لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۱۱

«اتحاديه اروپا در مراسم سالگرد انقلاب در ایران شرکت نمی کند»


گزارش ها حاکی است سفيران کشورهای عضو اتحاديه اروپا در اعتراض به اعدام شهروند ايرانی – هلندی در ايران، تمامی مراسم و جشن های مربوط به سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی در تهران، بروکسل و ژنو را تحريم می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين تحريم و حضور نيافتن در مراسم، روز چهارم فوريه (شش روز پيش) در کميته سياسی و امنيتی اتحاديه اروپا و در اعتراض به اعدام زهرا بهرامی در ايران، مطرح و تصويب شده است.

زهرا بهرامی، زن ۴۵ ساله‌ای که به دنبال اعتراض‌های روز عاشورای سال ۱۳۸۸ در ايران بازداشت و نخست به «جرايم امنيتی» متهم شده بود، نهم بهمن ماه امسال به اتهام «نگهداری و فروش مواد مخدر» اعدام شد.

به دنبال اعدام خانم بهرامی که شهروند هلندی – ايرانی بود، کشور هلند و در اعتراض به اين اقدام، تمامی تماس‌های رسمی با جمهوری اسلامی ايران را به حال تعليق درآورد.

خانم بهرامی بر اساس گزارش که به تازگی از تلويزيون هلند پخش شد، در سال ۲۰۰۳ در اين کشور پرونده‌ای در زمينه قاچاق مواد مخدر داشته است. با اين حال به گفته دخترش وی در جلسه رسيدگی به اتهاماتش در تهران موضوع نگهداری و فروش مواد مخدر را رد کرده است.

موضوع اعدام خانم بهرامی با واکنش شديد دولت هلند روبه‌رو شد، گرچه وزير خارجه هلند صريحاً اعلام کرد که «اعتراض دولت هلند به شکل دادرسی و رسيدگی به پرونده خانم بهرامی در ايران است.»

همچنين پس از آنکه برخی از گزارش‌ها حاکی از شکنجه خانم بهرامی در طول بازجويی‌ها بود، هلند اعلام کرد که برای بازگرداندن جسد زهرا بهرامی به خانواده‌اش در هلند کوشش خواهد کرد و قصد دارد با بررسی جنازه خانم بهرامی مسئله «شکنجه» را نيز بررسی کند.

گزارش راديو هلند به نقل از برخی منابع حاکی است که جسد خانم بهرامی مخفيانه به خارج از تهران برده شده و به خاک سپرده شده است.

جلوگيری از حضور سفيران اتحاديه اروپا به اين معناست که در روز ۲۲ بهمن و مراسم پيش از آن که از سفرای خارجی دعوت می شود، هيچ يک از آن ها حضور نخواهند داشت.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG