفته خانواده اين قربانی، مطار به همراه دوستش «يحيی شربجی» در دمشق دستگير شده و با خودروی شخصی به مکان نامعلومی منتقل شده بود. از سرنوشت يحيی شربجی هنوز خبری در درست نيست.

آمار کشته ها در سوريه در حالی بالا می رود که روز شنبه، نيروهای امنيتی ۱۲ تن را مورد اصابت گلوله قرار داده و درجا کشتند. گروه های حقوق بشر سوريه همچنين روز يکشنبه گزارش دادند «نجاتی طرايه» از ديگر فعالان حقوق بشر که در حمص دستگير شده تحت شکنجه شديد قرار داد و حال او خيلی وخيم گزارش شده است.

گروه حقوق بشر سوريه می گويد از منابع خود دريافته که طرايه ۶۶ ساله، روز جمعه در زندان حمص به شدت شکنجه شده و سپس به زندان نظامی نيروهای اطلاعاتی در دمشق منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوريه، صنعا، نبيل العربی، دبيرکل اتحاديه عرب که روز شنبه با بشار اسد گفت وگو کرد، اعلام کرد که توافق برای توقف درگيری ها و برگزاری انتخابات و اصلاحات سياسی به دست آمده و وی پس از بازگشت به قاهره، به اعضای اتحاديه عرب گزارش خواهد داد.

رويترز در گزارشی اعلام کرد هرچند دمشق به پيام های ديپلماتيک پاسخ می دهد و نشانه هايی از توافق و همراهی را هم نشان می دهد، ولی با اين حال هنوز هيچ حرکتی در پايان دادن به سرکوب خشونت بار معترضان نکرده و کار خود را ادامه می دهد.

به گزارش رويترز، روز يکشنبه و به رغم مانورهای گسترده خبرگزاری های دولتی سوريه در مورد گفت وگوهای بشار اسد با دبيرکل اتحاديه عرب، ديرالزور شاهد سرکوب گسترده مردم بود و ماموران امنيتی در جست و جوی خانه به خانه، شمار زيادی را دستگير کردند.

يکی از وکلای مدافع حقوق بشر در درعا هم اعلام کرد حضور سنگين نيروهای نظامی هنوز ادامه دارد و دستگيری های گسترده هنوز در جريان است.

گروه های حقوق بشر سوريه می گويند در جريان سرکوب های شش ماه گذشته، شمار کشته های معترضان از سه هزار تن فراتر رفته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG