لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۳

دوروتی پروز: سه روز زندان در گوانتاناموی خاورمیانه و پرواز اجباری به ایران


دوروتی پروز، خبرنگار ایرانی تبار الجزیره می گوید پس از ورود به سوریه بازداشت شده و پس از سه روز، به او گفته اند که او را به قطر می فرستند ولی به زور او را سوار هواپیما کرده و به ایران فرستادند.

خانم پروز در گفت وگوی تلویزیونی با الجزیره گفته است: «در سوریه مرا هفت تن بازداشت کردند که یکی از آن ها فقط انگلیسی صحبت می کرد. آن یک نفر هم فقط فریاد های «خفه شو» سرمی داد که برای همین اسمش را «آقای خفه شو» گذاشتم.»

دوروتی پروز در این گفت وگو گفت:«به محض این که فهمیدند من برای شبکه تلویزیونی الجزیره کار می کنم، طوری رفتار کردند که انگار برای دیدبان حقوق بشر کار می کنم در نتیجه به سرعت مرا «جاسوس صهیونیست» نامیده و راهی زندان کردند.»

وی با اشاره به محل بازداشتش در سوریه، آن را به «گوانتاناموی خاورمیانه» تشبیه کرده است. «جایی که بیشتر معترضان به آن جا فرستاده می شوند و صدای فریادهای شکنجه آن را هیچ کس نمی شنود و تا صبح فقط می گویند چرا، چرا، چرا و فقط شکنجه می شوند.»

خانم پروز گفته است:«پس از سه روز بازجویی و حضور در محیطی که به خون آغشته بود و فقط صدای ضرب و شتم و شکنجه به گوش می رسید و دیگر قربانیان جوانی که فقط فریاد ناامیدی و درد سر می دادند، به من گفتند که تو را به قطر باز می گردانیم.»

وی می گوید:«با این حال به آن ها اطمینان نداشتم و به همین خاطر سوار هواپیما حاضر نبودم بشوم اما مرا به زور سوار کردند و به ایران فرستادند.»

خانم پروز می گوید رفتاری که با او در ایران شده خیلی بهتر از سوریه بوده است: «به هر حال بازجوی مودبی داشتم که داشت همان اتهام «جاسوس صهیونیستی» را بررسی می کرد ولی حداقل فحش و دشنام نمی داد و امکانات غذایی و دارویی و بهداشتی هم برایم فراهم بود.»

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز چهارشنبه حضور دوروتی (هما) پَروَز، خبرنگار ایرانی‌تبار شبکه الجزیره، در ایران را تأیید کرده و گفته بود: «این فرد به سوریه رفته بود و درباره ورود و گذرنامه وی ایراد گرفته بودند و چون ملیت ایرانی-کانادایی داشت، به ایران بازگردانده شد.»

دادستان تهران افزود: «خبرنگار الجزیره تحویل مقام‌های ایرانی شده بود که پس از انجام بررسی‌ها مشخص شد، گذرنامه وی هیچ مشکلی ندارد و دستور آزادی وی صادر شد.»

مقام‌های ایرانی پیش از این از تأیید حضور خانم پروز در ایران امتناع می‌کردند و سخنگوی وزارت خارجه جمهوی اسلامی نیز روز سه‌شنبه از پاسخ صریح به پرسش مربوط به محل نگهداری دوروتی پروز خودداری کرد.

رامین مهمان‌پرست تنها گفت که ظاهراً این خبرنگار گذرنامه آمریکایی و کانادایی هم دارد، اما ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد. او افزود که ایران در حال پی‌گیری مسئله است.

آقای مهمان‌پرست در ادامه اظهارات خود اشاره کرد که «به دليل تخلفات صورت گرفته [توسط خانم پروز] از کاری که وی قصد داشته به صورت پنهانی انجام دهد، ممانعت شده است».

دانيل پروز، برادر دوروتی، که در آمريکا به سر می‌برد پيشتر در گفت‌وگو با راديوفردا گفته بود که آنها هم خبری از دوروتی ندارند و دولت ايران به طور رسمی اخبار مربوط به خواهرش را تاييد نمی‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG